1 1
Ατρόμητος
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Σημείο αναφοράς στην αναμέτρηση στους «Ζωσιμάδες», αποτέλεσε το ντεμπούτο του Κρις Κόλμαν στον πάγκο του Ατρόμητου. Ο Ουαλός τεχνικός πήρε το βάπτισμα του πυρός και κοουτσάρισε για πρώτη φορά την ομάδα του Περιστερίου.

Με εκρηκτικό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι. Προτού καλά, καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Κουλούρης έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους. Ο Έλληνας επιθετικός μπήκε μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ κέρδισε τις κόντρες και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σούλη (0-1).

Η απάντηση από πλευράς Ηπειρωτών υπήρξε άμεση και μόλις δύο λεπτά αργότερα (3ο λεπτό) έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Σάλιακας σέντραρε από τα δεξιά, ο Μπρένερ δεν κατάφερε να γίνει αποδέκτης της μπάλας στο πρώτο δοκάρι, ωστόσο σε δεύτερο χρόνο ο Περέα εκτέλεσε από κοντά και ισοφάρισε (1-1).

Έπειτα απ΄τα δύο γρήγορα γκολ, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε σε μεγάλο βαθμό. Ο ΠΑΣ έδωσε χώρο στους φιλοξενούμενους και επιχείρησε να κάνει τη ζημιά, κυρίως μέσω των αντεπιθέσεων και του ταχύτατου Περέα.

Οι παίκτες του Ατρόμητου είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, ωστόσο ο ΠΑΣ «φλέρταρε» με το δεύτερο γκολ και με δράστη τον Περέα, ο οποίος από κοντινή απόσταση δεν κατάφερε να βρει στόχο στο 17΄.

Η τελευταία καλή στιγμή του α΄ημιχρόνου καταγράφηκε στο 44΄ και ήταν για τον Ατρόμητο. Ο Στρούγγης εκμεταλλεύτηκε κόντρα έπειτα από φάουλ του Σπιριντόνοβιτς, βγήκε απέναντι από τον Σούλη ο οποίος έβγαλε το πλασέ σωτήρια σε κόρνερ και στέρησε το δεύτερο γκολ απ΄τους φιλοξενούμενους.

Μπαράζ σωτήριων επεμβάσεων ο Γιαννιώτης

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο και έχασαν καλή ευκαιρία στο 48΄με τον Γιαννιώτη να δείχνει τα αντανακλαστικά του και να απομακρύνει διαγώνιο επικίνδυνο σουτ του Μπρένερ μέσα από την περιοχή.

Ο πορτιέρο του Ατρόμητου έδειχνε ανίκητος και κατέβασε τα «ρολλά» σε σε ευθύβολο  - απειλητικό - σουτ του Σάλιακα στο 58΄ και σε απευθείας χτύπημα φάουλ (ξανά) του Σάλιακα στο 72΄.

Στο 73΄ο Λώλης έκλεψε την μπάλα βγήκε απέναντι από τον Γιαννιώτη αλλά και σε αυτή την περίπτωση ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων μπλόκαρε την μπάλα. Ούτε ο Καραχάλιος μπόρεσε να κερδίσει τον Γιαννιώτη με ευθύβολο σουτ στο 74΄με τον κίπερ του Ατρόμητου να απογειώνεται στο δεξί…παραθυράκι και να απομακρύνει.

Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του ματς και οι δύο ομάδες αναζήτησαν το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε το "τρίποντο" χωρίς όμως να το βρουν.

ΠΑΣ ΓIANNINA (Ηρακλής Μεταξάς): Σούλης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Καραχάλιος, Σνάιντερ, Γκαρντάφσκι, Περέα, Μπρένερ, Στάνκο, Μορέιρα (63΄Λώλης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Βασιλαντωνόπουλος, Στρούγγης, Γκαλβάο, Καστεγιάνο, Σάλομον, Καρτάλης (66΄Χαρίσης), Ντένιτς, Σπιριντόνοβιτς (66΄Μουνίθ), Μπεντινέλι (88΄Νταβιώτης), Κουλούρης.

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3):

Μια λαμπάδα ίσα με το μπόι του Ανδρέα Γιαννιώτη οφείλουν να ανάψουν στον Ατρόμητο, για το βαθμό που έριξαν στο σακούλι  στους «Ζωσιμάδες». Ο τερματοφύλακας της περιστεριώτικης ομάδας έπαιξε…μόνος του τον ΠΑΣ στο β΄ημίχρονο και πιστώνεται πολλές σωτήριες επεμβάσεις που κράτησαν όρθια την ομάδα του. Τεράστιο ματς κι αν μη τι άλλο, ένα από τα κορυφαία της καριέρας του.

Γίνε Πρόεδρος:

Ο Μανόλης Σάλιακας κινήθηκε σε «υψηλές στροφές» κι αποτέλεσε μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα του Ατρόμητου. Από τα πόδια του 25χρονου δεξιού μπακ προήλθε το γκολ του Περέα, ενώ με πολλά και δυναμικά κατεβάσματα στην αντίπαλη περιοχή, απείλησε με προσωπικές προσπάθειες των Γιαννιώτη στο β΄ημίχρονο. Εξαιρετικό ματς που δικαιολογεί το μεταγραφικό θόρυβο που δημιουργείται γύρω απ΄το όνομά του.

Lockdown:

Δύσκολη βραδιά πέρασε ο Στέφανος Στρούγγης. Ο νεαρός στόπερ του Ατρόμητου φέρει ευθύνη (μαζί με τον Βασιλαντωνόπουλο) για το γκολ του Περέα. Στο 44΄έχασε μεγάλη ευκαιρία για το δεύτερο γκολ της ομάδας του Περιστερίου, ενώ στο 73΄λίγο έλειψε να αποδειχτεί ο μοιραίος παίκτης της ομάδας του με ένα κακό γύρισμα της μπάλας που έδωσε την ευκαιρία στον Λώλη να βγει απέναντι από τον Γιαννιώτη.

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5):

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα έβγαλε το ματς ο ρέφερι Μανούχος (Αργολίδας). Σωστός στον πειθαρχικό έλεγχο δεν υπέπεσε στο μεγάλο λάθος κι είχε καλή συνεργασία με τους βοηθούς.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Ήθελε τη νίκη, αλλά δεν μπορούσε, ή καλύτερα δεν είχε το “know how” να νικήσει τον απίστευτο Γιαννιώτη στο β΄ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα, με αποτέλεσμα να «κολλήσει» στο 1-1. Οι Ηπειρώτες παρά την ψυχρολουσία με το γρήγορο γκολ του Κουλούρη, έβγαλαν αντίδραση ισοφάρισαν άμεσα και έχασαν πολλές ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ.

Ο Ατρόμητος παρουσιάστηκε ανανεωμένος με τον Κρις Κόλμαν για πρώτη φορά στον πάγκο του. Έβγαλε ενέργεια κι ένταση στο παιχνίδι του, αλλά συγχρόνως κι αμυντικές αδυναμίες που «έσβησε» ο Γιαννιώτης. Αυτό ήταν το πρώτο ματς των Περιστεριωτών για το 2022, αφού αναβλήθηκαν (λόγω κορωνοϊού) τα ματς με Βόλο και Άρη.