HAPOEL JERUSALEM
61 76
Περιστέρι
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη στο ουδέτερο Σζομπαθέλι της Ουγγαρίας για το Περιστέρι, που σε συνδυασμό αποτελεσμάτων ελπίζει στην πρόκριση. Υποδέχεται την τελευταία αγωνιστική την Τενερίφη (19/3), από την οποία είχε ηττηθεί 21 πόντους, αλλά ελπίζει σε νέα ήττα της Χάποελ Ιερουσαλήμ στην Καρσίγιακα για να μπορεί να πάρει την πρόκριση.

Κυρίαρχοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι παίκτες του Περιστερίου κατάφεραν να πάρουν αυτό που ήθελαν παίζοντας με υψηλή συγκέντρωση -έκαναν μόλις 6 λάθη- και με πολύ καλή άμυνα. Επιθετικά ξεχώρισαν οι Τζο Ράγκλαντ με 16 πόντους και 10 ασίστ και ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ με 15 πόντους και σημαντικά καλάθια στο τέλος. «Διπλός» και ο Τρέβορ Τόμπσον με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, στους 9 πόντους ο Λεωνίδας Κασελάκης.

Δυνατά από την αρχή, γκάζια στο τέλος του ημιχρόνου

Αποφασισμένοι να δείξουν τα δόντια τους μπήκαν οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη. Τρέχοντας σερί 0-11 και με διαδοχικά τρίποντα από Ουίλιαμς και Κασελάκη (2) προηγήθηκαν με 3-11, με τους τυπικά γηπεδούχους να αντιδρούν με τον Ράντολφ για το 11-13. Το Περιστέρι σκόραρε πλέον με δυσκολία κι έτσι ο Κάρινγκτον μείωσε στο 16-17 της πρώτης περιόδου.

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ θέλησε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα, συνέχισε να κρατάει χαμηλά την ελληνική ομάδα και με τους Μπλέιζερ, Σμιθ έφτασε στο 26-22. Ο Σπανούλης προσπαθούσε να βρει το ιδανικό σχήμα και παρά το 30-24, είδε τους παίκτες του να επιστρέφουν. Το νέο τρίποντο του Κασελάκη και η ενέργεια με το σκοράρισμα του Μήτρου-Λονγκ έφεραν το Περιστέρι στο 34-39 (σερί 0-9), ενώ ο Λοβ έκλεισε το ημίχρονο στο +7 (37-44), με τους «κυανοκίτρινους» να έχουν μόλις δύο λάθη.

Σταθερά μπροστά το Περιστέρι και ζωντανό για πρόκριση

Επιθετική δυστοκία διέκρινε το παιχνίδι και των δύο ομάδων στο πρώτο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου (39-46), όμως Ρένφρο και Ουίλιαμς βρήκαν στόχο για το +11 του Περιστερίου (39-50). Σταδιακά οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά (48-51), αλλά οι Λοβ και Ουίλιαμς κράτησαν την ομάδα τους μπροστά στο 30' με 54-59.

Με τον Τόμπσον να βάζει τους πρώτους οκτώ πόντους της ομάδας του στο δεκάλεπτο, η απόσταση άνοιξε στο +12 (55-67) στο 35' της αναμέτρησης. Ένα λεπτό όμως μετά ο Τόμπσον αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, και σαν να μην έφτανε αυτό άμεσα πήγε στον πάγκο και ο Ρένφρο με το δικό του πέμπτο φάουλ. Παρά τις σημαντικές απώλειες, το Περιστέρι κράτησε την ψυχραιμία του σε αντίθεση με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη που έπαιρνε βιαστικές επιθέσεις.

Ο ΤζαΚόρεϊ Ουίλιαμς έχανε τις βολές, το Περιστέρι επίσης δεν σκόραρε και έτσι έμεινε το 59-69 στο 38'. Ο Ζούγρης όμως έδινε πολύτιμες λύσεις με τις τοποθετήσεις του και ο Μήτρου-Λονγκ τέλειωσε με σουτ το παιχνίδι για το 59-71 στο 1'24'' για το φινάλε. Και ο ίδιος μάλιστα με τρίποντο στο τέλος έγραψε τη μεγαλύτερη διαφορά με το 61-76, που μπορεί να αποδειχθεί κομβική για την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-44, 54-59, 61-76