• 35' Αντελίνο Βιεϊρίνια
  • 90' Μάικλ Κρμέντσικ
  • 45' Ντάγκλας Αουγκούστο
  • 90' Στέφαν Σβαμπ

Αυτός ο τελικός ανήκε στον ΠΑΟΚ! Αυτή η κούπα ταξιδεύει στη Θεσσαλονίκη και στο ΟΑΚΑ επικρατεί ο νόμος του ΠΑΟΚ! Ο αρχηγός του Δικεφάλου έβαλε τις βάσεις, την πρώτη υπογραφή, με τον Μάικλ Κρμέντσικ να προσυπογράφει την κατάκτηση του 8ου Κυπέλλου στην ιστορία της ομάδας!

«Ο Πέδρο ξέρει τον Πάμπλο, ο Πάμπλο τον Πέδρο. Ο Ολυμπιακός τον ΠΑΟΚ, ο ΠΑΟΚ τον Ολυμπιακό». Για τον τεχνικό των Πειραιωτών δεν υπήρχαν μυστικά, «κρυφά» όπλα παρά μόνο δύο ομάδες που έμαθαν καλά η μία την άλλη μεσούσης της σεζόν. Σε αντίθεση με τον αντίπαλό του όμως, ο Πέδρο Μαρτίνς επιφύλαξε μία έκπληξη, χρησιμοποιώντας τον Εμβιλά σε ρόλο στόπερ, μετατοπίζοντας τον Χολέμπας στα αριστερά.

Τα όποια πλάνα του Μαρτίνς, ωστόσο, πήγαν... περίπατο ιδίως μετά την αναγκαστική αλλαγή του Παπασταθόπουλου στο 25' και την πρώτη μεγάλη προειδοποίηση του ΠΑΟΚ με το δοκάρι του Σφιντέρσκι. Ο Πολωνός «τρύπωσε» στη φάση, πήρε την κεφαλιά από τον Σεμέδο και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Ολυμπιακού που έμοιαζε από το μεσοδιάστημα και έπειτα να στερείται ισορροπίας, όντας ευάλωτος απέναντι στον ψυχωμένο ΠΑΟΚ που ανταποκρινόταν καλύτερα στο πλάνο του...

Μέχρι εκεί το σημείο, αμφότεροι έδειχναν να κινούνται συντηρητικά, να αποφεύγουν κάθε ρίσκο, γνωρίζοντας πως εκείνος που θα τολμούσε ή θα έδινε δικαίωμα, πιθανότατα θα το «πλήρωνε» ακριβά. Όπως ακριβώς και έγινε, με τους Πειραιώτες και συγκεκριμένα τον Εμβιλά να «χρεώνεται» το λάθος που έκρινε το ημίχρονο, σε μια φάση που έμοιαζε χαμένη για τον ΠΑΟΚ μετά τη λάθος πάσα του Σφιντέρσκι. Και εκεί μίλησε η ευφυϊα του Σβαμπ! Ο Αυστριακός πετάχτηκε και «τσίμπησε» τη μπάλα, «αναγκάζοντας» τον Γάλλο να υποπέσει σε παράβαση, με τον Ντάνι Μακέλι να υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι στο 36'.

Σκυτάλη πήρε η τέλεια εκτέλεση δια ποδός αρχηγού του ΠΑΟΚ που έστειλε τη μπάλα δοκάρι και μέσα, παρά το γεγονός πως ο Σα έπεσε στη σωστή πλευρά, πανηγυρίζοντας το τέρμα του με μία φανέλα του Μιχαηλίδη! Με το δείκτη του σκορ στο 0-1 οι δύο ομάδες αναχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον μεν Ολυμπιακό να κρατά κυρίως το χαμένο τετ α τετ του Μπρούμα και τον δε ΠΑΟΚ το δοκάρι και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιεϊρίνια!

Ο τελικός απέκτησε άγρια ομορφιά με την έναρξη του β΄μέρους σε ένα υψηλό τέμπο παιχνιδιού και για τους δύο «μονομάχους». Σε αυτό συντέλεσε σαφώς και το γκολ ισοφάρισης του Ολυμπιακού στο 50'. Με την είσοδό του στο γήπεδο, ο Φορτούνης ανέλαβε την εκτέλεση του κόρνερ και ο μοιραίος Εμβιλά έγινε ωραίος, γράφοντας το 1-1 με δυνατό πλασέ που έλυσε το «γρίφο» της άμυνας του Δικεφάλου.

Ο Ολυμπιακός πόνταρε στο μομέντουμ, στη ψυχολογία του τέρματος και βρήκε στιγμές και φάσεις που δημιούργησαν μεγαλύτερη νευρικότητα στους Θεσσαλονικείς. Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να χωλαίνει αγωνιστικά, να υστερεί σε τρεξίματα, ενέργεια και καθαρό μυαλό, γεγονός που εκμεταλλευόταν με ευκολία ο αντίπαλός του αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Πασχαλάκη, ο οποίος είχε απάντηση στις απειλητικές διαθέσεις των Πειραιωτών.

Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να... τελειώσει την υπόθεση Κύπελλο με τον νεοεισελθέντα Κρμέντσικ που κατέγραψε δύο ανεπανάληπτες στιγμές στο 84΄, καθώς βρέθηκε δις απέναντι στον Σα αλλά απώλεσε σπουδαίες ευκαιρίες να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του και επί της ουσίας μισό... τρόπαιο δεδομένης της χρονικής συγκυρίας του ματς!

Ο Τσέχος έμελλε να αποδειχθεί το πρόσωπο του αγώνα και η τρίτη του ευκαιρία... φαρμακερή για τον Ολυμπιακό! Στο 90΄, με εκπληκτικό τακουνάκι-ασίστ ο Ζίβκοβιτς έβγαλε τον Κρμέντσικ σε θέση τετ α τετ και αυτήν την φορά δεν αστόχησε για το τελικό 2-1 του Δικεφάλου!

• 27

Ο Μαρτίνς επέλεξε, όπως αναμενόταν, το 3-4-3 που χρησιμοποιεί «πιλοτικά» εδώ και 2 μήνες ενόψει της επόμενης σεζόν. Η ενδεκάδα ωστόσο είχε μια έκπληξη, αφού ο Πορτογάλος προτίμησε να αφήσει στον πάγκο τον Ρέαμπτσιουκ και να ξεκινήσει βασικό αριστερά τον Χολέμπας. Βεβαίως, ο σημαντικότερος λόγος για αυτή την επιλογή δεν ήταν τόσο για την ίδια την πτέρυγα, αλλά για να «χωρέσουν» στην ενδεκάδα και οι τρεις κεντρικοί χαφ, έστω κι αν ο ένας -ο Εμβιλά- πήρε θέση στην τριάδα της άμυνας. Η εμπειρία του Χολέμπας σε αυτά τα ματς πάντως ασφαλώς και έπαιξε το ρόλο της ώστε να αναλάβει όλο το αριστερό «φτερό». Κατά τα άλλα, οι υπόλοιποι 10 ήταν οι αναμενόμενοι, πλάνα που άλλαξαν γρήγορα πάντως μετά την αναγκαστική αλλαγή του Σωκράτη και την είσοδο του Ρέαμπτσιουκ, ούτως ή άλλως. Η αλλαγή του Φορτούνη βοήθησε την ομάδα του να ισοφαρίσει, όμως οι υπόλοιπες άργησαν, όταν άπαντες -ειδικά από τη μέση και πίσω- έδειχναν εμφανώς κουρασμένοι.

• 14

Χωρίς εκπλήξεις οι επιλογές του Πάμπλο Γκαρσία, με τον Ουρουγουανό να περιμένει μέχρι τέλους τον Ομάρ Ελ Καντουρί, ο οποίος δοκίμασε το πόδι του με την άφιξή της αποστολής στο ΟΑΚΑ αλλά κρίθηκε ανέτοιμος για βασικός. 3-4-3 το πλάνο του 44χρονου τεχνικού επιθετικά, 5-4-1 αμυντικά, με τον Ουάρντα να παίρνει φανέλα βασικού στη θέση του Μαροκινού και τον Σφιντέρσκι να κερδίζει την κούρσα έναντι του Κρμέντσικ. Μετά το γκολ της ισοφάρισης του Ολυμπιακού και με τον ΠΑΟΚ να έχει χάσει το κέντρο, ο Γκαρσία γέμισε τα χαφ του με την είσοδο Τσιγγάρα ενώ άλλαξε πρόσωπα και στην επίθεση! Η δε είσοδος του Κρμέντσικ αποδείχθηκε... κουπάτη επιλογή!

90'

Γκολ-buzzer beater σε τελικό δεν είναι μονάχα η «φάση του αγώνα», είναι το καλύτερο συναίσθημα που μπορεί να δημιουργήσει το ποδόσφαιρο!

• 13’

Πρώτη μεγάλη φάση στο ματς, για τον Ολυμπιακό. Ο Μασούρας ξέφυγε έξοχα και βγήκε στην αντεπίθεση, μοίρασε αριστερά για τον Μπρούμα που μπήκε στην περιοχή και σούταρε δυνατά, με τον Πασχαλάκη να σώζει.

• 15’

Πρώτη τελική για τον ΠΑΟΚ, με το διαγώνιο σουτ του Ουάρντα εκτός περιοχής, στα χέρια του Σα.

• 19’

Μακρινό, ευθύβολο σουτ του Καμαρά, ο Πασχαλάκης είναι στη σωστή θέση και μπλοκάρει.

• 26’

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Μετά από γέμισμα στην περιοχή, ο Ουάρντα παίρνει την κεφαλιά από τον Εμβιλά, ο Σφιντέρσκι κάνει το ίδιο από τον Σεμέδο, με τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο του Σα.

• 27’

Σουτ του Καμαρά στην αντεπίθεση από καλή θέση, η μπάλα 3-4 μέτρα άουτ.

