• 21' Βαγιέμπα Σακόρ
  • 52' Νίκος Μαρινάκης
  • 55' Λισάντρο Σεμέδο
  • 77' Αντίλ Ναμπί

Μπορεί να πέρασαν σχεδόν τρεις μήνες χωρίς αγωνιστική δράση, μπορεί οι άδειες κερκίδες στο γήπεδο να μην θύμιζαν ποδοσφαιρικό αγώνα, ωστόσο Άρης και ΟΦΗ, στην 1η στροφή των πλέι οφ, πρόσφεραν ένα χορταστικό θέαμα με αρκετές φάσεις και τέσσερα γκολ.

Οι παίκτες του Γιώργου Σίμου βρέθηκαν μπροστά σκορ, θα μπορούσαν να φτάσουν και στο 0-2, ωστόσο κάπου εκεί… μίλησαν οι παίκτες του Άρη, που έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή (3-1).

Το πρώτο μέρος βρήκε τον Άρη να μπαίνει πολύ δυνατά στο δεκάλεπτο, με τους «κιτρινόμαυρους» να φτάνουν με αξιώσεις στα καρέ του ΟΦΗ. Οι παίκτες του Μίχαελ Ένινγκ, βρήκαν δυο καλές στιγμές, ωστόσο η τελική προσπάθεια δεν ήταν ανάλογη. Ακολούθως, ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοση του και με γρήγορες εναλλαγές της μπάλας, κατάφερε να απειλήσει με το Ναμπί στο 18’ και τελικά να βρει το γκολ τρία λεπτά αργότερα και μετά από ασίστ του Μάνου για τον Σακόρ, που κέρδισε τον Κουέστα. Μάλιστα από εκείνο το σημείο μέχρι και το 40’ ο ΟΦΗ είχε την κατοχή τη μπάλας και θα μπορούσε να φτάσει στο 0-2, ωστόσο ο Μάνος έχασε τεράστια ευκαιρία, παρότι ήταν σε καλή θέση. Από την πλευρά του, ο Άρης κατάφερε να κλείσει τους χώρους και να βρει το γκολ σε αντεπίθεση, με τον Ρόουζ που είχε ανέβει όλη την πλευρά, να βγάζει την ασίστ για τον Γκάμα που έφερε το παιχνίδια στα ίσα.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Ένινγκ μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την ολική ανατροπή, με τον Φετφατζίδη να απειλεί αρχικά στο 67’. Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 73’, με φοβερή εκτέλεση φάουλ, ο Γκάμα κατάφερε να στείλει την μπάλα στο «γάμα» της εστίας του ΟΦΗ κάνοντας το 2-1. Μάλιστα, επτά λεπτά αργότερα, ο Άρης κατάφερε να φτάσει στο 3-1, με τον Φετφατζίδη να «σπάει» την μπάλα στον Κόρχουτ, που με κοντινό διαγώνιο σουτ κέρδισε τον Γουάλεϊ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η σημερινή αναμέτρηση των δύο ομάδων ήταν η πρώτη που έγιναν δέκα αλλαγές μετά την αλλαγή του κανονισμού.

• 11

Με τη γνωστή… συνταγή στον σχηματισμό (4-4-1-1) παρέταξε για ακόμη μια φορά την ομάδα του ο Μίχαελ Ένινγκ. Ωστόσο, ο Γερμανός τεχνικός πέρασε τον Βέλεθ στα χαφ, με δεδομένο πως δεν είχε άλλες επιλογές. Οι παίκτες του, παρά το γεγονός ότι είχαν να αγωνιστούν σχεδόν τρεις μήνες, παρουσιάστηκαν σε καλή κατάσταση και πιστώνεται την καλή προετοιμασία που έγινε. Και στα δυο ημίχρονα μπήκανε δυνατά, ενώ το μοναδικό μελανό σημείο, ήταν τα κενά που παρουσίασε ο Άρης στην άμυνα.

• 9

Χωρίς μεγάλες διαφοροποιήσεις παρέταξε την ομάδα του ο Γιώργος Σίμος, με τον ΟΦΗ να αγωνίζεται στην αναμέτρηση χωρίς άγχος και με δεδομένη την επιτυχία της εξόδου στην Ευρώπη. Οι παίκτες των Κρητικών δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες στην αναμέτρηση, ενώ αν είχαν καλύτερες επιλογές στην τελική προσπάθεια, θα μπορούσαν να είχαν βρεθεί ακόμα και στο 0-2. Ο Έλληνας τεχνικός παρουσίασε ένα σύνολο που έδειξε πως έχει απαιτήσεις και προσδοκίες, ώστε να πάρει ότι καλύτερο μπορεί στα φετινά πλέι οφ της Super League.

73'

Η φάση του 73ου λεπτού με τον Μπρούνο Γκάμα. Ο Πορτογάλος ποδοσφαιριστής, με μια εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ, κατάφερε να στείλει την μπάλα στο «γάμα» του πορτιέρε του ΟΦΗ γράφοντας το 2-1, στρώνοντας τον δρόμο για τη νίκη των γηπεδούχων.

• 2’

Σέντρα από τον Κόρχουτ, με τον Γουάλεϊ να διώχνει με γροθιές και τον Γκάμα στη συνέχεια να στέλνει τη μπάλα άουτ.

• 6’

Κεφαλιά από τον Βέλεθ μετά από κόρνερ του Φετφατζίδη με τον Γουάλεϊ να απομακρύνει τη μπάλα με το ένα χέρι.

