ASVEL BASKET
0 0
Barcelona
BARCELONA

Η Μπαρτσελόνα με αρκετές αλλαγές στην πεντάδα της, δεν έκανε καθόλου καλή εκκίνηση στην αναμέτρηση, με την Βιλερμπάν να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 24-18.

Οι Καταλανοί, ωστόσο απάντησαν στη δεύτερη περίοδο με επί μέρους 14-24 και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, έχοντας το προβάδισμα με 38-42, όμως η αντίδραση της Μπαρτσελόνα σταμάτησε κάπου εκεί.

Η Βιλερμπάν ήταν ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες της Μπαρτσελόνα να κάνουν... αγγαρεία, μένοντας ωστόσο κοντά στο σκορ μέχρι το φινάλε του αγώνα, που κρίθηκε από τις τρεις βολές του Πάρις Λι.

Ο Τζόφρι Λοβέρν με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της Βιλερμπάν, ενώ πολύ καλό ματς έκανε και ο Γιουσούφα Φαλ με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για την Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις με 12 πόντους και 2 ριμπάουντ.