:root { --competition-primary-color:#00A3E0; --competition-secondary-color:#00205B; --competition-solid-color:#00205B; }
EUROBASKET 2022

Σε αυτό το section μπορείτε να δείτε όλες τις ειδήσεις για το Eurobasket, μαζί με τα ρόστερ των ομάδων, τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και όλα όσα χρειάζεστε για την διοργάνωση!

ΙΤΑΛΙΑ

Όταν έγινε η κλήρωση των Ομίλων, η Ελλάδα ήταν το μεγάλο φαβορί του Group C και άπαντες πίστευαν πως μόνο η γηπεδούχος Ιταλία και η Κροατία των NBAers θα μπορούσαν να της βάλουν δύσκολα. Τελικά, η ομάδα - έκπληξη που ισοβαθμεί με τη «γαλανόλευκη» στο 3-0 είναι η Ουκρανία.

Το σύνολο του Άιναρς Μπαγκάτσκις, που βρέθηκε στο -10 στη 2η περίοδο, έπαιξε εξαιρετική άμυνα στην τελική ευθεία και πήρε ό,τι ακριβώς χρειαζόταν από έναν παίκτη που κάνει «όργια» στο τουρνουά: τον free agent Σβι Μίχαλιουκ (25π. με 9/18 σουτ). Ο 22χρονος Ίσουφ Σάνον (17π.) και ο Ιβάν Τατσένκο (17π., 5ρ.) βοήθησαν από την μεριά τους και η έκπληξη ολοκληρώθηκε, μπροστά στο... παγωμένο κοινό του "Mediolanum Forum". Κι όλα αυτά γιατί το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε εφιάλτη για τους «ατζούρι», που έχαναν τα ριμπάουντ, ήταν εκτεθειμένοι αμυντικά και δεν μπόρεσαν να γλιτώσουν από την «παγίδα».

Πλέον, η Ουκρανία είναι στο 3-0 και «απειλεί» την Ελλάδα για την κορυφή του Ομίλου, με το μεταξύ τους παιχνίδι να είναι προγραμματισμένο για την Τρίτη (6/9, 18:00), ενώ οι παίκτες του Τζιανμάρκο Ποτσέσκο υποχώρησαν στο 1-2, 24 ώρες πριν από το ματς - φωτιά με την Κροατία (6/9, 21:00).

Οι Ιταλοί μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι (6-13 στο 5') χάρη στον Μάρκο Σπίσου (6π., 1ασ.), έκαναν κλεψίματα (3κλ.), βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και πήραν τον έλεγχο (16-21 στο 10'). Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ήταν ακόμα πιο αποτελεσματικοί, ειδικά με το δίδυμο Ρίτσι - Πολονάρα και στο 14' βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +10 (24-34), απέναντι σε μια ομάδα που έμοιαζε με μια πρώτη ανάγνωση μπερδεμένη στη δική της επίθεση. Όμως, σταδιακά αυτό άλλαξε, καθώς ο Σβι Μίχαλιουκ το... πήρε πάνω του (12π. με 5/10 σουτ) και η Ουκρανία «ροκάνισε» την απόσταση (38-42, ημίχρονο).

Στην επανάληψη ο αγώνας έγινε ντέρμπι (50-51 στο 25') με την προσποίηση του Στέφανο Τονούτ, που... έσπασε τους αστραγάλους του Μίχαλιουκ να κερδίζει μια θέση στα highlights της βραδιάς. Στα του αγώνα, ο Ισούφ Σάνον εξελίχθηκε σε παίκτη - κλειδί (15π.) ισοφαρίζοντας το ματς σε 53-53 (27') και 57-57 (30'). Ο 22χρονος πλέι μέικερ ήταν εκείνος που έβαλε μπροστά την Ουκρανία (59-57 στο 31'), εκμεταλλευόμενος το... ιταλικό black out και ανάγκασε το γήπεδο να σωπάσει για λίγο. Βλέπετε, οι Ιταλοί έχαναν τα ριμπάουντ και παρά τα κλεψίματά τους έδειχναν να έχουν χάσει το μομέντουμ.

Ο Ποτσέσκο «επιστράτευσε» τον Νικολό Μέλι, όμως το άγχος είχε κυριεύσει τους «ατζούρι», οι οποίοι βρέθηκαν στο -6 με 6'41'' να μένουν (66-59). Ήταν το σημείο που ο Σιμόνε Φοντέκιο επέστρεψε στο παρκέ για να... σώσει την ομάδα του. Όμως, οι Ιταλοί συνέχισαν να μοιάζουν με... πλημμυρισμένο καράβι, έχασαν τέσσερις προσπάθειες στην ίδια κατοχή και τελικά έφτασαν μέχρι το -11 με 5' στο ρολόι (70-59 με εμφατικό κάρφωμα του Τατσέσκο), απέναντι στο σύνολο του Άιναρς Μπαγκάτσκις που είχε τον πλήρη έλεγχο. Είναι ενδεικτικό πως η ουκρανική άμυνα κράτησε για 6' την ιταλική επίθεση σε μόλις 2π. στην 4η περίοδο (13-2 επιμέρους σκορ). Ένα αυστηρό φάουλ για τρεις βολές υπέρ του Ακίλε Πολονάρα δεν άλλαξε την κατάσταση, αφού η Ουκρανία έβρισκε σκορ... όπως ήθελε (75-64 στο 38' με 3π. του φανταστικού Μίχαλιουκ). Έτσι, η έκπληξη ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Μπαγκάτσκις να κάνει το 3-0 και να... σοκάρει τους γηπεδούχους (84-73).

Να σημειωθεί πως με την Ουκρανία στο +11 και μόλις 0,9'' να απομένουν ο Μπαγκάτσκις κάλεσε τάιμ άουτ, γεγονός που... εξόργισε παίκτες και κοινό στο γήπεδο. Όμως, με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων τα χειρότερα αποφεύχθηκαν.

Τα Δεκάλεπτα: 16-21, 38-42, 57-57, 84-73.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Ουκρανία - Ιταλία 84-73