MACCABI HAIFA
1 1
  • 93' Χαζίζα
  • 7' Ζινκερνάγκελ

Η ποδοσφαιρική θεωρία επιτάσσει εδώ και δεκαετίες ότι στα ματς των καλοκαιρινών προκριματικών δεν παίζεις, προκρίνεσαι. Ο Ολυμπιακός, σε όλη την τετραετία του Πέδρο Μαρτίνς, έχει δείξει ότι ξέρει πώς να παίρνει τα αποτελέσματα που θέλει και αυτό το 1-1 κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα- στο πρώτο ματς για την 2η προκριματική φάση του Champions League, δεν αποτέλεσε εξαίρεση. Μπορεί συνολικά να ήταν ίσως κάτι παραπάνω από κακός, μπορεί η Μακάμπι να ήταν η μοναδική από τις δύο ομάδες που προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο και να έχασε τεράστιες ευκαιρίες, ωστόσο η ισοπαλία σίγουρα αφήνει περισσότερο ικανοποιημένους τους «ερυθρόλευκους» ενόψει της ρεβάνς του Καραϊσκάκη σε μια εβδομάδα (27/7). Ο Ζίνκερναγκελ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό, με τον Χαζίζα να ισοφαρίζει για τους Ισραηλινούς στις καθυστερήσεις με ένα απίθανα τυχερό γκολ.

Το πλάνο του Πέδρο Μαρτίνς μόνο εντυπωσιακό δεν ήταν -κάθε άλλο- ωστόσο ήταν ίσως το μοναδικό που μπορεί να παίξει αυτή την εποχή η ομάδα του. Ο Ολυμπιακός ήταν πειθαρχημένος τακτικά, είχε σωστές αλληλοκαλύψεις στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έτρεξε πολύ, βρήκε ένα γρήγορο γκολ και αυτό ακριβώς προσπάθησε να υπερασπιστεί με νύχια και με δόντια ως το φινάλε. Οι «ερυθρόλευκοι» συνολικά είχαν τραγική εικόνα από τη μέση και μπροστά -κάτι που γνωρίζαμε από τα φιλικά- όμως ταυτόχρονα είχαν την οξυδέρκεια και την εμπειρία να κάνουν τη δουλειά τους ανασταλτικά. Αυτό βεβαίως, ως τις καθυστερήσεις. Η δε Μακάμπι έπαιξε καλύτερα μπροστά σε 30.000 κόσμου, όμως και πάλι την περισσότερη ώρα τη σπατάλησε φλυαρώντας με τη μπάλα. Είχε βέβαια τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για ένα γκολ, ένα χαμένο τετ-α-τετ, ένα δοκάρι και δύο -σωστά- ακυρωθέντα (ως οφσάιντ) γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο φινάλε, έστω και με τεράστια δόση τύχης, βρήκε όμως και το γκολ της ισοφάρισης, που βάσει της εικόνας του αγώνα μάλλον το δικαιούταν. Έτσι, με αυτό το 1-1, ο Ολυμπιακός σαφέστατα είναι το φαβορί για την πρόκριση με τη ρεβάνς στο σπίτι του, ωστόσο και η Μακάμπι από την πλευρά της θα πάει στο Φάληρο με σίγουρα πολύ περισσότερες πιθανότητα από ότι θα είχε αν έμενε το 0-1.

