• Γιαν ντε Βρις (Ολλανδία)
  • Αριστείδης Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
  • 13' Ελ Αραμπί
  • 69' Ελ Αραμπί
  • 92' Βαλμπουενά (πέναλτι)
  • 60' Μπρούμα
  • 81' Μπα
  • 86' Σεμέδο
  • 45' Τσιγκρίνσκι
  • 52' Μάνταλος

Μόλις 18 μέρες μετά το μεταξύ τους ματς στο ΟΑΚΑ, Ολυμπιακός και ΑΕΚ κοντραρίστηκαν στο πρώτο ντέρμπι του 2021, στο Καραϊσκάκη, με τους «ερυθρόλευκους» να είναι οι μεγάλοι νικητές με 3-0. Δύο γκολ του αρχισκόρερ των Πειραιωτών, Γιουσέφ Ελ Αραμπί έκαναν και πάλι τη διαφορά -ένα ακόμη πρόσθεσε στο φινάλε και ο Βαλμπουενά με πέναλτι- με την ομάδα του Μαρτίνς να παραμένει στην κορυφή και αήττητη στο πρωτάθλημα αλλά και τον Πορτογάλο να μένει αήττητος για 9ο ματς κόντρα στην Ένωση. Με αυτό το «τρίποντο», ο Ολυμπιακός πλέον φαίνεται να καθαρίζει από νωρίς την υπόθεση-τίτλος, βρισκόμενος προσωρινά στο +6 από τον Άρη που παίζει τη Δευτέρα, το +7 από ΠΑΟΚ και το +11 από την ΑΕΚ.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο με τη μπάλα να παίζεται γύρω από τη σέντρα, η ΑΕΚ επιχείρησε να πιέσει έντονα την άμυνα του Ολυμπιακού, κρατώντας πολλούς παίκτες της «ψηλά», γύρω από την περιοχή του Σα. Όπως φάνηκε πολύ γρήγορα όμως, το πλάνο αυτό δεν δούλεψε σε καμία περίπτωση. Ο Ολυμπιακός έσπαγε σταθερά, εύκολα το πρέσινγκ αυτό, με καλή και γρήγορη κυκλοφορία, αποφεύγοντας και τα εύκολα λάθη στις μεταβιβάσεις του ώστε να μην δίνει και δεύτερες ευκαιρίες στον αντίπαλο να ανακτά τη μπάλα. Γρήγορα μάλιστα, μετά την πρώτη του μεγάλη χαμένη ευκαιρία, βρήκε και το γκολ που έβαλε το ματς στο... δρόμο του. Ο Ελ Αραμπί -ποιος άλλος- ήταν αυτός που έγραψε με κεφαλιά το 1-0 στο 13' μετά από σέντρα του Εμβιλά, σε μια φάση πάντως που σίγουρα φέρει ευθύνη και ο Τσιντώτας. Αυτό ήταν το 12ο γκολ του Μαροκινού στο πρωτάθλημα και μέχρι στιγμής είναι αυτός που κάνει τη μεγάλη διαφορά για την ομάδα του Μαρτίνς.

Αυτό το γκολ έκανε φυσικά πιο εύκολο το έργο του Ολυμπιακού σε τακτικό επίπεδο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στη συνέχεια και μάλιστα με ένα ποσοστό κατοχής μπάλας που ήταν σταθερά γύρω από το 70% σε όλο το πρώτο 45λεπτο. Παράλληλα, σε όλο αυτό το διάστημα φάνηκε ξανά και η αδυναμία της ΑΕΚ να αμυνθεί αποτελεσματικά -ειδικά στο κέντρο άμυνάς της- με τους παίκτες της Ένωσης σε αρκετές περιπτώσεις να λειτουργούν χωρίς ψυχραιμία, απλοποιώντας το έργο του Ολυμπιακού. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά και τη μπάλα σταθερά στα πόδια της ομάδας του Μαρτίνς που έκανε εύκολη διαχείριση μετά το 1-0, ενώ παράλληλα δεν απειλήθηκε και καθόλου στην άμυνα.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η ΑΕΚ βελτίωσε κατά πολύ την εικόνα της, έπαιξε πιο σίγουρα με τη μπάλα αυξάνοντας αισθητά και το δικό της ποσοστό κατοχής, ενώ μάλιστα έχασε και τις πρώτες της μεγάλες ευκαιρίες. Μία με τον Σιμόες και μια διπλή με τον Μάνταλο. Ωστόσο, αυτό που την «πλήγωσε» για ακόμη μια φορά ήταν η τρομερή αδυναμία της στο κέντρο της άμυνας. Ένα μόλις λεπτό μετά την ευκαιρία της για το 1-1, σε μια σχετικά εύκολη σέντρα του Βαλμπουενά, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου και Τσιντώτας τα έκαναν όλα λάθος, η μπάλα στρώθηκε στον Ελ Αραμπί και αυτός με ένα απλό για την κλάση του σουτ, έγραψε το 2-0 στο 68', ουσιαστικά σε κενή εστία.

