0 0
Ατρόμητος
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Είναι η πιο απρόβλεπτη ομάδα της Super League. Μπορεί να κερδίσει εκεί που δεν το περιμένει κανείς και να χάσει εκεί που δεν το περιμένει κανείς. Όχι υποθετικό σενάριο, αλλά πραγματικό. Εκεί που δύσκολα μπορείς να πέσεις έξω είναι αν ποντάρεις ότι ο Ατρόμητος δε θα χάσει από τη Λάρισα. Ή ο Νταμίρ Κάναντι. Η παράδοση συνεχίζεται, η παράδοση συνεχίστηκε και η ομάδα του Περιστερίου έμεινε για ενδέκατο παιχνίδι αήττητη απέναντι στην ΑΕΛ, η οποία κέρδισε για τελευταία φορά στις 28 Αυγούστου 2010.

Η είδηση με το αποτέλεσμα του αγώνα δεν είναι τόσο ο ένας βαθμός της ισοπαλίας – ειδικά για τον Ατρόμητο που ως τώρα δεν έχει χάσει σε Τούμπα, Ηράκλειο, ΟΑΚΑ – αλλά ότι κατόρθωσε να μην δεχτεί γκολ, κάτι που συμβαίνει μόλις για τρίτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα. Το πώς τα κατάφερε; Η αλήθεια είναι ότι σε ένα πολύ κακό δημιουργικά παιχνίδι, τόσο από τους γηπεδούχους, όσο και από τον Ατρόμητο, δύσκολα θα σημειωνόταν κάποιο τέρμα. Και φαινόταν πώς αν τυχόν κάποιος κατάφερνε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, τότε θα έπαιρνε τη νίκη.

Οι περισσότερες προσπάθειες έμεναν ημιτελείς, οι σέντρες δεν έβρισκαν συμπαίκτη, τα μακρινά σουτ σταματούσαν σε κόντρες, οι δύο γκολκίπερ για 70 λεπτά είχαν επέμβει από μία φορά και κάπως έτσι κύλησαν τα 90 λεπτά του αγώνα. Από μια καλή φάση για κάθε ομάδα στο πρώτο ημίχρονο και ένα δεύτερο ημίχρονο που είχε να παρουσιάσει μόνο τη σπουδαία ευκαιρία του Μπουσούλατζιτς στο 77’. Αφού δεν άλλαξε η μοίρα του ματς ούτε τότε, δε θα άλλαζε ως το 90’.

• 17

Το μη χείρον βέλτιστο και ο Γιάννης Τάτσης στο ντεμπούτο του στον πάγκο της ΑΕΛ, αλλά και εν γένει στη Super League κατόρθωσε να μην ηττηθεί. Η Λάρισα χρειαζόταν να μη χάσει το παιχνίδι, μετά τη συντριβή από την ΑΕΚ και παρότι δεν παρουσίασε κάτι αξιόλογο στο ματς, ο Έλληνας τεχνικός προσπάθησε να βοηθήσει την ομάδα του με κινήσεις από τον πάγκο. Φρέσκαρε τη μεσαία γραμμή και την επίθεση, ωστόσο δε βελτιώθηκε ποτέ η επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων.

• 77

Η πρώτη του αντίδραση στο ματς ήταν και η πιο σημαντική. Πριν συμπληρωθούν είκοσι λεπτά αγώνα, ο Νταμίρ Κάναντι άλλαξε το σύστημα σε 3-4-3 και ο Ατρόμητος ισορρόπησε κατευθείαν το ματς απέναντι στην Λάρισα που έμοιαζε να έχει μπει καλύτερα στο παιχνίδι. Ο Αυστριακός έκανε κινήσεις από τον πάγκο νωρίς, και στο φινάλε φάνηκε ότι ήθελε να κρατήσει το 0-0 και να συνεχίσει και τη δική του παράδοση απέναντι στη Λάρισα, απέναντι στην οποία ούτε έχει χάσει σε πέντε ματς, ούτε έχει δεχτεί γκολ.

• 14’

Ατομική προσπάθεια του Πλατέλλα, που κάνει και το σουτ για να διώξει ο Γιαννιώτας σε κόρνερ.

• 30’

Εκτέλεση κόρνερ του Γκάλο, ο Μανούσος πήρε την κεφαλιά και ο Νάγκι απέκρουσε ενστικτωδώς.

• 45’

Σουτ του Πινακά, η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Γιαννιώτα.

• 73’

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντούρμισαϊ παίρνει την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει αρκετά άουτ.

• 76’

Εκτέλεση κόρνερ, ο Γούτας πήρε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

• 77’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο με τον Μπουσούλατζιτς να σουτάρει αμαρκάριστος και τη μπάλα να φεύγει χιλιοστά άουτ.

• 82’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ, ο Νάγκι έδιωξε στη γωνία του.

Ο Αλέξης Κούγιας σκέφτεται να γράψει την πρώτη ανακοίνωση της Λάρισας...

1
Γκέργκελι Νάγκι
Σε ένα ματς που έχουν καταγραφεί όλες και όλες τρεις σημαντικές ευκαιρίες, όποιος έχει συμμετάσχει στις περισσότερες κερδίζει! Πόσο μάλλον όταν αυτός ο κάποιος είναι ο τερματοφύλακας. Ο γκολκίπερ της ΑΕΛ είχε σωτήριες επεμβάσεις τόσο στην κεφαλιά του Μανούσου στο πρώτο ημίχρονο, όσο και στην εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ στο δεύτερο και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

99
Χάμζα Γιουνές
Η Λάρισα περιμένει πολλά από εκείνον και ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός στο φετινό πρωτάθλημα, ωστόσο η εμφάνισή του ήταν απογοητευτική. Δεν έδειξε ότι σε αυτή τη φάση μπορεί να προσφέρει λύση στο επιθετικό πρόβλημα της ΑΕΛ και απέχει από τον ποδοσφαιριστή που είχαμε συνηθίσει σε Άρη και Ξάνθη.

9
Γιώργος Μανούσος
Είχε συμμετοχή στις δύο καλές ευκαιρίες του Ατρόμητου και παρότι δεν βρήκε δίχτυα, ήταν από τους πιο δραστήριους και επικίνδυνους παίκτες του αγώνα. Ο Γιώργος Μανούσος είχε την κεφαλιά στο πρώτο ημίχρονο, όπως ήταν και εκείνος που με καθαρό μυαλό πάσαρε στη φάση του 77’ στον Μπουσούλατζιτς στη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα.

Απολύτως κανένα πρόβλημα για τον Γιώργο Τζοβάρα στο ματς. Δε χρειάστηκε καν το VAR, δεν είχε καμία δύσκολη φάση και ήλεγξε το παιχνίδι.

ΑΕΚ: Αλλαγή κλίματος με Λιβάγια, έρχεται η κρίσιμη επαφή