ANADOLU EFES S.K.
  • Ντάνιελ Ιερεθουέλο
  • Πιοτρ Παστούσιακ
  • Έντουαρντ Ουντιάνσκι

Η βαριά ήττα από την Μακάμπι... ξύπνησε τον Ολυμπιακό για μόλις ένα δεκάλεπτο. Οι Πειραιώτες έδειξαν ενέργεια και διάθεση μέχρι το 10' και το ελαφρύ προβάδισμα (24-21) έδινε ελπίδες για μάχη κόντρα στην Εφές. Οι Τούρκοι όμως αντέδρασαν και η μεγάλη τους ποιότητα ήταν αρκετή για να τους φέρει σε θέση κυριαρχίας στο ΣΕΦ, προτού φύγουν με ένα μεγάλο και εύκολο διπλό (86-67).

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα φανταστικό σερί στο δεύτερο δεκάλεπτο και το 32-11 που «έτρεξαν» σε αυτό το διάστημα ήταν αρκετό για να τους φέρει προβάδισμα 18 πόντων στο ημίχρονο (53-35) και, ουσιαστικά, ένα «μαξιλαράκι» για μία άνετη επικράτηση.

Ο Βάσα Μίσιτς «αντέδρασε» στην δημόσια κριτική του Αταμάν μετά την ήττα στο ΟΑΚΑ και έκανε πραγματικά ό,τι ήθελε την άμυνα του Ολυμπιακού, με τους Σέιν Λάρκιν και Μπράιαντ Ντάνστον να βοηθούν με εξαιρετικό πρόσωπο. Από την άλλη μεριά, πάλεψε ο Μπράντον Πολ, που έδωσε και σφυγμό μειώνοντας στους έξι στο 31' (61-67), χωρίς ωστόσο να υπάρξει ουσιαστικό αποτέλεσμα ή κάποια... μαγική ανατροπή.

Οι Πειραιώτες έπεσαν το 2-5 και ήδη βλέπουν το τρένο για τις υψηλότερες θέσεις να... φεύγει, με το ματς απέναντι στην Ζαλγκίρις (15/11) να αποκτά ήδη χαρακτήρα «τελικού». Στο 5-2 η Εφές, που υποδέχεται στη συνέχεια την Ζενίτ.

• 11

Ο Ολυμπιακός ήταν καλός στην αρχή, αλλά η... κατάρρευση στη συνέχεια και ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν δικαιολογείται. Ο Κεμζούρα δεν είχε πλάνο αντιμετώπισης των Λάρκιν και Μίσιτς, ενώ η περιφέρεια βρέθηκε πάλι σε κακό βράδυ. Επίσης, φάνηκε έλλειψη σε επιλογές και σε επιθετικό πλάνο.

• 21

Η επιλογή του Αταμάν να... κράξει τον Μίσιτς δημόσια είχε αποτέλεσμα, αφού ο Σέρβος ήταν εξαιρετικός και αποτέλεσε ξανά μαζί με τον Λάρκιν την βάση για τη νίκη της Εφές. Από εκεί και πέρα, οι Τούρκοι ήταν πιεστικοί και κυνήγησαν το κλέψιμο με επιτυχία, ενώ πρόσεξαν ιδιαίτερα τον Νίκολα Μιλουτίνοφ και τις συνεργασίες του με τον Βασίλη Σπανούλη.

10'

Φάση ΝΒΑ από τον Ρότσεστι, ο οποίος κέρδισε φάουλ από τον Λάρκιν και ευστόχησε σε μακρινό τρίποντο, εκτός ισορροπίας. Το... τετράποντο του Αμερικανού ενθουσίασε το ΣΕΦ και σίγουρα θέτει υποψηφιότητας για το Top-10 της αγωνιστικής.

2’ 4 - 2
4’ 9 - 10
6’ 12 - 10
8’ 16 - 14
10’ 24 - 21
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ενέργεια και προηγήθηκε με 9-4 στο 3ο λεπτό, όμως ο... ορεξάτος Μίσιτς ευστόχησε σε συνεχόμενα σουτ για να κάνει την μίνι ανατροπή (9-10, 4'). Τα ηνία του ρυθμού δεν κατέληξαν σε καμία από τις δύο ομάδες και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε ουσιαστικά σε καθεστώς ισορροπίας, με τους γηπεδούχους να έχουν μικρό προβάδισμα μετά από τρομερό... τετράποντο του Ρότσεστι (24-21).
12’ 25 - 25
14’ 28 - 33
16’ 33 - 42
18’ 35 - 48
20’ 35 - 53
Το μομέντουμ άλλαξε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να χάνει την συγκέντρωσή του και να πέφτει σε παγίδες με λάθη και κακές επιλογές. Η Εφές δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και οι Μίσιτς - Λάρκιν έφεραν διαφορά 8 πόντων (28-36) στο 14'. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε για το +10 των Τούρκων (35-45, 17'), με τον Μίσιτς να κάνει... ό,τι θέλει την άμυνα του Ολυμπιακού και να οδηγεί τους φιλοξενούμενους στο +18 του ημιχρόνου (35-53).
22’ 41 - 54
24’ 45 - 56
26’ 47 - 61
28’ 50 - 64
30’ 58 - 67
Οι γηπεδούχοι δεν ήταν έτοιμοι να πετάξουν λευκή πετσέτα στο ματς και η βελτίωση στην αμυντική τους λειτουργία κράτησε χαμηλά την Εφές (8 πόντοι σε εφτά λεπτά). Το -18 του ημιχρόνου έγινε -12 στο 27' (49-61), ενώ ο Μπράντον Πολ ευστόχησε σε τρομερό buzzer-beater τρίποντο για να κατεβάσει την διαφορά σε μονοψήφιο επίπεδο (58-67).
32’ 61 - 68
34’ 63 - 73
36’ 65 - 76
38’ 67 - 81
40’ 67 - 86
Ο Μπράντον Πολ βρήκε χώρο και πήρε... φωτιά, για να μειώσει στους 6 (61-67, 31') και να δώσει ενδιαφέρον σε ένα ματς που έμοιαζε χαμένο. Μίσιτς και Μπομπουά αντέδρασαν για να φέρουν το +10 (63-73, 33'), με ένα μεγάλο τρίποντο του Σέρβου από τα 7,5 μέτρα να... τελειώνει ουσιαστικά το ματς (63-76, 35'). Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια και η Εφές έφυγε με εύκολο διπλό από το ΣΕΦ.

