Το παιχνίδι της 28ης Ιουνίου 1931, στο οποίο ο Παναθηναϊκός συνέτριψε 7-1 τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, είναι σημαδιακό για τρεις λόγους. Κατ' αρχάς, είναι ο πρώτος επίσημος αγώνας μεταξύ των δύο συλλόγων σε αθηναϊκό έδαφος. Μέχρι τότε, οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί τρεις φορές σε φιλικούς και μία σε επίσημο αγώνα, με το Τριφύλλι να μετράει ισάριθμες νίκες. Κατά δεύτερον, αποτελεί μέχρι και τις ημέρες μας τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη σε παιχνίδια μεταξύ των Αθηναίων και των Θεσσαλονικέων σε οποιοδήποτε γήπεδο και, κατά τρίτον, είναι η απαρχή ενός ανεπανάληπτου «πράσινου» σερί, το οποίο κράτησε για 54 περίπου χρόνια!

Συγκεκριμένα, σε 36 αγώνες που διεξήχθησαν στην έδρα του Παναθηναϊκού, είτε για το πρωτάθλημα είτε για το Κύπελλο Ελλάδας, το Τριφύλλι νίκησε 25 φορές, ενώ ο «Δικέφαλος του Βορρά» καμία (11 ισοπαλίες)! Η αφλογιστία του ΠΑΟΚ στην Αθήνα, όταν αντιμετώπιζε τον Παναθηναϊκό από το 1931 έως το 1985, ξεπερνάει ακόμα και την πολύ αρνητική παράδοση του Ολυμπιακού στη συμπρωτεύουσα, όταν, από το 1969 έως το 1992, σε 24 παιχνίδια στην κανονική (Τούμπα) ή την κατά συνθήκη (Σέρρες) έδρα του ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να επικρατήσει ούτε μία φορά (21 ήττες και 3 ισοπαλίες).

Την αθηναϊκή «κατάρα» θα σπάσει τελικά ο Ράντε Πάπριτσα, στις 20 Ιανουαρίου 1985. Η ομάδα του, ο ΠΑΟΚ, θα κερδίσει 1-0 τον Παναθηναϊκό για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με κεφαλιά-ψαράκι του Σερβοβόσνιου επιθετικού, περίπου 10 λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Μάλιστα, την περίοδο εκείνη οι Θεσσαλονικείς θα κατακτήσουν τον τίτλο για δεύτερη φορά στην ιστορία τους. Κοσμογονική χρονιά για τον ΠΑΟΚ, τη χρονιά που η πόλη γιόρταζε τα 2.300 χρόνια από την ίδρυσή της...

Έκτοτε, ο Παναθηναϊκός θα αρχίσει να χτίζει ένα νέο αήττητο σερί απέναντι στον ΠΑΟΚ, το οποίο θα σταματήσει ένας παλιός ποδοσφαιριστής του, ο Κώστας Φραντζέσκος, στις 28 Φεβρουαρίου 1999, με τον γνώριμό του τρόπο (απευθείας χτύπημα φάουλ), γράφοντας το τελικό 0-1 για τους φιλοξενούμενους, 13 στροφές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος. Μέχρι να φτάσουμε στον αγώνα αυτό, δηλαδή από το 1985 έως το 1999, οι «πράσινοι» παρέμειναν εκ νέου αήττητοι όταν υποδέχονταν τον «Δικέφαλο» (13 νίκες - 3 ισοπαλίες), με ορισμένες νίκες τους να είναι συντριπτικές (5-0 στις 2 Μαρτίου 1986, 5-1 στις 31 Μαΐου 1992, 5-0 στις 7 Μαρτίου 1993 και 5-0 την 1η Δεκεμβρίου 1996, μία αγωνιστική πριν από το πολυθρύλητο «παπουτσέλειο ντέρμπι»).

Με λίγα λόγια, από το 1931 έως το 1999, δηλαδή μέσα σε 68 ολόκληρα χρόνια και 53 επίσημους αγώνες, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας μόλις μία φορά, με τους «πράσινους» να πετυχαίνουν 38 νίκες και να παραχωρούν 14 ισοπαλίες! Πρόκειται αναμφίβολα για την ισχυρότερη παράδοση μεταξύ ομάδων από το Big-4, ανεξαρτήτως έδρας.

Αξιοσημείωτα

* Στο σερί δεν συμπεριλαμβάνεται το παιχνίδι μεταξύ Παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ για την περίοδο 1972-73, το οποίο, λόγω τιμωρίας του Τριφυλλιού για τα επεισόδια του ντέρμπι απέναντι στον Ολυμπιακό στο στάδιο «Γ. Καραϊσκάκης», στις 11 Μαρτίου, δεν διεξήχθη ποτέ και απλώς κατακυρώθηκε υπέρ του «Δικεφάλου» (επιβλήθηκε στους «πράσινους» μηδενισμός τριών αγώνων). Αξίζει να σημειωθεί ότι την ημέρα που επρόκειτο να γίνει το ματς, οι δύο ομάδες έδωσαν φιλικό αγώνα σε μια κατάμεστη Λεωφόρο. Ακόμα και σ' αυτήν την περίπτωση, οι φιλοξενούμενοι πάλι δεν κατάφεραν να κερδίσουν τους γηπεδούχους (3-3).

* Στη συνολική προϊστορία των δύο σημερινών αντιπάλων στην Αθήνα, ο Παναθηναϊκός προηγείται με χαώδη διαφορά. Αναλυτικά, σε 86 μεταξύ τους αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα και το Κύπελλο, ο Παναθηναϊκός μετράει 58 νίκες, ενώ ο ΠΑΟΚ μόλις σε εννέα περιπτώσεις απέδρασε με νίκη (19 ματς ολοκληρώθηκαν χωρίς νικητή)! Μάλιστα, οι δύο νίκες του «Δικεφάλου» δεν επιτεύχθηκαν στο γήπεδο αλλά στα χαρτιά (0-2 α.α. την περίοδο 1972-73 και 0-3 α.α. την περίοδο 2016-17, στο παιχνίδι που διακόπηκε λόγω του μπουκαλιού μπίρας που δέχθηκε ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Βλάνταν Ίβιτς κι ενώ οι «πράσινοι» είχαν το προβάδισμα με 1-0). Συνεπώς, σε 90 περίπου χρόνια αναμετρήσεων, πάντα σε ό,τι αφορά τα εν Αθήναις παιχνίδια τους, οι «ασπρόμαυροι» έχουν γευτεί τη χαρά της νίκης στο χορτάρι μόλις επτά φορές!

* Όσον αφορά την προϊστορία των δύο ομάδων στο «σπίτι» του ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός είναι η ομάδα με την καλύτερη συγκομιδή απ' όλες τις ομάδες του ΠΟΚ, ενώ το 1-6 του Τριφυλλιού, στις 7 Ιανουαρίου 1936, αποτελεί μέχρι και σήμερα τη μεγαλύτερη ήττα του «Δικεφάλου» σε επίσημο παιχνίδι στην έδρα του...

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: Η πιο μεγάλη παράδοση στην ιστορία του ποδοσφαίρου μας!