Κάπου εκεί, το ματς ουσιαστικά καθάρισε για τον Ολυμπιακό που στη συνέχεια «έσφιξε» και πάλι την άμυνά του ενώ πάγωσε και τον ρυθμό όποτε του δόθηκε η ευκαιρία. Ως το φινάλε, μετά και τις αλλαγές του Χιμένεθ, η ΑΕΚ δεν απείλησε ξανά παρά μόνο με μια δύσκολη εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, ενώ ο Ολυμπιακός βρήκε και κερασάκι στην τούρτα με ένα πέναλτι του Βαλμπουενα στις καθυστερήσεις. Το τελικό σφύριγμα του Ολλανδού βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να πανηγυρίζουν ακόμη μια μεγάλη νίκη σε ντέρμπι.

• 11

Η τακτική και η γενικότερη φιλοσοφία του Ολυμπιακού σπανίως αλλάζει, ανεξαρτήτως προσώπων και διάταξης στον αγωνιστικό χώρο, και αυτό το ματς δεν θα μπορούσε να είναι εξαίρεση. Ο Μαρτίνς προτίμησε 4-2-3-1 με δίδυμο Καμαρά-Εμβιλά στα χαφ, αλλά και τους Μπρούμα-Βρουσάι στα άκρα της επίθεσης. Το έργο του Πορτογάλου προπονητή απλοποιήθηκε με το γρήγορο γκολ του Ελ Αραμπί και στη συνέχεια διαχειρίστηκε εύκολα το ματς, με σωστές αλλαγές στο σύνολό τους.

• 11

Αναμενόμενα πιο μαζεμένη η ΑΕΚ από τον Χιμένεθ, ακόμη και στο πρώτο ημίχρονο, που η κακή νοοτροπία, το έλλειμμα προσωπικότητας και η ανυπαρξία τερματοφύλακα, την κράτησαν σε πολύ ρηχά νερά. Οι κινήσεις που έκανε στο δεύτερο ημίχρονο, ανεξάρτητα από το αν σηκώνουν κουβέντα, είχαν αποτέλεσμα. Κι αν δεν τον πρόδιδε η άμυνα και πάλι ο γκολκίπερ σε ανύποπτη στιγμή, το ματς είχε ψωμί για την ΑΕΚ. Αλλά υπάρχει μεγάλη αρρώστια και πολλά ζητήματα σε αυτή την ομάδα, για να περιμένεις μαγικά.

13'

Ο Ελ Αραμπί νικά στον αέρα τον Τσιγκρίνσκι και παίρνει μια ωραία γυριστή κεφαλιά, ο Τσιντώτας κάνει μια κακή και αργή εκτίναξη και κάπως έτσι έρχεται το 1-0 που βάζει το νερό στο αυλάκι για τον Ολυμπιακό.

• 10’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Γρήγορη ανάπτυξη των «ερυθρόλευκων», συρτό γύρισμα του Χολέμπας από αριστερά και πλασέ του Ελ Αραμπί στην κίνηση ελάχιστα άουτ.

• 13’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ. Ωραία σέντρα του Εμβιλά από τα αριστερά με το δεξί, ο Ελ Αραμπί νικά τον Τσιγκρίνσκι στον αέρα και κάνει το 1-0 με κεφαλιά. Φέρει ευθύνη σίγουρα και ο Τσιντώτας.

