Δείχνοντας χαρακτήρα στο πιο κρίσιμo σημείο του αγώνα, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (No.7) λύγισε τον Αμερικανό «γίγαντα» με 7-6(5), 5-7, 6-3 σε 2 ώρες και 29 λεπτά και έκλεισε θέση στην τετράδα της διοργάνωσης για τρίτη σερί χρονιά!

Δεν έχει καταφέρει ποτέ να παίξει στον τελικό και για να τα καταφέρει φέτος, καλείται να ξεπεράσει το Σάββατο (20/8, 22.00) το εμπόδιο του πάντα «καυτού» στα αμερικανικά courts Μεντβέντεφ. Το κακό είναι ότι... παραδοσιακά ο 26χρονος Ρώσος έχει το πάνω χέρι στις αναμετρήσεις τους, έχοντας πετύχει επτά νίκες σε εννιά αγώνες. Και μην ξεχνάμε ότι είναι πλέον ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο...

Τα δείγματα μέχρι τώρα στο Σινσινάτι, πάντως, είναι άκρως ενθαρρυντικά και ο 24χρονος τενίστας έχει κάθε λόγο να πιστεύει ότι μπορεί αυτή τη φορά να κόψει τον δρόμο του... άσπονδου φίλου του. Μετά από τις δύο πειστικές νίκες του επί του επί Κραΐνοβιτς και Σβάρτσμαν, ο Στεφ βρήκε τον τρόπο να «νικήσει» το φονικό σερβίς του Ίσνερ, έχοντας περίσσεια υπομονή και ψυχραιμία.

Ακόμα και όταν έχασε το δεύτερο σετ και φάνηκε να ανεβαίνει η ψυχολογία του αντιπάλου του, προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι του στο τρίτο, να κρατήσει το σερβίς του και να «χτυπήσει» με την πρώτη ευκαιρία. Και αυτή ήρθε τελικά στο όγδοο γκέιμ, όπου πέτυχε το πρώτο του μπρέικ στον αγώνα και καθάρισε στη συνέχεια την πρόκριση.

Όπως αναμενόταν, ο Στέφανος δυσκολεύτηκε πολύ από την αρχή του ματς για να βρει απαντήσεις στις «ρουκέτες» του 37χρονου Αμερικανού. Έκανε, όμως, το καθήκον του, καθώς κράτησε το σερβίς του μέχρι το τέλος, για να παίξει τα... ρέστα του στο τάι μπρέικ.

Μετά από μια ανταλλαγή μίνι μπρέικ, ο Στεφ ήταν μπροστά με 4-3 όταν ο αγώνας διακόπηκε για περίπου μισή ώρα λόγω βροχής. Όταν άρχισε ξανά το παιχνίδι, οι δύο παίκτες κράτησαν τα σερβίς τους και ο Τσιτσιπάς βρέθηκε με το πρώτο του σετ πόιντ στο 6-5. Εκεί βρήκε μεγάλη επιστροφή και υποχρέωσε τον Ίσνερ στο λάθος που του χάρισε το πρώτο σετ.

Με τον ίδιο τρόπο κύλησε και το δεύτερο σετ και ενώ όλα έδειχναν ότι οι διαφορές θα λύνονταν ξανά στο τάι μπρέικ, ο Ίσνερ εκμεταλλεύτηκε το κακό service game του Στέφανου στο 5-5, σημείωσε το μπρέικ και σέρβιρε επιτυχημένα στη συνέχεια για το 1-1. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τσιτσιπάς έβαλε μέσα μόνο το 41% των πρώτων σερβίς στο δεύτερο σετ.

Δεν έχασε, ωστόσο, την αυτοκυριαρχία του. Συνέχισε να κρατάει με σχετική άνεση το σερβίς του και έψαχνε με υπομονή το πολυπόθητο πρώτο του μπρέικ πόιντ. Στο 4-3, λοιπόν, πίεσε το σερβίς του πανύψηλου αντιπάλου του και βρέθηκε με την πρώτη του ευκαιρία, την οποία εκμεταλλεύτηκε με μια εξαιρετική επιστροφή και πέρασε μπροστά με 5-3.

Παρότι έμεινε πίσω με 0-30 όταν πήρε τις μπάλες για να καθαρίσει το ματς, ο Στεφ πήρε στη συνέχεια τέσσερις πόντους στη σειρά και πέτυχε την πέμπτη διαδοχική νίκη του επί του Ίσνερ (5-2 το head to head).

Ο Αμερικανός μπορεί να είχε περισσότερους winners από τον Στεφ (32-46), όμως ο Έλληνας πρωταθλητής είχε μόνο 14 αβίαστα λάθη έναντι 33. Το καλό είναι ότι ανέβασε στο 77% το ποσοστό του στο πρώτο σερβίς στο τρίτο σετ.

Με την πρόκρισή του στον τέταρτο φετινό Masters ημιτελικό του, ο Στεφ έφτασε τις 45 νίκες στο tour και είναι πρώτος στη σχετική λίστα (ακολουθεί ο Αλκαράθ με 44).

Ο άλλος ημιτελικός της διοργάνωσης θα προκύψει από τα ματς Νόρι-Αλκαράθ και Αλιασίμ-Τσόριτς.

Δεν... έστησε τον Μεντβέντεφ στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς! (vid)