• Ψάρρης
  • Τσαγκαράκης
  • 37' Ελευθεριάδης
  • 70' Κάργας

Ο ΠΑΣ Γιάννινα εξελίσσεται στη ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Γιαννίκη παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο πέρασε μέσα από το Περιστέρι εκμεταλλευόμενη την κάκιστη  εικόνα των γηπεδούχων.

Το ματς θα μπορούσε να έχει αρχίσει με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ατρόμητο, αλλά το σουτ του Μανούσου να σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Οι Περιστεριώτες έδειξαν με το καλημέρα διάθεση να πιέσουν για το γκολ, όμως έπεσαν πάνω στην καλοδουλεμένη μηχανή του Γιαννίκη.

Οι Γιαννιώτες έκαναν ότι ήθελαν στις δυο πτέρυγες και κυρίως από τα αριστερά με τον Λεό να ταλαιπωρεί την άμυνα των Περιστεριωτών. Παρόλα αυτά η ομάδα του Κάναντι είχε άλλη μια καλή στιγμή να ανοίξει το σκορ με την κεφαλιά του Κωτσόπουλου από την σέντρα του Γκαλβάο.

Στο 33’ έπειτα απο ένα λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Παμλίδης έφυγε από τη δεξιά πλευρά, έκανε το γύρισμα και ο Ελευθεριάδης από κοντά έκανε το 0-1. Μάλιστα, ο ΠΑΣ στο 44’ θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς αν ο Γιαννιώτης δεν έλεγε όχι στο σουτ του Σάλιακα.

Στην επανάληψη ο Κάναντι αποφάσισε να ενισχύσει τη μεσαία γραμμή της ομάδας του διατηρώντας το 3-4-3. Παρόλα αυτά στο πρώτο τέταρτο ο ΠΑΣ ήταν η ομάδα που δημιουργούσε κινδύνους ψάχνοντας το δεύτερο γκολ. Στο 54’ ο Παμλίδης αστόχησε μέσα από την περιοχή με την άμυνα του Ατρομήτου να βρίσκεται σε τρικυμία.

Ο ΠΑΣ δικαίωσε την εικόνα του στον αγωνιστικό χώρο στο 69’ με τον Καργα να σουτάρει δυνατά έπειτα από γύρισμα και να σημαδεύει εύστοχα την εστία του Γιαννιωτη για το 0-2. Ο Ατρόμητος έμοιαζε με ομάδα δίχως αρχή, μέση και τέλος και έδειχνε ανήμπορος για αντιδράσει.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος δεν κινδύνεψαν καθόλου και μάλιστα αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαν να φύγουν με μεγαλύτερο σκορ. Ο ΠΑΣ απέδρασε από το Περιστέρι με ένα εύκολο διπλό.

• 77

Τίποτα δεν λειτούργησε καλα για τον Νταμίρ Κάναντι. Ο Αυστριακός τεχνικός δεν δικαιώθηκε για τις επιλογές του, τοσο στο σύστημα όσο και στα πρόσωπα. Πολλά προβλήματα στη μεσαία γραμμή, λάθη στην άμυνα και έλλειψη δημιουργίας από τα πρώτα λεπτά, με την εικόνα Μαγνησίας βελτιώνεται ούτε με τις αλλαγές του.

• 14

Ο Αργύρης Γιαννίκης πήρε την ταυτότητα του Καναντι διαβάζοντας άψογα το παιχνίδι. Μπλόκαρε τη μεσαία γραμμή του Ατρομήτου με σύστημα 4-4-2 και εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα της ομάδας του στα άκρα. Εξαιρετική δουλειά και κοουτσάρισμα από τον Έλληνα τεχνικό.

• 1’

Δοκάρι για τον Ατρόμητο. Σουτ του Μανούσου έξω από την περιοχή στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χουτεσιώτη.

• 13’

Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΣ. Καλό διαγώνιο σουτ του Λεό μέσα από την περιοχή μπλοκάρει ο Γιαννιώτης.

