EUROPA LEAGUE
OAKA, Cosmote Sport 3

Η εξαιρετικά κακή αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ έγινε αντιληπτή με πολλαπλούς τρόπους από το πρώτο ημίχρονο. Για την ακρίβεια, δεν είχαν προλάβει καν να συμπληρωθούν δέκα λεπτά και το σκορ ήταν ήδη 0-2 με την Ένωση να πληρώνει δυο φορές την αδράνεια του κέντρου της άμυνάς της και τους Τορμένο στο 7' και Εσγκάιο στο 9' να βάζουν για τα καλά τη Μπράγκα σε θέση οδηγού.

Με το παιχνίδι να έχει στραβώσει με το «καλημέρα», η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και πίεσε την Μπράγκα αλλά το ανέβασμα των γραμμών της ελληνικής ομάδας έκανε ξεκάθαρο πως ακόμα και στην παραμικρή αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, οι χώροι που θα δημιουργούνταν στα μετόπισθέν της, θα έδιναν την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν.

Η Ένωση τελικά, αφού είδε τον Ολιβέιρα να χάνει ένα άχαστο σε άδειο τέρμα και τον Ματέους να αποκρούει με εντυπωσιακό τρόπο την κεφαλιά του Λιβάγια, μείωσε με τον Ολιβέιρα να εκμεταλλεύεται την αμυντική ολιγωρία των στόπερ της Μπράγκα και γράφει το 1-2. Παρά την καλή επιθετική της λειτουργία ωστόσο, η ανασταλτική παρουσία της ΑΕΚ παρέμενε το βασικό της πρόβλημα και εν τέλει, αν και με βάση την εικόνα του αγώνα θα μπορούσε να είχε γίνει το 2-2 πριν την ανάπαυλα, έγινε το 1-3 με μια ταχύτατη αντεπίθεση στο 45΄ με τον Ρικάρντο Όρτα να νικάει τον Τσιντώντα.

Η ΑΕΚ μπήκε με ένταση στην επανάληψη και με διάθεση να πετύχει γρήγορα ένα γκολ που θα την έβαζε εκ νέου στο παιχνίδι αλλά σταδιακά το παιχνίδι «έσβηνε» όσο το σκορ παρέμενε αμετάβλητο. Η αναμέτρηση μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με την αίσθηση πως πρόκειται για τυπική διαδικασία ωστόσο μέσα σε χαλαρούς ρυθμούς μπήκαν δυο γκολ, ένα για κάθε ομάδα: ο Γκαλένο στο 83' με υπέροχο βολέ έκανε το 1-4 και ο Βασιλαντωνόπουλος με σουτ στο 89' που κόντραρε και άλλαξε πορεία για το 2-4, που ήταν και το τελικό σκορ.

95 Γκιγιέρμε 71’

83'

Καμία αμφιβολία: από τα έξι συνολικά γκολ της αναμέτρησης, το απίστευτο βολέ του Γκαλένο που έκανε το 1-4 ήταν με διαφορά η φάση της αναμέτρησης.

• 7’

Γκολ η Μπράγκα! Ολομόναχος μέσα από την περιοχή ύστερα από κόρνερ με... εναέριο πλασέ ο στόπερ Τορμένα και 0-1.

• 9’

Γκολ η Μπράγκα! Ο Μπακάκης έφαγε την ντρίμπλα, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Τσιντώτα στο γύρισμα από αριστερά και ο Εσγκάιο έκανε το 0-2 από κοντά.

• 18’

Μπροστά στην κενή εστία έπειτα από τρομερή σέντρα του Αλμπάνη, ο Ολιβέιρα κατάφερε να στείλει άουτ τη μπάλα.

• 22’

Εκπληκτική επέμβαση του Ματέους με το ένα χέρι σε κεφαλιά του Λιβάγια.

• 31’

Γκολ για την ΑΕΚ! Τραγικό λάθος στην άμυνα της Μπράγκα. Τορμένα και Βιάνα δεν συνεννοήθηκαν ποτέ, ο Ολιβέιρα πήρε τη μπάλα, πέρασε τον Ματέους και σκόραρε στην κενή εστία για το 12.

