CSKA MOSCOW
97 99
Anadolu Efes S.K.
ANADOLU EFES S.K.

Ένα ματς που τα... είχε όλα και ολοκληρώθηκε με την Αναντολού Εφές να «φωνάζει» παρούσα στο «κυνήγι» των πλέι οφ. Σε μία από τις κορυφαίες αναμετρήσεις της φετινής σεζόν οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν ένα διπλό στην παράταση στην Μόσχα και ανέβηκαν στο 11-11, με τους Ρώσους, που παρατάχθηκαν δίχως τον Δημήτρη Ιτούδη και τον Τορνίκε Σενγκέλια, να υποχωρούν στο 13-9.

Για να φτάσουμε σε αυτό το «θρίλερ» προηγήθηκε μια σειρά από αξιοσημείωτα γεγονότα. Ο Ντάνιελ Χάκετ ήταν φανταστικός (31π. και ρεκόρ καριέρας), αλλά ο Βασίλιε Μίσιτς (16π., 6ασ.) έστειλε το ματς στην παράταση, ευστοχώντας σε δίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Εκεί «μίλησαν» οι Σέιν Λάρκιν (26π., 9ασ.) και Ροντρίγκ Μπομπουά (22). Συνολικά, οι Τούρκοι έβαλαν 19 τρίποντα στην έδρα της ρωσικής ομάδας, της οποίας head coach ήταν ο Ανδρέας Πιστιόλης.

Παρά την υψηλή συγκομιδή των φιλοξενούμενων η ΤΣΣΚΑ θα μπορούσε να είχε πάρει το ματς (20π. ο Μάριους Γκριγκόνις, 19π. ο Ουίλ Κλάιμπερν), όμως ο... μοιραίος Αλεξέι Σβεντ είχε 0/7 τρίποντα. Μάλιστα, το 7ο άστοχο ήταν στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης, όταν θα μπορούσε να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν τρομεροί στο ξεκίνημα και πήγαν σε διψήφιο προβάδισμα από νωρίς (8-21 στο 7'), έχοντας 5/8 τρίποντα, 9π. του Ροντρίγκ Μπομπουά και ένα «γεμάτο» διάστημα του Τιμπόρ Πλάις (5π., 5ρ.). Όμως, ο Ντάνιελ Χάκετ έδωσε το... σύνθημα για την αντεπίθεση των Ρώσων (7π.) και «ροκάνισε» την απόσταση μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (16-23 στο 10').

Η ομάδα του Ιτούδη και του Πιστιόλη μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα στη 2η περίοδο και γρήγορα πέρασε μπροστά, φτάνοντας σε μια ολική ανατροπή με 23-6 επιμέρους σκορ (31-27 στο 15' με πρωταγωνιστές του Τζοέλ Μπολομπόι - Μάριους Γκριγκόνις). Και τότε ήρθε η ώρα του Σέιν Λάρκιν. Ο Αμερικανός γκαρντ με ένα μοναδικό σόου έφτασε τους 19π. πριν από την λήξη του ημιχρόνου, ευστόχησε σε 4 τρίποντα και άλλαξε ξανά τα δεδομένα (41-44 στο 20').

Στην επανάληψη η ΤΣΣΚΑ είχε ένα από τα καλύτερα 5λεπτα που έχουμε δει στη φετινή Euroleague. Με τον ασταμάτητο Χάκετ να «οργιάζει» και να φτάνει τους 23π. και την άμυνα τους να... τρώει σίδερα, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα απίστευτο 18-0 σερί για να φτάσουν στο 59-44 στο 25'. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έμεινε για σχεδόν 6' χωρίς σκορ, με τον τεχνικό της να αποσύρει τον νωθρό Βασίλιε Μίσιτς και να επαναφέρει στην αναμέτρηση τον Λάρκιν. Με την είσοδο του Αμερικανού η Εφές βρήκε επιθετικές λύσεις και μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς (64-57 το 30').

Ο MVP της περσινής Euroleague επέστρεψε στην 4η περίοδο και μαζί με τους Λάρκιν - Ντάνστον πρωταγωνίστησαν σε ένα 8-0 σερί των Τούρκων, που άλλαξε πλήρως τα δεδομένα και τους έφερε σε θέση οδηγού (64-65 στο 32' με τρίποντο του Αμερικανού από τα 7,5μ.), ενώ στα μισά του προηγούμενου δεκαλέπτου βρίσκονταν στο -15. Κάπου εκεί ήταν η σειρά του Πιστιόλη να καλέσει τάιμ άουτ, με τον Αλεξέι Σβεντ να μετράει 0/6 3π. Οι Μοσχοβίτες «απάντησαν», αλλά το παιχνίδι είχε πάρει μια... άγρια ομορφιά, με τον άποντο για 34' Αντριέν Μοερμάν να «εμφανίζεται» ξαφνικά με 2/2 3π. (73-74).

