• 65΄ Σανκαρέ
  • 67΄ Σάντσες
  • 79΄ Αγιούμπ
  • 93΄ Διούδης

Δραματική ισοπαλία στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ, που όμως είναι σαν νίκη για την ΑΕΚ. Κι αυτό γιατί στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λιβάι Γκαρσία με την κεφαλιά - γκολ, κράτησε το προβάδισμα των πέντε βαθμών από τον Παναθηναϊκό και με αυτό μπαίνει η Ένωση στον δεύτερο γύρο των play offs.

Η ΑΕΚ πήρε το μίνιμουμ που άξιζε με αυτό το γκολ στα τελειώματα. Πήγε να χάσει το ντέρμπι και το πλεονέκτημα για την Ευρώπη, από μια φάση που έκανε δώρο στον Παναθηναϊκό, ενώ σε όλο το διάστημα πριν και μετά, απειλήθηκε μόνο από μια κεφαλιά του Καρλίτος από «στημένο» νωρίς στο παιχνίδι. Πριν από αυτό, είχε τον έλεγχο η Ένωση, δεν μπορούσε να φτιάξει καθαρές ευκαιρίες όμως. Παρόλα αυτά, τίποτα δεν έδειχνε πως θα είχε θέμα, αλλά στο 35΄όπως συνηθίζει έκανε εκείνη το λάθος. Ένα «πούλημα» της μπάλας στο κέντρο, μια όχι άγνωστη αδράνεια των κεντρικών αμυντικών και μια ακόμη τραγική αντίδραση από τον τερματοφύλακα της, έφεραν την Ένωση σε δύσκολη θέση.

Ωστόσο η ΑΕΚ δεν έχασε το κουράγιο της. Προσπάθησε με πείσμα από το πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους ειδικά, να αλλάξει την μοίρα της. Απέναντι της βρήκε έναν Παναθηναϊκό, που προτίμησε από νωρίς να παίξει άμυνα στο ύψος της περιοχής του και πολλές φορές μέσα σε αυτή. Όλο το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος της ΑΕΚ, με ασφυκτική πίεση, κοψίματα στο όριο από τους αμυντικούς των «πράσινων» και την Ένωση κυρίως εξαιτίας της πολυκοσμίας στην περιοχή να μη μπορεί να φτιάξει την κλασική ευκαιρία. Αλλά είχε πολλές απειλητικές στιγμές.

Δεν έμεινε το πέναλτι που πήρε στο 65, καθώς ο Χίγκλερ άλλαξε απόφαση με χρήση VAR, στην φάση της ανατροπής του Ανσαριφάρντ από τον Σάντσες, αλλά συνέχισε τις προσπάθειες. Ο Χιμένεθ δοκίμασε ό,τι είχε, πήρε ρίσκα με 4-4-2 και τον νεαρό Κοσίδη στο τέλος, αλλά το πρόσωπο του ματς ήταν ο Λιβάι Γκαρσία. Έχασε μια απίστευτη ευκαιρία στο 84΄, αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, δεν λάθεψε.

Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του, έδωσε το δικαίωμα στην ΑΕΚ να τον έχει στην περιοχή του επί ένα ολόκληρο ημίχρονο, εγκατέλειψε κάθε επιθετική φιλοδοξία σε αυτό το διάστημα και τελικά πήρε αυτό που άξιζε. Το τρένο της Ευρώπης, συνεχίζει να περνάει από την Νέα Φιλαδέλφεια...

• 18

Ο Μανόλο Χιμένεθ πήγε στο 4-2-3-1 με Μάνταλο, προτιμώντας να μη πάρει το ρίσκο να χρησιμοποιήσει και τους τρεις διαθέσιμους κεντρικούς χαφ από την αρχή. Δεν υπήρχε κάποιο λάθος στην διάταξη και την τακτική προσέγγιση, άλλωστε και οι επιλογές είναι τόσες λίγες που τα σενάρια είναι ελάχιστα και πολύ συγκεκριμένα. Το ματς ήταν στον ρυθμό που το ήθελε η ΑΕΚ, μέχρι το γκολ από σειρά λαθών. Χρησιμοποίησε τα πάντα προς την τελική ευθεία, από τις λίγες επιλογές που είχε. Με μεγάλο ρίσκο στην τελική ευθεία, για το οποίο δικαιώθηκε.