• 45’

Γκολ η Μπράγκα! Ο Γκαλένο απέφυγε τον Μπακάκη από αριστερά, γύρισε στον Ρικάρντο Ορτα και εκείνος νίκησε τον Τσιντώτα, ο οποίος βρήκε την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να αποσοβήσει το τρίτο γκολ των Πορτογάλων.

• 77’

Κεφαλιά Χνιντ, μπλοκάρει ο Ματέους.

• 82’

Μεγάλη ευκαιρία για την Μπράγκα! Ο Τσιντώτας νίκησε τον Ρικάρντο Ορτα σε τετ-α-τετ!

• 83’

Γκολ για την Μπράγκα! Εκπληκτικό βολέ εκτός περιοχής στο δεξί παραθυράκι του Τσιντώντα από τον Γκαλένο, ο οποίος στο πρώτο μέρος έδωσε 2 ασίστ.

• 89’

Γκολ για την ΑΕΚ! Σουτ του Βασιλαντωνόπουλου από τα δεξιά, η μπάλα κοντράρει και αλλάζει πορεία για να καταλήξει στα δίχτυα.

90
Γκαλένο
Ο Γκαλένο ήταν αυτός που άνοιγε την ΑΕΚ και στην Πορτογαλία, ο Γκαλένο ήταν αυτός που το έκανε κι απόψε. Με τις δύο ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, πρώτα έδωσε το καθαρό προβάδισμα στην Μπράγκα και μετά το επανάφερε. Πάρε βάλε ήταν και οι δύο περιπτώσεις με αποτέλεσμα να μιλάμε για τον ποδοσφαιριστή που έκρινε στην ουσία το παιχνίδι. Κερασάκι στην τούρτα, το εντυπωσιακό γκολ που πέτυχε ο ίδιος στο τέλος.

2
Μιχάλης Μπακάκης
Ο Χνιντ είχε να παίξει καιρό, ο Γαλανόπουλος ακόμη περισσότερο κι αυτός ως βασικός, ο Αλμπάνης ήταν στα ίδια περίπου που τον ξέρουμε όταν καλείται να δώσει στίγμα ως βασικός. Ο Μπακάκης όμως λόγω εμπειρίας και επιπέδου ως εν ενεργεία διεθνής, δεν επιτρέπεται να έχει αφήσει τον εαυτό του στην κατάρρευση που παρουσιάζει μετά τον τελικό κυπέλλου. Παίζει λες και έχει παρατήσει το ποδόσφαιρο ή τώρα το αρχίζει. Κάτι σε ανάμεσα, δεν υπάρχει.

8
Αντρέ Σιμόες
Ο Αντρέ Σιμόες χρειάστηκε σε μια κακή βραδιά ανασταλτικά για την ΑΕΚ, να κάνει …δέκα φορές πάνω από τα συνηθισμένα του, μόνο και μόνο για να εξασφαλίζεται κάποιες φορές αξιοπρεπής αντίδραση αμυντικά. Ο Γαλανόπουλος δεν είναι ακόμη σε κατάσταση να τον βοηθήσει και πραγματικά ο Πορτογάλος μέσος έκανε απόψε ένα ηρωικό παιχνίδι. Κι ο Λιβάγια προσπάθησε πολύ πάντως.

Δεν έκανε λάθη ο Καμπάκοφ και γενικά είχε μια πολύ πειστική παρουσία στο γήπεδο. Σε όλες τις αποφάσεις που πήρε πάνω του ο ίδιος, τα ριπλέι τον δικαίωναν. Υπάρχει η περίπτωση του οφσάιντ στον Ανσαριφάρντ στο 68΄, σε προφανή φάση για γκολ για την ΑΕΚ, που είναι πολύ οριακή και μπορεί και να μην ήταν. Σίγουρα από τις φάσεις που απαιτείται VAR και θα μπορούσε να την είχε βάλει ξανά στο παιχνίδι σε εκείνο το σημείο, με το σκορ στο 1-3.

Φορτούνης για Αϊντχόφεν: «Στόχος μας είναι να προκριθούμε και αυτό θα κάνουμε»