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία της αναμέτρησης ο Μίσιτς είχε ένα λάθος (το 5ο του) και ένα χαμένο τρίποντο. Αντιθέτως, ο Μπουμπουά βρήκε στόχο για το 17ο τουρκικό τρίποντο και το 77-79 στο 37'. Οι πρώην «ερυθρόλευκοι» Χάκετ και Ντάνστον αντάλλαξαν καλάθια (79-81), με τον πρώτο να «αγγίζει» το ρεκόρ καριέρας του και τον δεύτερο να φτάνει τα 5φ. στο 38' και να κάθεται στον πάγκο. Στην αμέσως επόμενη φάση ένα μεγάλο σουτ του Ουίλ Κλάιμπερν έβαλε μπροστά τους Μοσχοβίτες (82-81). Με 100'' για το τέλος ο Μίσιτς δεν έκανε λάθος από τη γραμμή (82-83 με 2/2β.) και μετά ακολούθησαν ένα «κρεσέντο» χαμένο τριπόντων από τους Γκριγκόνις, Μίσιτς, Κλάιμπερν. Ο Πλάις μάζεψε ένα ριμπάουντ που έμοιαζε να είναι φτιαγμένο από χρυσάφι και ο Σβεντ έστειλε τον Μοερμάν στις βολές με 27'' στο ρολόι. Ο Γάλλος πάουερ φόργουορντ αστόχησε σε μία βολή και (82-84) και το ματς έμεινε... ζωντανό.

Και τότε ήρθε το... Hackett show. Ο «σεληνιασμένος» Ιταλός γκαρντ με τρίποντο και φάουλ (!) έκανε σμπαράλια την άμυνα των πρωταθλητών Ευρώπης και το προσωπικό του ρεκόρ σε πόντους, βάζοντας μπροστά τους Ρώσους (86-84 στο 39'47''). Στην Εφές έμεναν 13'' και ο Αταμάν έψαχνε ένα μεγάλο play, για να πάρει το ματς όπως έκανε με τον Ερυθρό Αστέρα και τον Παναθηναϊκό. Αυτό το play ήρθε με μια «Magic Moment» του Μίσιτς, που ισοφάρισε σε 86-86 και έστειλε στην παράταση ένα από τα κορυφαία ματς των τελευταίων ετών, καθώς το tip του Κλάιμπερν με 0,8'' στο ρολόι δεν βρήκε στόχο.

Το ματς ήταν τρομερά μοιρασμένο και στον επιπλέον χρόνο. Με σκορ 91-90 ο Μίσιτς είχε το blooper της βραδιάς με ένα χαμένο λέι απ, κάτι που δεν εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι (άστοχο τρίποντο του Κλάιμπερν). Έτσι, στην επόμενη φάση ο Λάρκιν έκανε το 91-92 με 2/2 βολές. Όλα κρέμονταν σε μια... κλωστή με τον Σεμέν Αντόνοφ να ευστοχεί για τρεις και τον Λάρκιν να ισοφαρίζει άμεσα (94-94 στο 44'). Σε μία από τις πιο κομβικές στιγμές του παιχνιδιού ο Μπομπουά πρώτα έκλεψε την μπάλα από τον Κλάιμπερν και μετά έβαλε ένα τρίποντο από τη γωνία για το 94-97, αφήνοντας 49'' στο ματς.

Βέβαια, ακόμα δεν είχε τελειώσει τίποτα. Ο Χάκετ δεν βρήκε στόχο πίσω από τα 6,75μ., ο Κρούνοσλαβ Σιμόν αστόχησε σε μια βολή και ο Γκριγκόνις με μια «βόμβα» κράτησε την ματσάρα... ζωντανή (97-98 στο 44'30''). Ο Μπουμπουά έπαιξε iso τον Σβεντ, φάνηκε να τον περνάει εύκολα, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και στην ΤΣΣΚΑ έμειναν 11''. Οι γηπεδούχοι βρήκαν το... τέλειο σουτ (αμαρκάριστο τρίποντο του Σβεντ από τη γωνία), αλλά ο Ρώσος βρήκε ξανά σίδερο (0/7 3π.) και κάπου εκεί όλα τελείωσαν (97-99).

Τα Δεκάλεπτα: 16-23, 41-44, 64-57, 86-86.
Η παράταση: 97-99.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Αναντολού Εφές 97-99