Euro 2020 Χορηγός ΟΠΑΠ Α.Ε

Όλα τα νέα από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίου Euro 2020 - 2021 παίζουν μπάλα στο SDNA.gr. Ειδήσεις και αναλυτικό ρεπορτάζ σχετικά με προκριματικά, τους αγώνες, την βαθμολογία και τα αποτελέσματα από τις ομάδες. Δείτε το πρόγραμμα για το Euro και ποιοι όμιλοι έχουν σχηματιστεί. Ρεπορτάζ για την Εθνική Ελλάδας και τις υπόλοιπες ομάδες. Η ομάδα του SDNA σας προσφέρει όλες τις πληροφορίες. Μείνετε συντονισμένοι.

ΙΤΑΛΙΑ
  • 45+2' Λουκάκου (πέν.)
  • 31' Μπαρέλα
  • 44' Ινσίνιε
  • 20' Βεράτι
  • 90' Μπεράρντι

Ουρλιάζουν τον εθνικό τους ύμνο αγκαλιασμένοι σαν να κρίνεται η ζωή τους από αυτό το τραγούδι. Πανηγυρίζουν μία αμυντική απομάκρυνση, σαν το σημαντικότερο γκολ στον κόσμο. Βασικοί και αναπληρωματικοί γίνονται όλοι μία αγκαλιά σε κάθε γκολ, σαν να κρίνει έναν τίτλο.

Αποπνέουν φρεσκάδα, νιάτα, ποιότητα και όχι δεν μοιάζουν με καμία παλιότερη έκδοση της σκουάντρα ατζούρα. Αυτοί εδώ παίζουν και μπάλα. Γοητευτική μπάλα!

Ο νους τους δεν είναι μόνο στην άμυνα. Παίζουν επιθετική άμυνα και πρεσάρουν ψηλά με πολλούς παίκτες. Κάπως έτσι ήρθε το 0-1 από κλέψιμο του Βεράτι και εκπληκτική ενέργεια του Μπαρέλα.

Έχουν παίκτες παγκόσμιας κλάσης που δεν διστάζουν να δοκιμάσουν το εξεζητημένο, το ακραίο, την ποικιλία. Κάπως έτσι, ήρθε το 0-2 από τον Ινσίνιε λίγο πριν βγει το ημίχρονο.

Αυτή η ομάδα του Μαντσίνι δεν θυμίζει καμία άλλη παλιά Ιταλία, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ξέρει να στέκεται στα νοκ-άουτ.

Μπορεί το Βέλγιο να μπήκε άμεσα στο παιχνίδι από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λουκάκου, όμως στην επανάληψη, οι Ιταλοί φόρεσαν το κλασικό τους ένδυμα που τους έχει δώσει τόσες και τόσες προκρίσεις.

Με επιστημονικό τρόπο έβγαλαν τον Ντε Μπρόινε εντελώς εκτός παιχνιδιού. Με υποδειγματικό τρόπο κατάφεραν και αναχαίτισαν τον Λουκάκου. Δεν βρήκαν ποτέ λύση για τον δαιμόνιο Ντοκού, όμως αυτό δεν τους στέρησε την μεγάλη πρόκριση.

Χωρίς να έχουν μία τόσο ευλογημένη γενιά όσο το Βέλγιο, οι Ιταλοί γεννήθηκαν για να κερδίζουν τέτοια ματς. Το επόμενο ραντεβού στο «Γουέμπλεϊ» απέναντι στην Ισπανία, θα έχει μία εσάνς εκδίκησης για τον χαμένο τελικό του Euro 2012…

• 7

Οπως και στα προηγούμενα ματς, ο Ρομπέρτο Μαρτίνεθ κατέβασε με 3-4-3 το Βέλγιο. Στο Νο1 ο Κουρτουά και μπροστά του 3 σέντερ-μπακ, οι Αλντερβάιρελντ, Βερμάελεν, Βερτόνγκεν. Δεξί μπακ-χαφ ο Μενιέ, αριστερό ο Τοργκάν Αζάρ και κεντρικοί μέσοι οι Βίτσελ και Τιέλεμανς. Στην επίθεση, πίσω από τον Λουκάκου, θέση πήραν οι Ντε Μπρόινε και Ντοκού.

