0 0
Απόλλων Πατρών
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ
  • Παπαπέτρου-Θεονάς-Μάνος

Το Μαρούσι έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού, αλλά αποδεκατισμένου Απόλλωνα (77-73) για την 3η αγωνιστική της Β' φάσης των play-outs. H ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου ήταν πίσω στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, στην 4η περίοδο αντέδρασε μειόνοντας σε απόσταση 3 πόντων ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει στην ολική ανατροπή.

Για τους νικητές φοβερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ραντούλιτσα με 26 πόντους με τον Μπρίσκο να προσθέτει 13 πόντους. Πολύ καλή παρουσία και από τον Ιορδάνου με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά ο Όσμπορν ήταν πρώτος σκόρερ με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Τσαντ Μπράουν να πραγματοποιεί ακόμα ένα double-double την τρέχουσα περίοδο με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Το Μαρούσι έσφιξε την άμυνα του στην 2η περίοδο, πήρε διψήφιο προβάδισμα και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη

O Απόλλωνας μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση έχοντας κεφάλι στο σκορ στα πρώτα λεπτά (5-7, 7-9 στο 3’), με τον Στασινό από πλευράς Αμαρουσίου να δίνει ενέργεια στην ομάδα του κυρίως επιθετικά (10-9 στο 5’). Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό (12-13 στο 7’). Η ομάδα των Βορείων Προαστίων έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +4, με τους παίκτες του Νίκου Βετούλα να κάνουν ένα σερί 7-0, μετατρέποντας το 12-15 σε 19-15.

Χωρίς σκορ για περισσότερο από 3’ έμεινε ο Απόλλωνας στο δεύτερο δεκάλεπτο με το Μαρούσι να το εκμεταλλεύεται και να μεγαλώνει την διαφορά του στο +10 (25-15 στο 13’). Η επιθετική ανομβρία της ομάδας του Γιάννη Χριστόπουλου συνεχίστηκε, με τους παίκτες του να μετρούν στην 2η περίοδο 0/6τρ. τη στιγμή που οι γηπεδούχοι διεύρυναν το σερί τους στο 14-0 για το 33-15 στο 16’. Το σύνολο της Πάτρας βρήκε τους πρώτους του πόντους στην περίοδο με βολές του Μπράουν, με το ημίχρονο να κλείνει στο +14 για το Μαρούσι (38-24), το οποίο με την άμυνα του έβαλε σημαντικές βάσεις για τη νίκη.

Ο Απόλλωνας αντέδρασε μείωσε σε απόσταση ενός τριπόντου, το Μαρούσι ήταν ψύχραιμο στις βολές και πήρε τη νίκη

Το Μαρούσι διατήρησε την διψήφια διαφορά του και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τους παίκτες του Νίκου Βετούλα να κυριαρχούν πλήρως στην αναμέτρηση (42-26 στο 23’). Το προβάδισμα έφτασε και τους 20 πόντους (47-27 στο 24’), με τον Γιάννη Χριστόπουλο να έχει χρησιμοποιήσει μόλις 7 παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μειώνοντας με ένα σερί 6-0 (47-33 στο 25’), με το Μαρούσι να επαναφέρει την διαφορά στις τάξεις των 15π. στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (60-46).

Η ομάδα της Πάτρας είχε να ανέβει ένα...βουνό στο 4ο δεκάλεπτο, ωστόσο με ένα σερί 7-0 άγχωσαν τους γηπεδούχους ρίχνοντας την διαφορά κάτω από τους 10π. ύστερα από αρκετή ώρα. Ο Τσαντ Μπράουν έκανε πολύ καλή δουλειά στις δυο ρακέτες με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ, ωστόσο ο Ραντούλιτσα από την άλλη πλευρά δεν είχε αντίπαλο στο ζωγραφιστό με τον παίκτη του Αμαρουσίου σε διψήφια επίπεδα την διαφορά. Ο Μπλοντίν με τρίποντο μείωσε στους 5 πόντους (70-65 στο 38') δίνοντας και πάλι ενδιαφέρον στο παιχνίδι, ενώ ο Σαλούστρος έριξε την διαφορά σε απόσταση ενός τριπόντου (71-68 στο 39'). Ο Απόλλωνας αστόχησε στο σουτ που θα ισοφάριζε το παιχνίδι, με το Μαρούσι να είναι ψύχραιμο από την γραμμή των βολών στο φινάλε και πήρε μια αγχωτική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-24, 60-46, 77-73.