Η ομάδα του Παναθηναϊκού, όντας αρκετά εφησυχασμένη από το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (νίκη με 3-0 σετ), ωστόσο πήρε τα σετ που χρειαζόταν για την πρόκριση στην φάση των "32" του CEV Challenge Cup και τη νίκη με σκορ 3-2 σετ (31-29, 23-25, 15-25, 25-23, 13-15) στη συνέχεια μετά από αγώνα πέντε σετ.

Οι «πράσινες» δεν ξεκίνησαν καλά στο πρώτο σετ, με τις γηπεδούχες να το εκμεταλλεύονται με το καλύτερο τρόπο, παίρνοντας κεφάλι στο προβάδισμα (6-4). Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση, ανατρέποντας το σκορ (7-9), όμως και πάλι η Πφέφινγκεν βρέθηκαν σε θέση οδηγού με τρεις πόντους διαφορά (21-18), όντας κοντά στην κατάκτηση του σετ. Το τριφύλλι ανέτρεψε ξανά το σκορ, όντας τρεις φορές σε θέση set ball, όμως η Πφέφινγκεν αρχικά ισοφάρισε και στη συνέχεια έκανε το απαραίτητο σερί για να πάρει το πρώτο σετ με σκορ 31-29.

Τα επόμενα δύο σετ είχαν έντονο το πράσινο χρώμα! Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς έπαιξε κατά διαστήματα καλό βόλεϊ και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, τέσσερις πόντους για το τέλος του σετ (21-20), βρέθηκε πρώτη σε set ball (23-24) για να ισοφαρίσει στα σετ με σκορ 25-23.

Η ισοφάριση ανέβασε την ψυχολογία των «πράσινων», οι οποίες δεν άφησαν κανένα περιθώρια ελπίδας στην ομάδα από την Ελβετία και με το ευρύ 25-15 κατέκτησαν το δεύτερο σετ, το οποίο «κλείδωσε» την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε χωρίς άγχος μιας και η υπόθεση πρόκριση είχε τελειώσει από το προηγούμενο σετ. Το «τριφύλλι» ξεκίνησε με προβάδισμα με τη μέγιστη διαφορά να φτάνει τους τέσσερις πόντους (5-9). Κι ενώ μέχρι τα τέλη του σετ οι παίκτριες του Μπράνκο Γκάιτς είχαν στα χέρια τους τα ηνία του παιχνιδιού, η Πφέφινγκεν... έτρεξε ένα επιθετικό σερί, όντας σε θέση set ball (24-22). H ισοφάριση στα σετ ήρθε για την ομάδα από την Ελβετία με σκορ 25-23, με τον αγώνα να οδηγείται στο tie-break.

Εκεί, ο Παναθηναϊκός μπήκε με φόρα αποκτώντας διαφορά τεσσάρων πόντων (3-7). Η διαφορά στη συνέχεια έπεσε κατά ένα πόντων, με την Πφέφινγκεν να ισοφαρίζει δύο πόντος πριν το τέλος του αγώνα (13-13). Οι «πράσινες», όμως, έκαναν το απαραίτητο σερί (13-15) για το τέλος του σετ και του αγώνα συνάμα.

Τα σετ: 31-29, 23-25, 15-25, 25-23, 13-15

ΠΦΕΦΙΝΓΚΕΝ (Τίμοθι Λίπουνερ): Βίλι 11 (7/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μάτερ 11 (10/23 επ., 1 άσσος), Ίχλερ 22 (19/45 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπέτσιτς 15 (12/35 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ. - 24% άριστες), Ζέρνοβιτς 10 (9/23 επ., 1 μπλοκ, 49% υπ. - 27% άριστες), Λίντμπεργκ 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ντεπράτι (λ, 53% υπ. - 29% άριστες), Σαλαντίν (λ, 60% υπ. - 10% άριστες), Πιέρετ, Χάγκελ, Κοχ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 15 (14/19 επ., 1 μπλοκ), Ανάε 20 (15/35 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 31% υπ. - 18% άριστες), Γκρότους 10 (7/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 33% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/2 επ.), Ανθούλη 24 (22/47 επ., 2 μπλοκ), Μέντιτς 14 (9/14 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 59% υπ. - 37% άριστες), Ίβκοβιτς, Νικολογιάννη 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Μεταξά 1 (1/2 επ.), Μερκούρη.

Πφέφινγκεν - Παναθηναϊκός 2-3