• 14

Οπως αναμενόταν, ο Ρομπέρτο Μαντσίνι δεν άλλαξε το 4-3-3 για την Ιταλία. Ο allenatore είδε τον Κιελίνι να επιστρέφει και τον έβαλε δίπλα στον Μπονούτσι στο κέντρο της άμυνας, μπροστά από τον Ντοναρούμα, ενώ είχε αριστερό μπακ τον Σπινατσόλα και δεξί τον Ντι Λορέντσο. Στο κέντρο 3άδα με Ζορζίνιο, Βεράτι, Μπαρέλα και στην επίθεση, στηρίγματα δίπλα στον Ιμόμπιλε οι Ινσίνιε - Κιέζα.

44

Δεν έκανε καλό ματς και ήταν μέσα στη χειρότερη φάση του αγώνα. Για τον ίδιο. Ο λόγος για τον Τσίρο Ιμόμπιλε, τον οποίο ο φακός… διέσυρε στη φάση του δεύτερου γκολ της Ιταλίας. Ο Ιταλός φορ ήταν στο έδαφος προσποιούμενος τον τραυματία, όμως όταν ο Ινσίνιε έκανε το 2-0 για τους Azzurri σηκώθηκε και έφυγε για το σημείο όπου είχαν στηθεί οι πανηγυρισμοί των συμπαικτών του.

• 1’’

Κάθετη μπαλιά του Ντοκού στον Λουκάκου, όμως ο Ντοναρούμα βγαίνει έγκαιρα στα πόδια του και μπλοκάρει την μπάλα.

• 13’’

Από εκτέλεση φάουλ του Ινσίνιε από τα δεξιά, Σπινατσόλα και Κιελίνι βρίσκουν την μπάλα που κοντράρει στον επερχόμενο Μπονούτσι και καταλήγει στην κενή εστία, όμως το γκολ ακυρώνεται μετά από υπόδειξη του VAR για οφσάιντ.

• 22’’

Ο Ντε Μπρόινε συγκλίνει από τα αριστερά και πυροβολεί από το ύψος της περιοχής με αριστερό κεραυνό, όμως ο Ντοναρούμα με εκπληκτική επέμβαση με το δεξί χέρι, διώχνει σε κόρνερ!

• 25’’

Ο Ντε Μπρόινε σε κόντρα επίθεση ταΐζει τον Λουκάκου από τα δεξιά, εκείνος μπαίνει στην περιοχή και κάνει ένα διαγώνιο πονηρό συρτό σουτ, όμως ο Ντοναρούμα και πάλι με υπέροχη επέμβαση διώχνει σε κόρνερ.

• 31’’

Ο Βερτόνχεν παίρνει την μπουκιά από το στόμα του Ιμόμπιλε, όμως ρισκάρει με αχρείαστες ντρίμπλες και χάνει την μπάλα από τον Βεράτι, που πασάρει στον Μπαρέλα. Αυτός ελίσσεται ανάμεσα σε δύο αμυντικούς και με υπέροχο διαγώνιο σουτ κάνει το 0-1!

• 40’’

Ο Κιέζα παίρνει το ριμπάουντ, μετά από απομάκρυνση της άμυνας έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, όμως το υπέροχο δεξί φαλτσαριστό σουτ του, περνάει ελάχιστα άουτ!

• 45’’

Ο Ινσίνιε φεύγει στο επιθετικό τρανζίσιον, κανείς Βέλγος δεν μπαίνει μπροστά του να του κόψει το οπτικό πεδίο και με ένα αριστοτεχνικό δεξί φαλτσαριστό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και κάνει με εκπληκτικό τρόπο το 0-2!

• 45’+1’’

Ο Ντοκού αλλάζει εντυπωσιακά ταχύτητα στο σπριντ και παίρνει την εσωτερική του Ντι Λορέντζο που με προτεταμένο το χέρι τον απωθεί στα όρια της περιοχής. Ο Βίντσιτς δείχνει πέναλτι και ο Λουκάκου με εύστοχη εκτέλεση μειώνει σε 1-2.

