Σπουδαία νίκη πήρε η Μονακό μέσα στη Βαρκελώνη αφού επικράτησε της ομάδας του Ρότζερ Γκριμάου με 77-67. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έκανε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 44-30, έχοντας για κορυφαίους παίκτες τους Χολ, Στράζελ, Τζέιμς και Μπλόσομγκειμ. Η Μπαρτσελόνα το μόνο που κρατάει από την αποψινή αναμέτρηση είναι η πρώτη εμφάνιση του Ρίκι Ρούμπιο με τη φανέλα της ομάδας της Καταλονίας έπειτα από την επιστροφή του στα παρκέ.

Πολύ καλό το ξεκίνημα της Μπαρτσελόνα στην αναμέτρηση με τους Καταλανούς, δια χειρός Βέσελι, να παίρνουν προβάδισμα με 7-0. Ο Λαπροβίτολα με 2/2 τρίποντα και 6 πόντους έκανε το 12-4, ενώ ο Σατοράνσκι με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα «έγραψε» το 14-6. Η Μονακό δεν είχε μπει καθόλου στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι αμυντικά ήταν εξαιρετικοί και στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου με τους Αμπρίνες και Ουίλι να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 21-12.

Ντέρμπι στο «Παλάου Μπλαουγκράνα»

Ο Χολ πέρασε στο παιχνίδι για τους Γάλλους και αμέσως έκανε τη διαφορά. Ο σέντερ των Μονεγάσκων άρχισε να παίρνει μπάλες και να τελειώνει τις φάσεις και οι φιλοξενούμενοι γρήγορα-γρήγορα μείωσαν σε 23-21. Ο Ρίκι Ρούμπιο λίγο αφού πέρασε για πρώτη φορά στο παρκέ πέτυχε τυς πρώτους του πόντους, αλλά ο Άλφα Ντιαλό με τρίποντο διαμόρφωσε τοι 25-24, στο 15΄. Ο Στράζελ ήταν ο παίκτης που το πήρε πάνω του στη συνέχεια και με δικούς του πόντους η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς βρέθηκε μπροστά στο σκορ 32-33, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου που βρήκε τους γηπεδούχους να προπορεύονται με 35-33.

Ο έλεγχος στους Μονεγάσκους

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με καλάθι του Βέσελι το σκορ έγινε 39-39 και στη συνέχεια ο Μοτιεγιούνας ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά και έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του, με 41-43. Κάπου εκεί άρχισε να συνδέεται με το καλάθι της Μπαρτσελόνα και ο Τζέιμς (ο οποίος ήταν κακός στο πρώτο μέρος και με πέντε συνεχόμενους πόντους το σκορ έγινε 43-47, αλλά ο Σατοράνσκι στο 25΄με τρίποντο μείωσε στον πόντο, 46-47. Μπλόσομγκέιμ και Χολ ανέλαβαν δράση και δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου η ομάδα του Ομπράντοβιτς πήρε διαφορά 8 πόντων, 48-56. Με τον Χολ να φτάνει τους 10 πόντους και τον Τζέιμς τους 11 το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 51-60.

«Αφεντικό» μέχρι το τέλος η Μονακό

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μονακό έδειχνε να έχει τον έλεγχο με τον Στράζελ να δίνει λύσεις στην ομάδα του και η διαφορά να είναι στους 11 πόντους, 55-66, στο 32’, ενώ με ένα ακόμα τρίποντο του Οκόμπο το σκορ έγινε 57-70, πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά ο Βέσελι προσπάθησε να κάνει την ανατροπή

Τα Δεκάλεπτα: 21-12, 35-33, 51-60, 67-77