• 10

Ο Λάζλο Μπόλονι επέλεξε ως τακτικό σχηματισμό του Παναθηναϊκού το 4-2-3-1, με τον Σανκαρέ σε θέση «10» και τους Νιας και Αλεξανδρόπουλο αμυντικούς μέσους, ενώ πραγματοποίησε αρκετές εκπλήξεις στα πρόσωπα της 11άδας, με τον Ιωαννίδη αντί του Αϊτόρ, τον Καρλίτος αντί του Μακέντα και τον Σάντσες αντί του Μολό. Οι δύο από τις επιλογές/εκπλήξεις συνδυάστηκαν (Καρλίτος-Ιωαννίδης) στη φάση του πρώτου γκολ, δείγμα του ότι η ενδεκάδα του βγήκε, πλην όμως στη διάρκεια του ματς καθυστέρησε να κάνει αλλαγές και όταν τις έκανε δεν πήρε καθόλου βοήθεια.

90+1

Μια φάση που μπορεί να κρίνει το ευρωπαϊκό μέλλον δύο μεγάλων ομάδων, αυτή του γκολ του Λιβάι Γκαρσία στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Σπουδαίο γκολ.

• 5’

Δεύτερη φορά στα πρώτα πέντε λεπτά, που η ΑΕΚ βγαίνει σε κόντρα με παίκτη παραπάνω και πολύ χώρο, αλλά και τις δύο φορές οι επιλογές του Μάνταλου πρώτα για Ολιβέιρα και την δεύτερη σε Αλμπάνη, είναι καθυστερημένες και οι ευκαιρίες χάνονται.

• 8’

Φάουλ του Χουάνκαρ από μέσα αριστερά, κεφαλιά του Καρλίτος όχι πολύ δυνατή, αλλά ο Τσιντώτας τελικά διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

• 11’

Κακή εκτίμηση του Βέλεθ σε γύρισμα του Βασιλαντωνόπουλου από δεξιά και παραλίγο αυτογκόλ. Η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι, κόρνερ.

• 36’

ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό! Ο Ανσαριφάρντ «πούλησε» τη μπάλα στο κέντρο, ο Καρλίτος έφυγε από δεξιά ακάλυπτος, έκανε τη σέντρα και ο Ιωαννίδης που είχε ακολουθήσει, έπιασε την κεφαλιά χωρίς αντίσταση από κοντά, η μπάλα πήγε πάνω στον Τσιντώτα, αλλά απέτυχε να την απομακρύνει και της έδωσε πορεία μέσα. Ο γκολκίπερ της ΑΕΚ έμεινε και κολλημένος στην γραμμή στην σέντρα.

• 45+1’

Σέντρα από δεξιά, ο Αλμπάνης κεφαλιά εξ' επαφής, απευθείας πάνω στον Διούδη. Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ

• 48’

Σουτ του Βασιλαντωνόπουλου ακριβώς έξω από την περιοχή και λίγο δεξιά, διπλή προσπάθεια και μπλοκάρισμα της μπάλας από τον Διούδη.

• 60’

Καλό σουτ του Γαλανόπουλου από το ύψος της περιοχής, δύσκολη απόκρουση του Διούδη, που στη συνέχεια απομάκρυνε με δυσκολία και παράλληλο γύρισμα του Μάνταλου.

• 65’

Ανατροπή του Ανσαριφάρντ από τον Σάντσες, ο Χίγκλερ δείχνει αρχικά πέναλτι, αλλά με επανεξέταση κι από τον ίδιο από το VAR, τελικά υποδεικνύει φάουλ, σχεδόν πάνω στην γραμμή της περιοχής.

