• 76' Χαβιέ Ματίγια
  • 58' Σαντέ Σίλβα
  • 81' Ζακαρί Μπουσέ
  • 86' Εμάνουελ Σάκιτς

Ούτε στο Ηράκλειο έκανε στάση ο Αρης που πέρασε εντυπωσιακά και δια... περιπάτου (0-3), καθαρίζοντας την μπουγάδα από το πρώτο μέρος χάρη στα δύο γκολ του Φακούντο Μπερτόγλιο, το άλλο σημείωσε ο Ματίγια με πέναλτι. Αυτή ήταν η 9η νίκη για την ομάδα του Ακη Μάντζιου στο πρωτάθλημα που επέστρεψε στην κορυφή (έχει 29 βαθμούς) μαζί με τον Ολυμπιακό που έχει αγώνα λιγότερο.

Από το ξεκίνημα του αγώνα και με εξαίρεση ένα δεκάλεπτο (στο διάστημα από το 15-25') οι Κίτρινοι έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα στο γήπεδο και δημιουργούσαν συνεχώς φάσεις μπροστά από τα καρέ του Σωτηρίου. Κύριος εκφραστής αυτών ήταν ο Σίλβα (πήρε θέση βασικού αντί του Γκαρσία), που γενικώς είχε πολύ καλή συνεργασία με τον Σούντγκρεν στη δεξιά πτέρυγα. Βέβαια, όλα τα λεφτά για τον Αρη ήταν ο Φακούντο Μπερτόγλιο που αποτελεί το «κλειδί» του Αρη τη φετινή σεζόν, αλλά και ο MVP της αναμέτρησης. Ο Αργεντίνος και στα δύο γκολ που πέτυχε (το πρώτο στο 29ο λεπτό και το δεύτερο στο 42ο) ήταν εκεί που έπρεπε για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 0-1 πήρε το ριμπάουντ από την ασταθή απόκρουση του Σωτηρίου και στο 0-2 έβαλε το πόδι του τόσο, όσο χρειάζονταν για να πάει η μπάλα στα δίχτυα έπειτα από την κεφαλιά του Μπεναλουάν.

Ο Ακης Μάντζιος, που «διάβασε» εξαιρετικά το παιχνίδι, «χτύπησε» τον ΟΦΗ στις αργές του πτέρυγες, με τους Γκάμα και Σίλβα να παίζουν κοντά στον Μάνο κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο Αρης να φτάνει στην αντίπαλη περιοχή με πολλούς παίκτες εντός αυτής.

Οι γηπεδούχοι με εξαίρεση ένα δεκάλεπτο που προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με σουτ εκτός περιοχής, δεν κατάφεραν να ανταπεξέλθουν στο παιχνίδι, δείχνοντας εγκλωβισμένοι και στην αλλαγή σχηματισμού (έπαιξαν με 4-3-3 αντί 5-4-1). Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε σε πιο χαμηλό τέμπο με τον Αρη να δίνει χώρο και κατοχή στον ΟΦΗ, κρατώντας το υπέρ του σκορ, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία (με εξαίρεση την πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Σαρδινέρο στο 65'). Ο Αρης που απειλούσε στην κόντρα επίθεση βρήκε γκολ το τρίτο του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (το κέρδισε ο Μάνος) του Ματίγια. Αυτή ήταν η 2η φορά που ο Αρης κέρδισε φέτος με το ίδιο σκορ, δηλαδή το 0-3. Είχε προηγηθεί αυτή στο Αλκαζάρ με την ΑΕΛ.

• 22

Γιώργος Σίμος: Ο προπονητής του ΟΦΗ έκανε την έκπληξη επιλέγοντας τετράδα αντί για πεντάδα στην άμυνα. Μάλιστα, τετράδα ειδικών συνθηκών, με τον Βούρο σε θέση δεξιού μπακ και επαναφέροντας τον Βαφέα στο βασικό σχήμα. Ωστόσο, οι Κρητικοί δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να απειλήσουν ουσιαστικά, ενώ προδόθηκαν από τα αμυντικά προβλήματα και κενά, καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

• 9

Άκης Μάντζιος: Η έκπληξη - αν και όχι μη αναμενόμενη - από πλευράς Άρη ήταν η αντικατάσταση του Ματέο Γκαρσία από τον φορμαρισμένο Σίλβα στο βασικό σχήμα. Κατά τ' άλλα, ο Μάντζιος ακολούθησε την πετυχημένη συνταγή, σύμφωνα με την οποία ο Άρης κερδίζει τη μάχη του κέντρου, αδρανοποιεί τον αντίπαλο εντελώς και επιβάλλει το ρυθμό του, βρίσκοντας γκολ σε κρίσιμες καμπές του αγώνα.

66'

Σε ένα σημείο όπου, αν μείωνε το σκορ, θα είχε πολύ χρόνο ώστε να πιέσει για την ισοφάριση, ο ΟΦΗ αποδείχτηκε άτυχος. Ο Στάρτζεον έκανε το σουτ, όμως ο Μπεναλουάν το μπλόκαρε με εντυπωσιακό τάκλιν. Η μπάλα κατέληξε στον Σαρδινέρο, ο οποίος, μόνος απέναντι στον Μπουσέ, την έστειλε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Άρη.

