Ο 25χρονος τενίστας, Νο.399 στο κόσμο, ηττήθηκε με 7-6(5), 6-1 σε 91 λεπτά από τον αριστερόχειρα Αργεντινό και τώρα ο Στέφανος Τσιτσιπάς καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ντιέγκο Σβάρτσμαν και να φέρει τη σειρά στα ίσα.

Σε διαφορετική περίπτωση, η Ελλάδα θα γνωρίσει τη δεύτερη ήττα της στη διοργάνωση και θα μείνει οριστικά εκτός ημιτελικών.

Ο Περβολαράκης ήταν εξαιρετικός στο πρώτο σετ και αφού κατάφερε να συνέλθει από το γρήγορο μπρέικ (2-1), κοίταξε στα μάτια τον σαφώς ανώτερο αντίπαλό του. Στο τάι μπρέικ, μάλιστα, προηγήθηκε δύο φορές με μίνι μπρέικ (1-2, 2-4), ωστόσο οι μπάλες έγιναν πιο «βαριές» στη συνέχεια και δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμά του.

Φάνηκε και να «αδειάζει» από ενέργεια στο δεύτερο σετ, όπου ο Ντελμπόνις κυριάρχησε κατά κράτος και έφτασε τελικά άνετα στη νίκη.

Ο Περβολαράκης ενδέχεται να επιστρέψει στο court για τον αγώνα του διπλού.

Κατέρρευσε στο δεύτερο σετ ο Περβολαράκης, 1-0 η Αργεντινή