• 32’

Κεφαλιά του Σβαμπ μετά από κόρνερ του Βιεϊρίνια, η μπάλα άουτ.

• 34’

Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ! Ο Σβαμπ «τσιμπάει» τη μπάλα από τον Εμβιλά, ο Γάλλος τον βρίσκει και ο Μακέλι δείχνει τη λευκή βούλα.

• 35’

ΓΚΟΛ! Ο Βιεϊρινία εκτελεί εύστοχα -δοκάρι και μέσα- και ο ΠΑΟΚ ανοίγει το σκορ.

• 50’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει. Κόρνερ του Φορτούνη από δεξιά και σουτ στην κίνηση του παντελώς αμαρκάριστου Εμβιλά, για το 1-1.

• 52’

Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό με πλασέ του Μασούρα με το αριστερό, 1-2 μέτρα άουτ.

• 56’

Τρομερή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ωραία ενέργεια του Καμαρά, μοιράζει αριστερά στον Φορτούνη, σέντρα αυτού και κεφαλιά ψαράκι του Μασούρα που σώζει ο Πασχαλάκης με διπλή προσπάθεια πάνω στη γραμμή.

• 56’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Σφιντέρσκι υποδέχεται μπαλιά και φεύγει στην περιοχή, κλείνεται από τον Σεμέδο αλλά κάνει ένα τακουνάκι και ο Σα μαζεύει δύσκολα.

• 58’

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Ελ Αραμπί να βρίσκεται προ του Πασχαλάκη αλλά να κάνει γύρισμα αντί για σουτ και την άμυνα του ΠΑΟΚ να βγάζει τη φάση δύσκολα.

• 59’

Σέντρα του Ελ Αραμπί στην περιοχή και κεφαλιά του Μασούρα από καλή θέση, ψηλά άουτ όμως.

• 61’

Μακρινό σουτ του Αουγκούστο, ο Σα είναι σε σωστή θέση και μπλοκάρει.

• 64’

Σέντρα του Καμαρά από αριστερά και κεφαλιά του Ελ Αραμπί από καλή θέση που μπλοκάρει ο Πασχαλάκης.

• 75’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από καλή θέση, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.

• 84’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Μετά από κόντρα σε σουτ, η μπάλα φτάνει στον Κρμέντσικ ο οποίος προ του Σα πλασάρει άουτ, πάνω από το οριζόντιο.

• 85’

Νέα μοναδική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Κρμέντσικ και πάλι υποδέχθηκε μπαλιά του Σβαμπ και έφυγε μόνος, έκανε το πλασέ, όμως ο Σα απέκρουσε με το πόδι και κράτησε το 1-1.

• 90’

ΓΚΟΛ! Ο ΠΑΟΚ στο φινάλε κάνει το 2-1! Απίθανο τακουνάκι του Ζίβκοβιτς βγάζει τετ-α-τετ τον Κρμέντσικ και αυτή τη φορά προ του Σα δεν αστοχεί.

• 92’

Σουτ του Μπουχαλάκη στη γωνία και διπλή επέμβαση του Πασχαλάκη.

Ένα δευτερόλεπτο νωρίτερα έχει ακουστεί το τελευταίο σφύριγμα του Μακέλι και αυτή είναι η στιγμή που βγαίνουν όλα τα συναισθήματα!

27
Μάικλ Κρμέντσικ
Μπήκε στο 80' και σε 10 λεπτά κατάφερε να χαρίσει ένα τρόπαιο στον ΠΑΟΚ. Δύο χαμένες ευκαιρίες και στην τρίτη... κούπα!

3
Ρούμπεν Σεμέδο
Πολύ κακό ματς, με πολλά λάθη σε πάσες και κυρίως σε τοποθετήσεις. Η μία στο δοκάρι δεν στοίχισε, η δεύτερη στο 2-1 ήταν που κράτησε καλυπτόμενο τον Κρμέντσικ που έφυγε μόνος για το 2-1.

31
Αλέξανδρος Πασχαλάκης
Τεράστιο ματς από τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, έσωσε πληθώρα ευκαιριών του Ολυμπιακού και γενικά ήταν σταθερός σε όλες τις περιπτώσεις που χρειάστηκε να επέμβει.

Κανένα απολύτως πρόβλημα για έναν από τους κορυφαίος διαιτητές στην Ευρώπη. Πήρε τις σωστές αποφάσεις στις κρίσιμες φάσεις του αγώνα και γενικά σφύριξε όσα είδε, κρατώντας τον έλεγχο του αγώνα.

Στενεύουν τα περιθώρια για τελικό Κυπέλλου με κόσμο - Κεκλεισμένων και το Βόλος-Πανσερραϊκός

0

Προβληματισμός στην ΕΠΟ για τον τελικό - Πιθανή ημερομηνία η Πέμπτη 23/5

0

Αντιπρόεδρος ΕΠΟ: «Μπορεί να γίνει τελικός με 20 χιλιάδες κόσμο στο Πανθεσσαλικό!»