• 19’

Πρώτη τελική για την ΑΕΚ. Κεφαλιά του Ανσαριφάρντ από το σημείο του πέναλτι μετά από σέντρα του Λόπες από αριστερά, μάζεψε εύκολα ο Σα.

• 30’

Σέντρα του Φορτούνη από δεξιά, ο Αραμπί δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας. Ο Τσιντώτας μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

• 33’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σουτ του Φορτούνη μέσα από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα ένα μέτρο άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσιντώτα.

• 44’

Ατομική προσπάθεια του Μάνταλου από τα αριστερά, πέρασε τον Σεμέδο όμως το γύρισμά του κόπηκε τελευταία στιγμή από τον Ραφίνια.

• 51’

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ολιβέιρα φεύγει στην κόντρα, περνά τον Μπα και κάνει το γύρισμα, οι κόντρες ευνοούν τον Σιμόες που σουτάρει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο, από το ύψος του πέναλτι.

• 63’

Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Βαλμπουενά να κάνει τη σέντρα από δεξιά και τον Ελ Αραμπί να κάνει μια δύσκολη προβολή, άουτ.

• 67’

Τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Η Ένωση κυκλοφόρησε έξοχα τη μπάλα, ο Λιβάγια βρήκε με κάθετη τον Μάνταλο που βγήκε τετ-α-τετ, όμως ο Σα τον νίκησε, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο αρχηγός της Ένωσης «σημάδεψε» το δοκάρι, μετά από κόντρα της μπάλας στο χέρι του Μπα που του ξαναέστρωσε τη μπάλα στα πόδια.

• 68’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός «πληγώνει» την ΑΕΚ με το 2-0 αμέσως μετά τη μεγάλη ευκαιρία της. Ο Βαλμπουενά κάνει το γέμισμα, Τσιγκρίνσκι και Τσιντώτας δεν μπορούν να διώξουν και ο Ελ Αραμπί από το ύψος του πέναλτι γράφει το 2-0.

• 76’

Καλή αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό, ο Ραντζέλοβιτς βρίσκει τον Καμαρά, ο οποίος αρχικά σουτάρει στα σώματα ενώ το δεύτερο σουτ του περνάει αρκετά μέτρα άουτ.

• 93’

Πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Ο Βαλμπουενά κάνει τις ντρίμπλες στην περιοχή και ανατρέπεται από τον Σιμόες, με τον Μακέλι να δείχνει τη λευκή βούλα.

• 94’

ΓΚΟΛ! Ο Ματιέ Βαλμπουενά εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για το 3-0 του Ολυμπιακού.

Τόσο «καυτός» που... αχνίζει ακόμη και καθιστός!

11
Γιουσέφ Ελ Αραμπί
Ο Μαροκινός οδηγεί και φέτος εκ του ασφαλούς τον Ολυμπιακό. Δύο απλά γκολ για την κλάση του κόντρα στην ΑΕΚ ουσιαστικά έκριναν το ματς και ο ίδιος έφτασε τα 13 σε 12 αγώνες στη φετινή Super League.

1
Παναγιώτης Τσιντώτας
Ο γκολκίπερ της Ένωσης ήταν κινητή γκέλα σε αυτό το ματς. Στη φάση του 1-0 έχει κάνει ένα βήμα στην αντίθετη φορά ενώ και η εκτίναξή του στην κεφαλιά του Ελ Αραμπί ήταν αργή και χωρίς έκρηξη. Στο δε δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού κανείς δεν κατάλαβε τι ακριβώς προσπάθησε να κάνει.

6
Γιαν Εμβιλά
Ο Γάλλος εξακολουθεί να είναι βαρόμετρο στη μεσαία γραμμή των «ερυθρόλευκων» συνεχίζοντας τις εμφανίσεις υψηλότατης ποιότητας. Άριστος ανασταλτικά, με έξοχες μεταβιβάσεις και μια ασίστ για το 1-0, με μια συνολικά ηγετική εμφάνιση.

Απαρατήρητη η διαιτησία του Ολλανδού, Ντάνι Μακέλι, ο οποίος δεν είχε δύσκολες φάσεις να διαχειριστεί και ευνοήθηκε φυσικά και από την εξέλιξη του αγώνα.