Γρήγορο 0-1 και στη συνέχεια... οπισθοχώρηση

Το καλύτερο διάστημα του Ολυμπιακού στο ματς ήταν το πρώτο 20λεπτο, όταν βρήκε το γκολ και κυκλοφόρησε τη μπάλα, πιέζοντας ταυτόχρονα στη μεσαία γραμμή αρκετά ώστε να υποχρεώνει τους αντιπάλους σε πολλά λάθη. Το 0-1 ήρθε στο 7ο λεπτό όταν μετά από σουτ του Τικίνιο εκτός περιοχής στο δοκάρι, ο Ζίνκερναγκελ πήρε το «ριμπάουντ» και με αριστερό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Από το 25'  και μετά κυκλοφόρησε καλά τη μπάλα η Μακάμπι όμως, έβγαλε κάθετες μπαλιές στην πλάτη της άμυνας, ωστόσο οι Πειραιώτες που περίμεναν στο μισό γήπεδο έπαιξαν σωστά το τεχνητό οφσάιντ και όλες οι πάσες βρήκαν εκτεθειμένους τους αντίπαλους επιθετικούς. Έτσι, οι μοναδικές φάσεις της που καταγράφηκαν ήταν 2-3 μακρινά σουτ που δεν ανησύχησαν τον Βατσλίκ.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, με διάθεση να κρατήσει περισσότερο τη μπάλα και να βγάλει περισσότερους παίκτες στην επίθεση, κάτι που κατάφερε με καλή κυκλοφορία μπάλας για λίγα μονάχα λεπτά. Μετά και πάλι το σκηνικό άλλαξε, με τη Μακάμπι να επιτίθεται μεθοδικά, κρατώντας εύκολα τη μπάλα, και τους Πειραιώτες σχεδόν όλους μέσα στην περιοχή τους. Παράλληλα, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς δεν είχε την παραμικρή δημιουργία από τα χαφ και σύντομα φάνηκε ότι δεν είχε και τη διάθεση για να πιέσει και να κρατήσει έτσι μακριά από την περιοχή του Βατλσίκ τους Ισραηλινούς.

Έμεινε μέσα στην περιοχή του και το πλήρωσε

Αυτό βεβαίως είναι και που πλήρωσε στο φινάλε. Η Μακάμπι είχε ένα χαμένο τετ-α-τετ από τον Πιερό στο 64' που ωστόσο βγήκε από λάθος της άμυνας, ενώ και πάλι από ένα κακό διώξιμο του Βρσάλικο ήρθε και το δοκάρι του 78ου λεπτού, με τον Πιερό και πάλι να «σημαδεύει» από κοντά το οριζόντιο του Βατσλίκ, που νωρίτερα είχε αποκρούσει κοντινή προβολή του. Αυτές ήταν και οι δύο μεγαλύτερες φάσεις των γηπεδούχων που όμως, λόγω της τακτικής, της επιλογής ή της αδυναμίας του Ολυμπιακού να κάνει κάτι περισσότερο, παρέμεναν σταθερά γύρω από την περιοχή του Βατσλίκ. Έτσι, παρότι που σε όλο το τελευταίο τέταρτο ο Ολυμπιακός αμυνόταν αποτελεσματικά, ήρθε μια φάση στο 92ο λεπτό κατά την οποία η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά. Σε μια προσπάθειά του να γεμίσει με μια τυφλή σέντρα, ο Ατζίλι έβγαλε μια λόμπα που πέρασε πάνω από όλους, πάνω και από τον Βατσλίκ και στα δίχτυα για το τελικό 1-1. Πλέον, την επόμενη Τρίτη στο Καραϊσκάκη ο Ολυμπιακός καλείται σίγουρα να κάνει στο γήπεδο πολύ περισσότερα απ' όσα έκανε σε αυτό το πρώτο ματς, απέναντι σε μια ομάδα που έδειξε ότι αν την αφήσεις να κάνει παιχνίδι μπορεί να γίνει εξαιρετικά επικίνδυνη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Μακάμπι Χάιφα (Μπαράκ Μπακχάρ / 4-3-3): Κοέν, Κορνού (79' Μεναχέμ), Γκόλντμπεργκ, Πλάνιτς, Σούντγκρεν, Λαβί (61' Φανί), Τσέρι, Μοχάμεντ, Χαζίζα, Ντέιβιντ (60' Πιερό), Ατζιλί (50' Ρουκάβιτσα).
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς / 4-2-3-1): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Μανωλάς, Βρσάλικο (81' Παπασταθόπουλος), Κανέ, Εμβιλά (72' Μπουχαλάκης), Ζίνκερναγκελ (46' Αμπ. Καμαρά), Α. Καμαρά (46' Μ. Καμαρά), Μασούρας (81' Άβιλα), Τικίνιο.
Διαιτητής: Σάσα Στέγκεμαν (Γερμανία)
Βοηθοί: Κρίστιαν Γκίτελμαν (Γερμανία), Μάρκο Αχμίλερ (Γερμανία)
Τέταρτος: Ρόμπερτ Σρέντερ (Γερμανία)

Μακάμπι Χάιφα – Ολυμπιακός 1-1