Και όμως τα κατάφερε! Σε μία αρκετά συναισθηματική βραδιά στο Χάμπτεν Παρκ, η Ουκρανία χωρίς κανένα επίσημο παιχνίδι εδώ και αρκετό καιρό, πάτησε εκτός έδρας τη Σκωτία με 3-1 και πήρε την πρόκριση για το Cardiff. Έκει η ομάδα του Αντρέι Γιαρμολένκο θα αντιμετωπίσει την Ουαλία του Γκάρεθ Μπέιλ με φόντο ένα εισιτήριο για το μεγάλο ραντεβού του Κατάρ τον Νοέμβριο.

Οι Ουκρανοί μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με τρομερή ορμή και αιφνιδίασαν τους Σκωτσέζους. Μόλις στο 8ο λεπτό ο Τσιγκάνκοφ είχε καλή στιγμή για το 1-0 αλλά ο Γκόρντον κατάφερε να διώξει, ενώ δέκα λεπτά μετά και πάλι ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων κράτησε το μηδέν σε προσπάθεια του Γιαρμολένκο.

Πριν το τέλος του πρώτου μέρους όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν αυτό που ήθελαν. Ο Μαλινόφσκι με απίθανη μπαλιά βρήκε τον Γιαρμολένκο και αυτός με τρομερή λόμπα νίκησε τον Γκόρντον για το 1-0 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα του Πετράκοφ, πήρε αέρα δύο τερμάτων.

Έπειτα από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Καραβάεφ ο Γιάρεμτσουκ με όμορφη κεφαλιά δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Γκόρντον για το 2-0 στο 49'. Όμως η Σκωτία που αποδοκιμάστηκε έντονα στο τέλος του ημιχρόνου έβγαλε αντίδραση.

Δύο λάθη του Μπούσχαν σε διάστημα δέκα λεπτών έδωσαν αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους παρά το ότι Μακ Γκρέγκορ και ΜακΓκιν δεν κατάφεραν από εξαιρετικό σημείο να σκοράρουν. Αυτό που δεν έγινε στο 67ο λεπτό, έγινε στο 79' αφού έπειτα από νέο λάθος του τερματοφύλακα των Ουκρανών, ο ΜακΓκρέγκορ μειώσε σε 1-2 όμως...

Όμως παρά τη μείωση του σκορ και την πίεση οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και μάλιστα στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντόβμπικ σε αντεπίθεση έγραψε το τελικό 3-1 στη Γλασκώβη που έστειλε τους Ουκρανούς να γίνονται ένα κουβάρι με τους οπαδούς τους στην εξέδρα, εν όψει του μεγάλου τελικού της Κυριακής.

Σκωτία - Ουκρανία 1-3