• 64' Ράντομιρ Μιλοσάβλιεβιτς
  • 12' Άντονι Φατιόν
  • 20' Νίκος Καρανίκας
  • 61' Νίκολα Στάνκοβιτς

Πέντε λεπτά αρκούσαν για να συμβούν τα πάντα στα Πηγάδια, με τη Ξάνθη, να μένει στο 64' πίσω στο σκορ με το γκολ του Μιλοσάβλιεβιτς και τη Ξάνθη, να απαντά με δύο τέρματα του Φοσέ, μέσα σε ένα ένα δίπλεπτο, με την ομάδα του Γιώργου Παράσχου, να πετυχαίνει μία σπουδαία ανατροπή και να ξεκινάει με το... δεξί τις υποχρεώσεις της στο 2020.

Ενα τρίποντο που έφερε τους Θρακιώτες (έφτασαν τους 23 βαθμούς) έπειτα από καιρό εντός προνομιούχου εξάδας, με τους Θεσσαλούς να μένουν εκτός αυτής (έχουν 22 όσους και ο Ατρόμητος).

Γενικώς μέχρι και το γκολ του Μιλοσάβλιεβιτς το παιχνίδι κυλούσε «σβηστά» και οι φάσεις έβγαιναν με το... σταγονόμετρο, με τους γηπεδούχους να απειλούν σε δύο περιπτώσεις και τον Κρίστινσον να έχει σωστές αντιδράσεις.

Βέβαια, στο κακό θέαμα που είχε το παιχνίδι μέχρι και το 60' σημαντικό ρόλο έπαιξαν και οι κακές καιρικές συνθήκες και ο δυνατός άνεμος που επικρατούσε στο γήπεδο της Ξάνθης.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους γηπεδούχους, έπειτα από τέσσερα σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα, αλλά και για τον Γιώργο Παράσχο στον πάγκο της θρακικής ομάδας, ενώ η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία να εδραιώσει την θέση της εντός εξάδας.

• 11

Ο Γιώργος Παράσχος επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του κόντρα στην ΑΕΛ με 4-2-3-1, έχοντας στην διάθεση του τον νεοαποκτηθέντα Κασάδο και τον Δήμο Μπαξεβανίδη που επέστρεψε στην δράση μετά από τον πολύμηνο τραυματισμό του. Μάλιστα ο τεχνικός της ακριτικής ομάδας άλλαζε ρόλους τους παίκτες της μεσοεπιθετικής του γραμμής, θέλοντας να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα της ΑΕΛ.

• 9

Με σχηματισμό 4-2-3-1 επέλεξε να αγωνιστεί και ο τεχνικός της ΑΕΛ Μιχάλης Γρηγορίου, θέλοντας να εκμεταλλευτεί τα άκρα της ομάδας του, παίζοντας γρήγορα. Οι «βυσσινί» επιχείρησαν να γίνουν απειλητικοί μέσω των στημένων φάσεων, ωστόσο ο ισχυρός αέρας έκανε πολλές φορές δύσκολη την δουλειά των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

• 14’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κασάδο με την μπάλα να πηγαίνει χαμηλά και τον Κρίστινσο να επεμβαίνει και να απομακρύνει σε κόρνερ.

• 32’

Σουτ του Ντάουντα από μακριά με την μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία του Άμπαντ.

• 45’

Σουτ από τον Στάρτζεον που «ευνοήθηκε» από τον αέρα, με την μπάλα να περνάει άουτ

• 51’

Δυνατό σουτ του Τζουρίτσκοβιτς μέσα από την περιοχή της ΑΕΛ, με τον Κρίστινσον να απομακρύνει με υπερένταση σε κόρνερ.

• 64’

ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Ουάρντα υποδέχτηκε τη μπάλα μετά από βαθιά μπαλιά του Ντάουντα, έκανε την σέντρα, με τον Κασάδο να μην μπορεί να απομακρύνει και τον Μιλοσάβλιεβιτς να σκοράρει με προβολή για το 0-1.

• 67’

ΓΚΟΛ για την Ξάνθη! Ο Κοβάσεβιτς έκανε την σέντρα στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, με τον Φοσέ να σουτάρει απευθείας και να κάνει το 1-1 για την ομάδα του.

• 68’

ΓΚΟΛ για την Ξάνθη! Φοσέ με δεύτερο προσωπικό του τέρμα μέσα σε διάστημα δύο λεπτών, κάνει το 2-1 για την ομάδα του.

• 95’

Ο Φασίδης έκανε το σουτ με τον Κρίστινσον να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

11
Ζορντάν Φοσέ
Ο Γάλλος επιθετικός της Ξάνθης χρειάστηκε μόλις ένα... καυτό δίλεπτο για να γίνει πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Βρήκε δίχτυα στο 67' και στο 68', ανέτρεψε το παιχνίδι και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ κάνοντας το 2-1 και παίζοντας καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης.

88
Νίκολα Στάνκοβιτς
Ο αμυντικός της ΑΕΛ ήταν ο αδύναμος κρίκος στα δύο τέρματα που πέτυχε η Ξάνθη καθώς χάνει τον αντίπαλο του, πριν αυτός τελειώσει τις φάσεις και σκοράρει για την ομάδα του. Μάλιστα αμέσως μετά την επίτευξη των δύο τερμάτων της ακριτικής ομάδας αντικαταστήθηκε από τον προπονητή του.

Αλεξάνταρ Κοβάσεβιτς
Ο Σέρβος αμυντικός χαφ της Ξάνθης είχε μια καλή παρουσία στη μεσαία γραμμή, έχοντας καλές μεταβιβάσεις και σημαντικές παρεμβολές στο επιθετικό παιχνίδι της ΑΕΛ, ενώ ήταν ο παίκτης που έδωσε την ασίστ στον Φοσέ για να πετύχει ο Γάλλος στράικερ το 1-1 για την ομάδα του.

Ο Πέτρος Τσαγκαράκης σε γενικές γραμμές είχε καλή παρουσία χωρίς να χρειαστεί να πάρει κάποια δύσκολη απόφαση. Δεν επέτρεψε το σκληρό παιχνίδι, δείχνοντας αρκετές κίτρινες κάρτες στα μαρκαρίσματα των ποδοσφαιριστών.