• 69’

Η εκτέλεση του φάουλ μετά την αλλαγή απόφασης του διαιτητή από τον Μάνταλο, με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Διούδη.

• 74’

Φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Αλμπάνης κερδίζει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, αλλά κάνει απογοητευτική επιλογή και η μπάλα απομακρύνεται.

• 82’

Ο Γκαρσία βγάζει σε καλή θέση λίγο έξω από την περιοχή τον Ανσαριφάρντ, αλλά αυτός σουτάρει βιαστικά και πολύ άουτ.

• 84’

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γκαρσία έφυγε σε κόντρα, πέρασε τον Βέλεθ και φάτσα με τον Διούδη σχεδόν από το ύψος του πέναλτι, σούταρε άψυχα με το αριστερό, πάνω στον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού.

• 90+1’

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Λιβάι Γκαρσία εκμεταλλεύεται με ωραία κίνηση την σέντρα από αριστερά, «τρυπάει» την άμυνα του Παναθηναϊκού και με κεφαλιά νικάει τον Διούδη.

• 1

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το πολύ καλό μπάσιμο που έκανε στο ματς. Συμβαίνει συχνά αυτό και της δυσκολεύει την ζωή.

• 2

Ο Παναθηναϊκός έδωσε όλο το γήπεδο από το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου κι έτσι έμεινε ως το τέλος η μορφή του ματς. Μια, δυο, τρεις, η ΑΕΚ έχει παίκτες που μπορούν να βρουν την στιγμή, ειδικά όταν προσφέρεις τον χώρο στο πιάτο.

• 3

Ο Γκαρσία όσο πλησιάζαμε στην τελική ευθεία, τόσο έβρισκε κι όλο πιο μπόσικη την αριστερή πλευρά του Παναθηναϊκού. Το εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο. Μια μεγάλη ευκαιρία κι ένα γκολ.

Το δράμα της ΑΕΚ με τους τραυματισμούς είναι ατελείωτο. Άλλη μια χαρακτηριστική εικόνα φέτος, με την αναγκαστική αντικατάσταση του Ολιβέιρα στο 35'. Έμειναν 17 συν τον Σάκχοφ που αναμένεται...

9
Λιβάι Γκαρσία
Στην τελική ευθεία αποφάσισε να γίνει ο πρωταγωνιστής. Μια μεγάλη ευκαιρία κι ένα μεγάλο γκολ που μπορεί να σημαίνει και Ευρώπη για την ΑΕΚ.

3
Χουάνκαρ
Ο Ισπανός αριστερός μπακ είχε πολύ δύσκολο έργο απέναντι στον Λιβάι Γκαρσία και δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις της αναχαίτισής του, έχοντας πολλά προβλήματα σε καταστάσεις ένας εναντίον ενός. Ταυτόχρονα φέρει ευθύνη στη φάση του γκολ της ισοφάρισης, καθώς χάνει τον εξτρέμ της ΑΕΚ στη σέντρα του Μαχαίρα πριν στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

53
Θεοδόσης Μαχαίρας
Δεν τον θυμάται συχνά ο Μανόλο Χιμένεθ, αλλά ο νεαρός του θύμισε και απόψε πως κάνει λάθος. Δεν είναι η πρώτη φορά που κάνει τη διαφορά, όπως τώρα με τη σέντρα - ασίστ.

Ο Ολλανδός Χίγκλερ εμφανίστηκε πολύ άνετος, αλλά δεν αστειευόταν στον πειθαρχικό έλεγχο. Έδωσε πολλές κάρτες και μάλιστα σε μια δυο τρεις περιπτώσεις χάρισε κιόλας... Ωστόσο έλεγξε το ματς απόλυτα. Με χρήση VAR, μάλλον σωστά αποσύρθηκε η απόφαση για πέναλτι στην ανατροπή του Ανσαριφάρντ από τον Σάντσες στο 65'.

Ζαμόρα: «Μας δίνει αυτοπεποίθηση αυτός ο βαθμός»