BAYERN MUNICH
  • Τόμισλαβ Χόρντοβ
  • Κάρλος Περούγκα
  • Σάσο Πέτεκ

Ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω του την ήττα από την ΑΕΚ, που τον πλήγωσε προ ημερών, έβγαλε μεγαλύτερη διάθεση στο παρκέ και επιβλήθηκε της Μπάγερν με... ισοπεδωτική εμφάνιση του Γιώργου Παπαγιάννη. Οι «πράσινοι» ήταν ορεξάτοι πίσω από τα 6,75μ. (13/23 τρίποντα), μοίρασαν πολύ σωστά την μπάλα (21 ασίστ), έπαιξαν με διάθεση στην άμυνά τους κατά διαστήματα και -παρά τις απουσίες των Νέιτ Ουόλτερς, Ματέους Πονίτκα και Δημήτρη Αγραβάνη- έφτασαν στην νίκη, που τους ανέβασε στο 11-20 στην Euroleague. Το ίδιο ρεκόρ έχει πλέον και η Μπάγερν Μονάχου (11-20).

Φυσικά, το πρόσωπο της βραδιάς ήταν ο μυθικός Γιώργος Παπαγιάννης, που έκανε εκ νέου career high σε πόντους (24π.) και άκουσε το ΟΑΚΑ να φωνάζει ρυθμικά το όνομά του. Ο διεθνής σέντερ έφτασε σε ένα επιβλητικό double - double με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ, «μοίρασε» 3 κοψίματα, ενώ είχε 100% ευστοχία με 7/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 1/1 βολή.

Πέραν του σπουδαίου "Big Papa", ο Πάρις Λι έκανε ένα από τα κορυφαία παιχνίδια του με την «πράσινη φανέλα» παρά την αστοχία του στα δίποντα (0/5 2π.). Για την ακρίβεια, ο Αμερικανός πλέι μέικερ ολοκλήρωσε το ματς με double - double και προσωπικό ρεκόρ στις ασίστ (10 πόντοι, 11 ασίστ). Επιπλέον, ο Ματ Τόμας έβαλε 12π. σε μία περίοδο (3η), ενώ λύσεις έδωσαν και οι Μάριους Γκριγκόνις (8π., 4ασ.), Λευτέρης Μαντζούκας (8π., 2ρ.). Έτσι, το «τριφύλλι» πήρε μια νίκη ψυχολογίας λίγα 24ωρα πριν από το «ντέρμπι αιωνίων» με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (31/3).

Τρομερός ο Παπαγιάννης, κακός αμυντικά στο ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και πήγε σε double score στο 5' (10-5). Όμως, οι Γερμανοί «μάζεψαν» γρήγορα την κατάσταση με τον Νικ Ουέιλερ - Μπαμπ να αποκτά ρυθμό στο σκοράρισμα (12-12 στο 6' με 8π. του Γερμανού γκαρντ). Το «τριφύλλι» είχε σε τρομερή κατάσταση τον Γιώργο Παπαγιάννη (11π. με 4/4 2π. και 1/1 3π., 2ρ., 2κοψ.), αλλά ο Έλληνας σέντερ έμοιαζε μόνος, η αποτελεσματικότητα δεν χαρακτήριζε την «πράσινη» άμυνα και οι φιλοξενούμενοι «έκλεισαν» την 1η περίοδο μπροστά στο σκορ (21-27 με buzzer beater τρίποντο του Πολ Ζίπσερ).

Η second unit με πρωταγωνιστή τον Γκριγκόνις γύρισε το ματς

Η -κατά τα 3/5 της- ελληνική second unit των γηπεδούχων «έτρεξε» ένα 9-0 στην αρχή της 2ης περιόδου (30-27 στο 13'). Σε γενικές γραμμές, ο Παναθηναϊκός έκανε την προσπάθειά του και έμενε μπροστά χάρη στη βελτιωμένη αμυντική του εικόνα, όμως ήδη στο 15' είχε «σπαταλήσει» 7 βολές (38-33 το σκορ με 12/19β. των παικτών του Χρήστου Σερέλη). Παράλληλα, οι «πράσινοι» πήραν 8 πόντους και 2 ασίστ από τον Μάριους Γκριγκόνις για να πάνε για πρώτη φορά σε διψήφια απόσταση (43-33 στο 18'). Ωστόσο, κάποιες βιαστικές επιλογές του Ντέρικ Ουίλιαμς και μερικά «ανόητα» φάουλ έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στο ματς (48-43 στο ημίχρονο). Στα... αξιοσημείωτα του Α' μέρους ήταν ότι ο Ντουέιν Μπέικον δεν είχε πάρει ούτε μία προσπάθεια εντός πεδιάς.

Τόμας και Λι «εκτόξευσαν» την απόσταση και ξεσήκωσαν το ΟΑΚΑ

Τα δύο εύστοχα τρίποντα του Ματ Τόμας στις αρχές της επανάληψης έστειλαν για πρώτη φορά την ελληνική ομάδα στο +13 (56-43 στο 23'), την ώρα που ο Παπαγιάννης «καθάριζε» το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο. Μάλιστα, ο Αμερικανός σουτέρ απέδειξε πως όταν βρίσκει ρυθμό είναι ασταμάτητος, καθώς έβαλε και 3ο τρίποντο στην ίδια περίοδο, αλλά και ένα γκολ - φάουλ για να φτάσει τους 12π. σε 7' και να «γράψει» το 64-50 στο 27'. Ο Παναθηναϊκός είχε βρει αυτοπεποίθηση, τα έκανε όλα να μοιάζουν πιο εύκολα και με τον Πάρις Λι να «φλερτάρει» με double - double ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ και «εκτόξευσε» τη διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της (+19, 69-50 στο 28'). Αντιθέτως, οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι είχαν 14 λάθη και αρκετά χαμένα τρίποντα (71-54 στο 30').

Απειλήθηκαν οι γηπεδούχοι, αλλά «καθάρισαν» την αναμέτρηση με δυο τρίποντα του «καυτού» Παπαγιάννη

Η περιφερειακή άμυνα της Μπάγερν δεν έκανε καλή δουλειά και οι «πράσινοι» έφτασαν το 57,9% πίσω από τα 6,75μ. για το +17 του 33' (74-57 με 3π. του πολύτιμου Λευτέρη Μαντζούκα). Όμως, σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι «ζεστάθηκαν», έπαιξαν πιο συγκεντρωμένα, βρήκαν σκορ από τον Αντρέας Ομπστ, έκαναν ένα σερί 10-0 (74-67 στο 35') και αναγκάσαν τον Σερέλη να επαναφέρει τους starters του δίπλα στον Μαντζούκα. Τα δύο τρίποντα του άχαστου Παπαγιάννη έμοιαζαν με «μαχαιριά» στη γερμανική ομάδα, καθώς έστειλαν την απόσταση εκ νέου στο +13 (80-67 στο 37'), ύστερα από ένα τρίλεπτο που οι «πράσινοι» δεν είχαν ρυθμό. Από εκεί και μετά όλα έγιναν πιο απλά, με τον "Big Papa" να είναι το πρόσωπο της βραδιάς και να οδηγεί το σύνολο του Σερέλη στην νίκη (86-76 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 21-27, 48-43, 71-54, 86-76.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Παναθηναϊκός - Μπάγερν Μονάχου 86-76