Η Κιέρι μπήκε με πολύ φόρα στην αναμέτρηση, με τις Ιταλίδες να δυσκολεύουν την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη, στο πρώτο σετ, αδυνατούσαν να βρουν λύσεις στα σερβίς της Καζότ, αλλά και τα χτυπήματα της Γκρομπέλνα, μένοντας αρκετά πίσω στο σκορ. Μάλιστα, τα παραπάνω γεγονότα έδωσαν μία εύκολη κατάκτηση σετ από την Κιέρι με σκορ 25-14.

Στην επανάληψη, οι «πράσινες» απάντησαν με το ίδιο... νόμισμα. Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού βελτιώθηκαν αισθητά στην υποδοχή και με την Ανθούλη να είναι πολύ αποτελεσματική πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (8-4), το οποίο διατήρησαν έως τα μέσα του σετ. Από εκείνο το σημείο και, οι γηπεδούχες διεύρυναν την διαφορά τους, φτάνοντας στο +6 (21-15), ισοφαρίζοντας στα σετ με σκορ 25-20.

Στο τρίτο σετ, αν και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε οδηγεί το σκορ, οι Ιταλίδες έβγαλαν αντίδραση και μ' ένα επιθετικό σερί απέκτησαν προβάδισμα ασφαλείας, όντας στο +5 (15-20). Η απόσταση στο σκορ δεν μειώθηκε από τις «πράσινες», με την Κιέρι να κατακτά με σκορ 25-16 το σετ και να «κλειδώνει» την πρόκριση στην προημιτελική φάση του θεσμού.

Βέβαια, η απώλεια του σετ καθώς και ο αποκλεισμός από τη συνέχεια του CEV Challenge Cup, δεν πτόησε τις παίκτριες του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινες» έβγαλαν εκ νέου αντίδραση, όντας με το ελάχιστο προβάδισμα στα μέσα του σετ (15-14) και να παίρνει αέρα +2 (22-20). Η ισοφάριση ήρθε ξανά, με τις νταμπλούχες Ελλάδας να κλείνουν το σετ με 25-22.

Το ματς οδηγήθηκε στο tie-break, όπου η Κιέρι εμφανίστηκε ανώτερη πέρνωντας από νωρίς προβάδισμα τριών πόντων, το οποίο μέσα σε λίγα λεπτά μετετράπη σε +5 (3-8). Η διαφορά διατηρήθηκε από τις Ιταλίδες για να έρθει το τελικό 15-10 και να διαμορφωθεί το 3-2 στα σετ.

Τα σετ: 14-25, 25-20, 19-25, 25-22, 10-15

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Ανάε 18 (13/31 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 53% υπ. - 23% άριστες), Γκρότους 8 (6/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 31% άριστες), Παπαφωτίου 3 (3/8 επ.), Ανθούλη 21 (19/50 επ., 2 μπλοκ), Μέντιτς 10 (5/12 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 54% υπ. - 27% άριστες), Νικολογιάννη 3 (3/10 επ., 67% υπ. - 17% άριστες), Παλάσιο, Μεταξά 1 (1/1 επ.), Μερκούρη.

ΚΙΕΡΙ (Χούλιο Μπρεγκόλι): Καζό 9 (6/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ. - 32% άριστες), Μπόσιο 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Γκρόμπελνα 19 (16/37 επ., 3 άσσοι), Βιλάνι 17 (13/25 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 44% υπ. - 19% άριστες), Ματζάρο 11 (8/14 επ., 3 μπλοκ), Βέιτζελ 7 (4/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Σπίριτο (λ, 75% υπ. - 30% άριστες), Φίνι (λ), Μορέλο 1 (1 άσσος), Ροζάνσκι 4 (4/18 επ., 44% υπ. - 19% άριστες), Νερβίνι 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Στορκ 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Κονέ.

Παναθηναϊκός - Κιέρι 2-3