• 61’’

Ο Ντοκού με κάθετη μπαλιά βρίσκει τον Ντε Μπρόινε, εκείνος δίνει έτοιμο γκολ στον Λουκάκου, όμως ο Βέλγος επιθετικός με κακό βηματισμό και κενή εστία καταφέρνει να σημαδέψει το μπούτι του Σπινατσόλα που είχε προλάβει να καλύψει την εστία.

• 66’’

Καταπληκτική σκαφτή μπαλιά του Ινσίνιε για τον Σπινατσόλα, ο οποίος κάνει κίνηση εξτρέμ μέσα στην περιοχή, όμως ο Ιταλός μπακ δεν πιάνει γεμάτα το σουτ, που φεύγει αόυτ.

• 69’’

Ο Ινσίνιε δοκιμάζει και πάλι το πόδι του εκτός περιοχής, όμως ο Κουρτουά αυτή τη φορά είναι πιο προετοιμασμένος και διώχνει την μπάλα.

• 70’’

Ο Μέρτενς βγάζει τον Σαντλί σε θέση εξτρέμ εκείνος κάνει ψηλοκρεμαστή σέντρα, όμως ως εκ θαύματος Λουκάκου και Αζάρ δεν την βρίσκουν σωστά για να την στείλουν στα δίχτυα!

• 83’’

Ο Ντόκου ελίσσεται ανάμεσα σε τρεις παίκτες και δοκιμάζει το δεξί ευθύβολο σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι.

Αν και μια εικόνα ισούται με 1.000 λέξεις, δεν μπορεί να περιγράψει αυτό που έχασε ο Λουκάκου. Ο θηριώδης φορ βρέθηκε σε τρομερή θέση για να κάνει από κοντά το 2-2, όμως έχασε απίστευτη ευκαιρία, η οποία ήταν η τελευταία μεγάλη του Βελγίου για να στείλει το ματς στην παράταση.

18
Νικολό Μπαρέλα
Εκπληκτικό ματς από τον άσο της Ιντερ, ο οποίος άνοιξε τον δρόμο της πρόκρισης για την Ιταλία με το πρώτο γκολ του σε μεγάλη διοργάνωση και 6ο με το Εθνόσημο. Ο 23χρονος στην μακράν κορυφαία σεζόν της καριέρας του, πέρα από το 1-0 και την ασίστ για το 2-0, ήταν εξαιρετικός στις πάσες, τις μονοναχίες, τις ατομικές ενέργειες και την ανάπτυξη γενικότερα, δείχνοντας ξανά ότι φέτος βρίσκεται σε beast-mode.

9
Ρομέλου Λουκάκου
Λίγες μέρες μετά τη δήλωση ότι «ο Ρονάλντο ζηλεύει τα τελειώματά μου», έχασε μια από τις ευκαιρίες που δεν χάνονται. Ο επιθετικός της Ιντερ βρέθηκε στο δεύτερο μέρος φάτσα με το 2-2 αλλά έχασε σπάνια ευκαιρία από εκπληκτική θέση. Εντάξει, έβαλε το πέναλτι και έκανε το 5x5 απέναντι στον Ντοναρούμα αλλά αυτό που έχασε κόστισε μια πρόκριση στο Βέλγιο.

10
Λορέντζο Ινσίνιε
Ο παίκτης της Ιταλίας με το πιο δολοφονικό ίσως τελείωμα, το απέδειξε πετυχαίνοντας το γκολ με το οποίο η ομάδα του σφράγισε την πρόκριση με εκπληκτικό curler. Ο «Λόλο» ήταν περισσότερα από μια εκτέλεση, έχοντας πολλές επαφές, επιτυχημένες μακρινές μεταβιβάσεις, ενώ αποτέλεσε σταθερή πηγή κινδύνου καθώς δημιούργησε ευκαιρίες για τους συμπαίκτες του όταν δεν απειλούσε ο ίδιος.

Κακός βαθμός για τον Σλάβκο Βίντσιτς. Ο Σλοβένος διαιτητής έχασε εντελώς τη φάση στο φινάλε του πρώτου μέρους, όταν ο Ντοκού έπεσε απλά δίπλα στον Ντι Λορέντσο μέσα στην περιοχή. Ο ρέφερι, με καθυστέρηση κάμποσων δευτερολέπτων έδωσε ένα ανύπαρκτο πέναλτι στο Βέλγιο και στη συνέχεια επέμεινε στην απόφασή του.