• 1’

Σουτ του Σίλβα από πλάγια θέση, φεύγει άουτ.

• 9’

Σίλβα γυρίζει για τον Μάνο που δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.

• 13’

Σουτ του Νέιρα, μετά από γύρισμα του Σαρδινέρο μπλοκάρει ο Μπουσέ.

• 19’

Σουτ του Νέιρα, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

• 29’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Μπερτόγλιο μετά την επέμβαση του Σωτηρίου στο συρτό σουτ του Μάνου πλάσαρε σε κενή εστία για το 0-1.

• 42’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Από το κόρνερ του Ματίγια, ο Μπεναλουάν κάνει την κεφαλιά και ο Μπερτόγλιο πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι για να ακουμπήσει ελαφρώς τη μπάλα και να χρεωθεί το 0-2!

• 66’

Διπλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Στάρτζεον αρχικά σουτάρει πάνω στο σώμα του Μπεναλουάν και στη συνέχεια ο Σαρδινέρο πλασάρει πάνω από τα δοκάρια του Μπουσέ.

• 76’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Ματίγια ευστοχεί στο πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά πλευρά του Σωτηρίου, με τον πορτιέρε του ΟΦΗ να πέφτει από την αντίθετη. Το πέναλτι κέρδισε ο Μάνος από τον Βαφέα.

• 1

Το εκρηκτικό ξεκίνημα του Αρη. Οι Κίτρινοι χτύπησαν τον ΟΦΗ από τα δύο άκρα της μεσοεπιθετικής γραμμής. Σίλβα, Γκάμα, Μπερτόγλιο έπαιζαν πολύ κοντά στον Μάνο, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η περιοχή των Κρητικών να είναι συνεχώς γεμάτη από κίτρινες φανέλες.

• 2

Η αλλαγή σχήματος του ΟΦΗ (έπαιξε 4-3-3) έδειξε να «πνίγει» τους γηπεδούχους που δεν είχαν απαντήσεις στην πίεση του Αρη, με τους Βούρο και Λυμπεράκη να αντιμετωπίζουν πολλές δυσκολίες από τους μεσοεπιθετικούς των Κιτρίνων.

• 3

Η ποιότητα που διαθέτει μεσοεπιθετικά ο Αρης έκανε τη διαφορά σε ένα ακόμα παιχνίδι. Σϊλβα, Γκάμα, Μπερτόγλιο, Μάνος, αλλά και ο Γκαρσία που ήρθε από τον πάγκο είναι παίκτες που μπορούν με μία τους κίνηση να αλλάξουν τη ροή του αγώνα κάτι που το είδαμε και στο Γεντί Κουλέ, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Πάγκος και ομάδα του Άρη έγιναν «ένα» για ακόμη μια φορά, για ακόμη ένα γκολ. Η εσωτερική δύναμη και το κλίμα οικογένειας είναι ένας παράγοντας ιδιαίτερα κρίσιμος για την εφετινή πορεία των «κιτρινόμαυρων».

18
Φακούντο Μπερτόγλιο
Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός του Άρη ήταν απόλυτα αποτελεσματικός, στέλνοντας δύο φορές τη μπάλα στα δίχτυα του ΟΦΗ. Ο ρόλος του στο νέο διπλό του Άρη ήταν καθοριστικός και ο ίδιος «φώναξε» στον Μάντζιο ότι είναι απαραίτητος για τα πλάνα του και την 11άδα του Άρη.

14
Πραξιτέλης Βούρος
Ο Βούρος κλήθηκε να καλύψει το κενό του Ουές στα δεξιά της άμυνας, παρότι η φυσική του θέση είναι αυτή του στόπερ. Ωστόσο, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τον Μπερτόγλιο, αλλά και τον Γκάμα, ενώ σε διάφορες στιγμές δεν ήταν συγκεντρωμένος. Φυσικά, ελλιπής ήταν η συνδρομή του στις επιθετικές ενέργειες του ΟΦΗ

29
Γιόχαν Μπεναλουάν
Ο Γαλλοτυνήσιος κεντρικός αμυντικός ήταν κάτι παραπάνω από χρήσιμος στην αποψινή νίκη του Άρη. Ήταν εκείνος που πήρε την κεφαλιά, πηδώντας ψηλότερα απ' όλους, στη φάση του 42ου λεπτού, από την οποία προέκυψε το 0-2, ενώ έκανε και ένα πολύ κρίσιμο τάκλιν στο 66', στη μεγαλύτερη φάση του ΟΦΗ στο παιχνίδι, διατηρώντας το προβάδισμα δύο τερμάτων σε εκείνο το σημείο.

Καλή η διαιτησία του Αριστοτέλη Διαμαντόπουλου και των βοηθών του. Γενικώς το παιχνίδι δεν είχε δύσκολες φάσεις και κύλησε ομαλά χωρίς παράπονα από καμία από τις δύο ομάδες. Σωστό το πέναλτι που έδωσε στην ανατροπή του Μάνου από τον Βαφέα.