• 1

Το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά, αλλά στη δεύτερη περίοδο έχασε το προβάδισμα και το... φως του. Το 32-11 της Εφές σε αυτό το διάστημα έφερε σε θέση απόλυτης κυριαρχίας τους Τούρκους, οι οποίοι έθεσαν εκεί ουσιαστικά την βάση για τη νίκη.

• 2

Η διαφορά στην περιφέρεια. Ο Μίσιτς και ο Λάρκιν ήταν ξανά τρομεροί και έκαναν όλα όσα ήθελαν στο παρκέ, με τους γκαρντ του Ολυμπιακού να μην προσφέρουν σε σχεδόν κανένα κομμάτι του παιχνιδιού. Εξαίρεση ο Μπράντον Πολ, όμως ένας κούκος δεν μπορεί να φέρει καμία άνοιξη, ειδικά στο μπάσκετ.

• 3

Τα λάθη του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες είχαν κακές επιλογές σε διάφορα σημεία του ματς και τα 15 «ερυθρόλευκα» λάθη έδωσαν πόντους στην Εφές, που πήρε μάλιστα και... ψυχολογία από το νωθρό πρόσωπο που έδειξε σε μεγάλα κομμάτια του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός.

Η... μανούρα στο τέλος και το καλάθι του Σίνγκλετον σε νεκρό χρόνο έφερε μικρή ένταση από μερίδα των λιγοστών φιλάθλων στο ΣΕΦ, που έσπευσε να αποδοκιμάσει τους Τούρκους κατά την αποχώρησή τους από το παρκέ. Βέβαια, η Εφές δεν θα... νοιαστεί ιδιαίτερα γι'αυτό, αφού έφυγε με μεγάλο διπλό από το Φάληρο.

22
Βάσα Μίσιτς
Τρομερό ματς από τον Σέρβο, που αντέδρασε με τον καλύτερο τρόπο στην δημόσια κριτική του Αταμάν στο ΟΑΚΑ. Ο Μίσιτς έκανε ό,τι ήθελε, είχε 19 πόντους μόνο στο πρώτο μέρος και συνολικά μέτρησε ακόμα μία σπουδαία εμφάνιση στην Euroleague.

10
Ουίλ Τσέρι
Σε άλλο γήπεδο ο Τσέρι, που δεν μπόρεσε να βοηθήσει σε κανένα κομμάτι του παιχνιδιού. Δεν σκόραρε, δεν οργάνωσε σωστά, λίγα πράγματα στην άμυνα και συνολικά ένα άνευρο βράδυ για τον Αμερικανό γκαρντ του Ολυμπιακού.

0
Σέιν Λάρκιν
Μπορεί να ήταν... αθόρυβος, αλλά ο Λάρκιν έκανε αυτό που έπρεπε, κυρίως στα διαστήματα απόλυτης κυριαρχίας της Εφές. Ο Αμερικανός ανέβασε το τέμπο, σκόραρε και ήταν ξανά ένας από τους κομβικούς παίκτες των Τούρκων στο δρόμο για το διπλό.

Από τις διαιτησίες που θέλουν να έχουν οι γηπεδούχοι, έστω και αν τελικά η τριάδα δεν επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα. Έγιναν αρκετά λάθη ακόμα και σε εύκολες φάσεις, ενώ τα ριπλέι εξέθεσαν σε κάποιες περιπτώσεις τους Ιερεθουέλο, Παστούσιακ και Ουντιάνσκι.

Ξέσπασε ξανά ο Αταμάν: «Εγώ δεν επιτέθηκα σε διαιτητές όπως κάποιοι προπονητές σε άλλα ματς»

0

Γιαννακόπουλος: «Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η αντίσταση είναι καθήκον - Βελιγράδι ερχόμαστε» (pic)