• 67' Χεσούς Βαγιέχο
  • 25' Ροντρίγκο Σοάρες
  • 64' Δημήτρης Γιαννούλης
  • 74' Αντρίγια Ζίβκοβιτς

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να είναι ικανοποιημένος από την εικόνα που είχε στο Los Carmenes της Ισπανίας, όχι -όμως- και από τη συγκομιδή των βαθμών δεδομένου πως η δεύτερη αγωνιστική τον βρίσκει μόλις με δύο βαθμούς, καταγράφοντας ακόμη μια ισοπαλία, αυτή τη φορά απέναντι στη Γρανάδα!

«Κουβαλώντας» τη γκέλα της πρεμιέρας απέναντι στην Ομόνοια, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στη Γρανάδα για να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην πρωτάρα της διοργάνωσης που... τρελαίνει κόσμο με τις εμφανίσεις της. Αυτό έδειξε σε πρώτη φάση και η «ανάγνωση» της ενδεκάδας που επέλεξε ο Αμπέλ Φερέιρα, ρίχνοντας στα χαφ τον Αουγκούστο, θέλοντας με το... καλημέρα να πιέσει ψηλά και να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους κόντρα σε μια ομάδα ιδιαίτερα στιβαρή στην άμυνά της.

Και βάσει της εικόνας του α΄ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ τα πήγε περίφημα. Δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο, με τη Γρανάδα να αναλώνεται κατά διαστήματα σε μια παντελώς ανούσια κατοχή στον χώρο του κέντρου. Απεναντίας, ο ΠΑΟΚ κατέγραψε ευκαιρίες, έβγαλε συνεργασίες μεσοεπιθετικά ενώ είδε και την τύχη να του γυρνά την πλάτη στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης. Έπειτα από σέντρα του Ίνγκασον από τα δεξιά, ο Σβαμπ έκανε την προβολή μέσα στην περιοχή, όμως, η μπάλα κατέληξε στη συμβολή των δοκών του Σίλβα!

Με το δείκτη του σκορ στο 0-0 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, με την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα να «εγκλωβίζεται» σε ένα ακόμη παιχνίδι στο επιθετικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει, την ώρα που η Γρανάδα αδυνατώντας να απειλήσει τους φιλοξενούμενους, «πόνταρε» στον εκνευρισμό του αντιπάλου για να ανακόψει το τέμπο του ματς.

Αναμενόμενα, κυρίως λόγω της εικόνας που παρουσιάζει στα τελευταία παιχνίδια της, η Γρανάδα ανέβασε απόδοση στο β΄ημίχρονο, φάνηκε να πατά καλύτερα στο γήπεδο ενώ ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ στην προσπάθειά του να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, έριξε μέσα τον Μολίνα. Η απάντηση του Αμπέλ Φερέιρα ήταν άμεση και διπλή, επενδύοντας σε Σφιντέρσκι και Καντουρί.

Το πολυπόθητο γκολ για τον ΠΑΟΚ στο τελευταίο παιχνίδι του Φερέιρα στο τιμόνι του Δικεφάλου δεν ήρθε ποτέ, παρά το γεγονός πως οι Θεσσαλονικείς το πάλεψαν με δύο αξιοσημείωτες ευκαιρίες μέχρι τέλους ενώ θα πρέπει να σταθεί κανείς και στην επίμαχη φάση με τον Σβαμπ και τον Σάντσες που σήκωσε φωνές διαμαρτυρίας στο στρατόπεδο των φιλοξενούμενων για πέναλτι που δεν δόθηκε!

• 7

O Ντιέγκο Μαρτίνεθ, παρέταξε την Γρανάδα με 4-2-3-1, όμως είδε την ομάδα του να μπλοκάρεται από το εξαιρετικό πρέσινγκ του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που τον ανάγκασε να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του στο δεύτερο μέρος, δείχνοντας τις διαθέσεις του με την είσοδο του Μολίνα στον αγωνιστικό χώρο, αφού γύρισε το σύστημά του σε 4-4-2, προκειμένου να κάνει πιο πιεστική την Γρανάδα.

• 10

Τον Κρέσπο επέλεξε στην τριάδα των στόπερ ο Αμπέλ Φερέιρα, ποντάροντας στην εμπειρία και στις παραστάσεις του Ισπανού. Έχοντας μια πιο επιθετική προσέγγιση του ματς, ο Πορτογάλος έριξε τον Αουγκούστο δίπλα στον Σβαμπ, τον Τσόλακ στην κορυφή και τους Μουργκ και Ζίβκοβιτς στα άκρα. Βλέποντας την ομάδα του να είναι εγκλωβισμένη, όμως, επιθετικά σε ένα ακόμη παιχνίδι, κινήθηκε στο β΄με Ελ Καντουρί και Σφιντέρσκι ενώ ο Ουαγκέ έδωσε ανάσες στον Ροντρίγκο Σοάρες.