• 19’

Ωραία συνεργασία του Μάνου με τον Σεμέδο με τον Ναμπί να υποδέχεται την μπάλα τελευταίος και να κάνει το σουτ αλλά ο Κόρχουτ μπλόκαρε σταθερά.

• 21’

ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ! Ο Μάνος γύρισε την μπάλα για τον Σακόρ, με τον Νορβηγό άσο των κρητικών να πλασάρει τον Κουέστα για το 0-1.

• 29’

Ο Μάνος υποδέχτηκε τη μπάλα μετά την πάσα του Σεμέδο, πάτησε περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε πάνω από την εστία του Κουέστα.

• 41’

Σουτ του Ρόουζ μετά από κεφαλιά απομάκρυνση των αμυντικών του ΟΦΗ, με την μπάλα να σταματά στα σώματα.

• 42’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Ρόουζ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά για τον Μπρούνο Γκάμα, με τον Πορτογάλο να πλασάρει για το 1-1.

• 57’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λάρσον από μακριά, με το σουτ του Σουηδού να μην ανησυχεί τον Γουάλεϊ.

• 60’

Ο Νέιρα έκανε του σουτ έξω από την περιοχή του Άρη, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα.

• 67’

Ο Φετφατζίδης έκανε το σουτ από το όρια της περιοχής του ΟΦΗ, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία του Γουάλεϊ.

• 73’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Μπρούνο Γκάμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ πέρασε την μπάλα πάνω από το τοίχος του Γουάλεϊ και με την βοήθεια του δοκαριού έκανε το 2-1.

• 79’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Λάρσον γύρισε την μπάλα στον Φετφατζίδη και αυτός με την σειρά του τροφοδότησε τον Κόρχουτ, με τον τελευταίο να κάνει το 3-1.

• 1

Ο Μάνος είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του ΟΦΗ στο 29ο λεπτό και να δώσει σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά το πλασέ του έφυγε πάνω από την εστία του Κουέστα. Η συγκεκριμένη φάση αποδείχθηκε καταλυτική καθώς αφύπνισε τον Άρη, ενώ αντιθέτως θα μπορούσε να είχε δώσει προβάδισμα νίκη στους Κρητικούς.

• 2

Ο Μπρούνο Γκάμα είχε και πάλι τις απαντήσεις ο Πορτογάλος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του Άρη και με δύο προσωπικά τέρματα βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στην ανατροπή. Η αποτελεσματικότητα του έμπειρου άσου ήταν καταλυτική για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

• 3

Ο Άρης παρουσίασε μια εντελώς διαφορετική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο και σε αυτό σημαντικό ρόλο έπαιξε και ο Γιάννης Φετφατζίδης. Ο Έλληνας άσος συμμετείχε σε αρκετές επιθέσεις των «κιτρινόμαυρων» και ταλαιπώρησε την άμυνα των Κρητικών με ατομικές ενέργειες. Ο Άρης κέρδισε αρκετά μέτρα από τις προσπάθειες του Φετφατζίδη και απείλησε την εστία του Γουάλεϊ.

Οι ποδοσφαιριστές του Άρη και ΟΦΗ αλλά και η διαιτητική τριάδα της αναμέτρησης έστειλαν ηχηρό μήνυμα κατά του ρατσισμού πριν την σέντρα, φορώντας όλοι φανέλες με μήνυμα «I can’t breath» για την δολοφονία του Τζορτζ Φλόιντ, από αστυνομικούς στη Μινεάπολη των ΗΠΑ.

16
Μπρούνο Γκάμα
Σαν να μην πέρασε μια μέρα ο Μπρούνο Γκάμα συνέχισε να εντυπωσιάζει και μετά την διακοπή του πρωταθλήματος, με δύο προσωπικά τέρματα βοήθησε τον Άρη να φτάσει στην ανατροπή και να πετύχει την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ της Super League. Ο Πορτογάλος ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης των «κιτρινόμαυρων» και συνεχώς δημιουργούσε προβλήματα στην άμυνα του ΟΦΗ.

16
Νίκος Μαρινάκης
Ο δεξιός οπισθοφύλακας του ΟΦΗ είχε από την αρχή του παιχνιδιού δύσκολη αποστολή κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Μπρούνο Γκάμα ο οποίος αποδείχθηκε ο πιο επικίνδυνος παίκτης του Άρη. Δυσκόλεψε αρκετά τον αμυντικό των Κρητικών που πολλές φορές υπέπεσε σε φάουλ. Οι «κιτρινόμαυροι» επιτέθηκαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού από τα αριστερά, φτάνοντας αρκετές φορές στα καρέ του Γουάλεϊ.

28
Γιάννης Φετφατζίδης
Η απόδοση του Γιάννη Φετφατζίδη ήταν καταλυτική στην νίκη-ανατροπή που κατάφερε να πετύχει ο Άρης. Ο Έλληνας διεθνής ανέβασε εντυπωσιακά την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα του ΟΦΗ. Ανάγκασε τους μεσοεπιθετικούς των Κρητικών να σπαταλήσουν αρκετή ενέργεια για να βοηθήσουν στην άμυνα.

Ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος ήταν κοντά σε όλες τις φάσεις, ενώ στο πρώτο μέρος θα μπορούσε να δείξει παραπάνω κίτρινες κάρτες. Έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα, αν και υπέπεσε σε μερικά λάθη τα οποία ωστόσο δεν επηρέασαν την εξέλιξη της αναμέτρησης. Γενικώς, έκανε μια καλή διαιτησία.

Γιαννούλης: «Στεναχωρημένοι με το αποτέλεσμα, ανεβαίνει σκαλοπάτι ο ΟΦΗ»