ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
  • Αντεμίρ Ζουράποβιτς
  • Πάουλο Μαρκές
  • Λορένζο Μπαλντίνι

Η Ουνικάχα Μάλαγα ήταν ανώτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Προμηθέας πάλεψε, μείωσε το ισπανικό προβάδισμα στην 4η περίοδο, ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή (67-54). Η ομάδα του Ιμπόν Ναβάρο έκανε το 1-0 στην σειρά, με το επόμενο παιχνίδι να είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Τρίτη (9/4, 19:30) στην Πάτρα.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση γεγονός που τους στοίχησε, με το σύνολο του Ιμπόν Ναβάρο να σουτάρει με πολύ καλά ποσοστά από την περιφέρεια στο πρώτο μέρος (8/14τρ.). Τα 18 λάθη από τους Πατρινούς κόστισαν στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού, ενώ και τα χαμηλά ποσοστά (8/33τρ.) δεν έδωσαν την δυνατότητα στο Προμηθέα να φτάσει στην ανατροπή.

Για τους νικητές κορυφαίος παίκτης ήταν ο Κέντρικ Πέρι. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού οργάνωνε εκπληκτικά την ομάδα, μέτρησε 13 πόντους με 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο γνώριμος στα ελληνικά παρκέ Τάισον Κάρτερ, ο οποίος μέτρησε 10 πόντους με 3 ριμπάουντ. Διψήφιοι ήταν και οι Οσετκόφσκι (12π. 12ρ.) και Σίμα (12π.).

Από την αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο συνήθης ύποπτος Χάντερ Χέιλ με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε μια γεμάτη εμφάνιση, με τον Κάουαν να προσθέτει 11 πόντους με 2/9 τρίποντα.

Η Μάλαγα επέβαλε την ανωτερότητας της, ο Προμηθέας κόλλησε στην επίθεση και βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά

Με τρίποντο του Οσετκόφκσι μπήκε η Μάλαγα στο παιχνίδι (3-0 στο 2’), με τον Σίμα να δίνει αέρα 5π. στην ομάδα του (7-2 στο 3’) με την Ουνικάχα να ανεβάζει τον ρυθμό σε υψηλό τέμπο. Ο Χέιλ βρήκε τους πρώτους του πόντους με τρίποντο (7-5 στο 3’), ωστόσο το σύνολο του Ιμπόν Ναβάρο με ένα σερί 8-0 έδωσε διψήφια τιμή στο προβάδισμα της (+10, 15-5 στο 5’), με τον Σίμα να κάνει πολύ καλή δουλειά και στις δυο πλευρές του παρκέ. Ο Προμηθέας τα είχε βρει σκούρα στην επίθεση, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να μένει χωρίς σκορ για περισσότερο από 5’ σε ένα επιθετικό μπλακ-άουτ. Το σερί της ισπανικής ομάδας μεγάλωσε στο 13-0, με την διαφορά να φτάνει στο +15 (20-5, στο 8’), με τον Κάουαν να είναι αυτός που έσπασε το ρόδι της επίθεσης με γκολ-φάουλ για το 20-8 στο 9’ Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους Πατρινούς στο -12 (22-10) με την διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δυο ομάδων να είναι εμφανής.

Η ισπανική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της σε διψήφια επίπεδα, με τον Προμηθέα να μην μπορεί να αντιδράσει

Η Μάλαγα μπήκε φουριόζα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Κέντρικ Πέρι να παίρνει φωτιά από τα 6.75μ. ευστοχώντας σε δυο συνεχόμενα τρίποντα για το 28-10 στο 12’. Οι Ισπανοί ανέβασαν το προβάδισμα τους πάνω από τους 20π. ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης, ενώ ταυτόχρονα είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια (7/13τρ.). Το προβάδισμα της ομάδας του Ιμπόν Ναβάρο άγγιξε το triple-score (36-12 στο 16’) με τον Προμηθέα να προβάλει αντίσταση με ένα σερί 5-0, μειώνοντας σε 36-17 στο 17’. Στο φινάλε του ημιχρόνου η Μάλαγα ανέβασε και πάλι την διαφορά στα επίπεδα των 20 πόντων (42-22) με τον Προμηθέα να έχει να ανέβει ένα… βουνό στο δεύτερο μέρος.

Ο Προμηθέας έσφιξε την άμυνα του, αλλά η αστοχία δεν του επέτρεψε να μειώσει περισσότερο

Ο Προμηθέας μπήκε πιο δυναμικά στην 3η περίοδο, έσφιξε την άμυνα του, κρατώντας τους παίκτες του Ιμπόν Ναβάρο χωρίς σκορ για περισσότερο από 3’, με τους Πατρινούς να μειώνουν στους 15π. (44-29 στο 24’). Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έβγαλαν αντίδραση, κράτησαν στα χαμηλά την Μάλαγα (6π. σε 7’), ωστόσο ήταν άστοχοι, χάνοντας την ευκαιρία να μειώσουν περισσότερο (48-35 στο 27’). Ο ρυθμός του παιχνιδιού είχε πέσει, γεγονός που βόλευε την ομάδα της Πάτρας, ο Χέιλ με νέο τρίποντο μείωσε στους 12π. (50-38 στο 29’), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο, με την εικόνα του Προμηθέα να είναι σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο μέρος, ωστόσο η αστοχία του στην επίθεση του κόστιζε.

Αντέδρασε και μείωσε ο Προμηθέας με φοβερό Χέιλ, αλλά η Μάλαγα παρέμεινε συγκεντρωμένη και έκανε το 1-0 στην σειρά

Με τρίποντο του Κάρτερ μπήκε η Μάλαγα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας την διαφορά στους 15 πόντους (53-38 στο 31'), ωστόσο ο Προμηθέας αντέδρασε άμεσα και με ένα σερί 9-0 μείωσε την διαφορά κάτω από τους 10π. (53-47 στο 33') ύστερα από αρκετή ώρα. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου κράτησαν την ισπανική ομάδα στους 3 πόντους σε 5' έχοντας μπει και πάλι στην διεκδίκηση του παιχνιδιού που στην αρχή έμοιαζε χαμένο. Κάρτερ και Τόμας με 3/4 βολές έστειλαν την διαφορά στους 9π. (56-47 στο 35'), με την ομάδα της Πάτρας να κολλάει στην επίθεση στο πιο κρίσιμο σημείο. Ετσενίκε και Ρέινολντς μείωσαν και πάλι στους 7π. (58-51 στο 37') με τον Κάουαν να αστοχεί σε κρίσιμο τρίποντο που θα έφερνε την διαφορά στους 4π. Ο Οσετκόφσκι με 2/2β. έγραψε το 60-51, κάνοντας double-double (12π. 12ρ.), ενώ ο Πέρι με τον ίδιο τρόπο επανέφερε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (+12, 62-51 στο 38'), γέρνοντας την πλάστιγγα της νίκης προς την ομάδα του. Ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να σκοράρει στις τελευταίες επιθέσεις που σχεδίασε, με την Μάλαγα να φτάνει τελικά στη νίκη με 67-54.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 42-22, 50-38, 67-54