28'

Ο ΠΑΟΚ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης για να ανοίξει το σκορ, όμως ο Σβαμπ είδε την μπάλα, στο πλασέ που επιχείρησε, να καταλήγει στη συμβολή των δοκών της εστίας του Σίλβα.

• 11’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να κάνει το γέμισμα από τα δεξιά, όμως ο Στέφαν Σβαμπ δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας και να φανεί απειλητικός.

• 17’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Σβαμπ κάνει το γέμισμα ο Βαρέλα παίρνει την κεφαλιά η μπάλα, όμως πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Σίλβα.

• 28’

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Ο Ίνγκασον κάνει το γέμισμα, ο Σβαμπ κάνει την προβολή μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα καταλήγει στη συμβολή των δοκών του Σίλβα!

• 32’

Καλή στιγμή για την Γρανάδα, με τον Ματσίς να πιάνει δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς να απομακρύνει σε κόρνερ.

• 39’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Σβαμπ γύρισε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής, ωστόσο κανείς παίκτης του ΠΑΟΚ δεν μπήκε στην πορεία της μπάλας.

• 50’

Ευκαιρία για την Γρανάδα! Γυριστή κεφαλιά του Γκοναλόνς μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, αναγκάζει τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς σε εντυπωσιακή επέμβαση.

• 85’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Κάθετη του Ελ Καντουρί ο Σβιντέρσκι έγινε αποδέκτης της μπάλας, όμως δεν τελειώνει με δύναμη και μπλοκάρει ο Ρουί Σίλβα.

• 88’

Nέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Αουγκούστο έκανε την πάσα στον Αντρίγια Ζίβκοβιτς, που πήρε λίγα μέτρα σούταρε με δύναμη, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Σίλβα.

• 1

Αψογη «ανάγνωση» του παιχνιδιού από τον Αμπέλ Φερέιρα, με τον ΠΑΟΚ να αποδεικνύει σε ένα ακόμη παιχνίδι πως απέναντι σε ομάδες που είναι επιθετικές και αρέσκονται στο ανοιχτό ποδόσφαιρο, δεν αντιμετωπίζει προβλήματα.

• 2

Σε ένα ακόμη ματς σήμανε το... καμπανάκι επιθετικά! Καλές οι συνεργασίες, οι συνδυασμοί, τα στημένα, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ παραμένει εγκλωβισμένος επιθετικά!

• 3

Πολύ διαφορετική εξέλιξη θα είχε το παιχνίδι, αν η μπάλα δεν είχε βρει δοκάρι και... έξω στην προβολή του Σβαμπ. Σε ένα μομέντουμ που ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος και πιο απειλητικός, δεν πήρε αυτό που άξιζε.

14
Αντρίγια Ζίβκοβιτς
Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ, ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης του Δικεφάλου αφού όλες οι επιθετικές ενέργειες των «ασπρόμαυρων» πέρασαν από τα πόδια του προκαλώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα των Ισπανών με τις ενέργειές του.

25
Αντόνιο Τσόλακ
Ο Κροάτης επιθετικός δεν κατάφερε να μπει στο κλίμα του αγώνα, αφού ήταν εκτός φάσεων με κακές τοποθετήσεις μέσα στην περιοχή, αναγκάζοντας τον Αμπέλ Φερέιρα να τον αντικαταστήσει περνώντας στην θέση του τον Κάρολ Σφιντέρσκι.

1
Ρούι Σίλβα
Ο Πορτιέρε της Γρανάδας, ήταν σταθερός στις επεμβάσεις του διατηρώντας το μηδέν στην άμυνά του, όντας καθοριστικός για την ομάδα του στις ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν στους παίκτες του Δικεφάλου.

Προκάλεσε εκνευρισμό στους ανθρώπους του ΠΑΟΚ σε διάφορα σημεία του παιχνιδιού καθώς φάνηκε να... παίζει έδρα και κυρίως να ανέχεται σκληρά φάουλ των γηπεδούχων. Ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται για μια φάση που ο Σβαμπ βρήκε πρώτος τη μπάλα και ο Σάντσες φάνηκε να τον σπρώχνει.

Γρανάδα - ΠΑΟΚ 0-0