• 15’

Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Σέντρα του Γκαλβάο, κεφαλιά του Κωτσόπουλου από το ύψος της μικρής περιοχής η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

• 34’

Καλή φάση για τον Ατρόμητο. Ο Μπουσούλατζιτς προσπαθεί να γυρίσει την μπάλα για τον Κωτσόπουλο μέσα στην περιοχή, ο Κάργκας μπαίνει στην πορεία της χωρίς να αιφνιδιαστεί ο Χουτεσιώτης.

• 37’

ΓΚΟΛ! Ωραία ανάπτυξη των παικτών του ΠΑΣ, ο Σάλιακας περνάει την μπάλα στο Παμλίδη, ο οποίος κάνει το γύρισμα μέσα στην περιοχή στον Ελευθεριάδη που με κοντινό πλασέ βρίσκει δίχτυα (0-1).

• 44’

Σουτ του Σάλιακα από διαγώνια θέση στην κλειστή γωνία του Γιαννιώτη αποκρούει ο κίπερ του Ατρόμητου.

• 53’

Γύρισμα του Λεό, ο Παμλίδης δεν μπορεί να πιάσει την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής.

• 58’

Ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ του Παλμίδη μέσα από την περιοχή η μπάλα άουτ.

• 70’

ΓΚΟΛ! Γύρισμα του Σάλιακα στον Κάργα που με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής βρίσκει δίχτυα (0-2).

• 79’

Ωραίο σουτ του Τομάσεβιτς ο Παντελάκης μπαίνει στην πορεία της μπάλας και διώχνει σε κόρνερ.

• 85’

Ευθύβολο σουτ του Κάργα αποκρούει ο Γιαννιώτης.

Μπορεί οι αγκαλιές να αποτελούν – εν μέσω πανδημίας - απαγορευμένο είδος, ωστόσο γίνονται και εξαιρέσεις για τις ανάγκες μιας εθιμοτυπικής φωτογραφίας μεταξύ των αρχηγών των δύο ομάδων.

6
Γιάννης Κάργας
Ο 26χρονος μεσοαμυντικός «κούμπωσε» εξαιρετικά με τον Ντομίνγκεθ στον κεντρικό άξονα της μεσαίας γραμμής κι έκανε σπουδαίο παιχνίδι. Ήταν πανταχού – παρών, κέρδισε πολλές μπάλες, «τάισε» με μπαλιές τους συμπαίκτες του και πέτυχε ένα όμορφο γκολ που «κλείδωσε» τη νίκη του ΠΑΣ.

6
Χάρης Χαρίσης
Ασφαλώς και δεν ευθύνεται μονάχα αυτός για τα «μαύρα» χάλια της ομάδας του Περιστερίου. Ωστόσο ο Ατρόμητος ήταν εντελώς άδειος στο κεντρικό άξονα της μεσαίας γραμμής με τον ίδιο να΄ναι ωσεί παρών και δικαίως να γίνεται αλλαγή στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

2
Μανώλης Σάλιακας
«Όργωσε» την δεξιά πλευρά του ΠΑΣ Γιάννινα κι είχε συμμετοχή και στα δύο γκολ των Ηπειρωτών. Προσέφερε πολύτιμες υπηρεσίες όχι μόνο στο δημιουργικό, αλλά και στο ανασταλτικό παιχνίδι γράφοντας πολλά χιλιόμετρα στο κοντέρ.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Ευστάθιου Γκορτσίλα (Μακεδονίας). Σωστά ο ρέφερι και ο βοηθός Ψαρρής (Ζακύνθου) μέτρησαν το γκολ του ΠΑΣ στο 37΄, αφού και μέσω VAR φάνηκε πως ο Γούτας κάλυπτε τον Παμλίδη, προτού αυτός κάνει την ασίστ πάσα για γκολ στον Ελευθεριάδη. Δεν υπήρξε καμία παράβαση στην πτώση του Γούτα στο 77΄ μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ και σωστά έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Παναθηναϊκός: Επαφές για επιστροφή στη Λεωφόρο, λόγω του χόρτου στο ΟΑΚΑ!