Μέσα σε μία ώρα και σαράντα λεπτά, ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ πήρε τη νίκη κόντρα στον πολύ φορμαρισμένο Ντομινίκ Τιμ, με σκορ 2-0 σετ (6-3, 6-3), σφραγίζοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά στο τουρνουά της Αυστρίας.

Ο Ρώσος τενίστας δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-3, κάνοντας δύο breaks στο 7ο και στο 9ο game.

Στη συνέχεια, αμφότεροι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το δεύτερο σετ, κρατώντας τα σερβίς του με love games. Ωστόσο, ο Ρώσος έκανε τη διαφορά στο τέταρτο game, πραγματοποιώντας break (3-1). Έπειτα, διατήρησε το σερβίς του (4-1) για να κλείσει το δεύτερο σετ με 6-3 και να τελειώσει το ματς με straight set.

O Νο.1 τενίστας του ταμπλό αναμένεται να αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Τσερούντολο - Σίνερ.

Σίφουνας Μεντβέντεφ κόντρα στον Ντομινίκ Τιμ (vid)