• 70' Σιμόες
Κοκκινες καρτες
  • 87 Σιμόες
  • 46' Μασούρας

Μια ασυντόνιστη και αναποφάσιστη ως προς την τακτική της ΑΕΚ, κόντρα σε έναν πιο δυναμικό και σταθερό Ολυμπιακό έκαναν την εμφάνισή στους στο πρώτο ημίχρονο, στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ. Οι δυο ομάδες κατέβηκαν με ολόιδια συστήματα με τους Μπουχαλάκη, Γκιγιέρμε και Καμαρά να κερδίζουν κατά κράτος την αντίστοιχη τριπλέτα της ΑΕΚ, δηλαδή τους Σιμάνσκι, Σιμόες και Κρίστιτσιτς, να παίρνουν το κέντρο και να είναι καταλυτικοί προκειμένου ο Ολυμπιακός να έχει καλύτερη εικόνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» μάλιστα είχαν μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στις αρχές του αγώνα όταν με μια αντεπίθεση με τρεις πάσες, ο Μπουλάκης βγήκε απέναντι στον Μπάρκα αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έδιωξε σε κόρνερ μόλις στο 4'. Ο Καρέρα κατάλαβε νωρίς πως δεν ταιριάζει στην ΑΕΚ να είναι παραταγμένη στο γήπεδο με σύστημα-«καθρέφτη» απέναντι στον Ολυμπιακό, έβαλε στο ματς τον Ολιβέιρα αντί του Σιμάνσκι μόλις στο 30', η ΑΕΚ πήρε μέτρα στο γήπεδο και ισορρόπησε με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάει «σβηστό» 0-0 μέχρι το ημίχρονο.

Η επανάληψη ξεκίνησε με πολύ πιο γρήγορο ρυθμό και από τις δυο ομάδες σε αντιδιαστολή με το πρώτο ημίχρονο όπου κατά βάση κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες. Ο Λιβάγια έχασε τεράστια ευκαιρία μόλις στο 46΄ όταν ο Μάνταλος, με έξυπνη εκτέλεση φάουλ τον έβγαλε τετ-α-τετ με τον Σα για να διώξει με τα πόδια ο Πορτογάλος. Ο Ολυμπιακός απάντησε στο 61' με τον Γκιγιέρμε να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι από κοντά έπειτα από γέμισμα φάουλ μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ και κακό γύρισμα του Βράνιες.

Όσο προχωρούσε η ώρα πάντως, ο γρήγορος ρυθμός άρχισε να πέφτει. Ειδικά, από το 70' και μετά το παιχνίδι έδειχνε πως αν μια ομάδα βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, θα πάρει και το ματς.Η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες στο 87' όταν ο Σιμόες αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του στον αγώνα, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε στα εναπομείναντα λεπτά το αριθμητικό του πλεονέκτημα και πίεσε την ΑΕΚ αλλά δεν έκανε ούτε καν ευκαιρία και έτσι, το 0-0 ήταν το τελικό σκορ.

• 7

Υπήρχε μεγάλη συζήτηση τις μέρες πριν το ντέρμπι αναφορικά με το αν ο Καρέρα θα επιλέξει το επιτυχημένο 3-5-2 του Βόλου ή θα το γυρίσει εκ νέου σε 4-3-3. Εν τέλει, ο Ιταλός επέλεξε 4-3-3 με 3 χαφ μπροστά από τις θέσεις των στόπερ, τακτική που δεν τσούλησε από πολύ νωρίς με αποτέλεσμα να κάνει την πρώτη του αλλαγή μόλις στο 31' αφαιρώντας έναν χαφ (τον Σιμάνσκι) και βάζοντας έναν επιθετικό (τον Ολιβέιρα). Η Ένωση ισορρόπησε και παρά το γεγονός ότι δεν κατάφερε να πάρει συνολικά ποτέ τον έλεγχο της αναμέτρησης, ήταν καλύτερη στην επανάληψη. Στα τελευταία λεπτά -και με τον Σιμόες να έχει φύγει με κόκκινη- το γύρισε σε σύστημα με τριάδα στην άμυνα βάζοντας στο γήπεδο τον Σβάρνα και δεν απειλήθηκε παρά το αριθμητικό μειονέκτημα.

• 19

Ο Ολυμπιακός προερχόταν από δύο δύσκολα ματς πρωταθλήματος κόντρα σε Άρη και ΟΦΗ τα οποία και «καθάρισε» με ισάριθμες νίκες. Ο Πέδρο Μαρτίνς που ούτως ή άλλως δεν είναι θιασώτης του μαζικού ροτέισον, όπως αναμενόταν έκανε στο αρχικό σχήμα της ομάδας του μόλις μια αλλαγή και αυτή αναγκαστική. Ο Σισέ ξεκίνησε αντί του τιμωρημένου Σεμέδο, με τους υπόλοιπους 10 να είναι οι ίδιοι στο 4-3-3, σχήμα που φέτος χρησιμοποιήθηκε κυρίως στα ευρωπαϊκά ματς. Ο Ολυμπιακός σε τακτικό επίπεδο δεν έκανε κάτι εξεζητημένο στο ΟΑΚΑ, εν πολλοίς έκανε το παιχνίδι του με καλή κυκλοφορία, γρήγορο τρανζίσιον και σωστό πρέσινγκ, ενώ δημιούργησε και φάσεις με τη μπάλα κάτω. Αμυντικά στάθηκε επίσης πολύ καλά, ενώ οι αλλαγές του Πορτογάλου ίσως θα μπορούσαν να γίνουν λίγο πιο νωρίς.

61'

Ένα μάλλον αχρείαστο φάουλ του Λόπες στον Ελ Αραμπί έδωσε στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να φτάσει κοντά στο γκολ. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε, ο Βράνιες έδιωξε άτσαλα και ο Γκιγιέρμε από πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

• 3’

Ο Μάνταλος κλέβει την μπάλα από τον Μπα, όμως ο Σισέ κόβει την τελευταία στιγμή σε κόρνερ!

• 4’

Ο Μπουχαλάκης βγαίνει τετ-α-τετ από μπαλιά του ελ-Αραμπί, όμως ο Μπάρκας τον νικάει σε τετ-α-τετ!

• 9’

Σημαντική στιγμή για τον Ολυμπιακό. Από κεφαλιά πάσα του Μασούρα, ο Ελ-Αραμπί στην πλάτη της άμυνας δεν προλαβαίνει να βρει την μπάλα με προβολή.

• 41’

Σουτ με το αριστερό του Κρίστισιτς από τα όρια της περιοχής, αρκετά μέτρα άουτ αν και ήταν σε καλή θέση ο Σέρβος.

• 46’

Συρτή πονηρή εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου για τον Λιβάγια, ο Σα διώχνει με τα πόδια το κοντινό σουτ του Κροάτη.

• 52’

Όμορφη ενέργεια του Μπουχαλάκη που βρίσκεται θέση βολής όμως ο Βράνιες διώχνει σωτήρια σε κόρνερ με προβολή.

• 54’

Ο Λιβάγια βρίσκει ωραία τον Ολιβέιρα μέσα στην περιοχή, διαγώνιο σουτ του Πορτογάλου από πολύ δύσκολη γωνία, δεν ανησυχεί τελικά ο Σα.

• 55’

Ο Μάνταλος βρίσκει με βαθιά μπαλιά τον Λιβάγια, που βρίσκεται σε καλή θέση, υπό την πίεση του Μπα στέλνει άουτ την μπάλα ο Κροάτης.

• 61’

Από εκτέλεση φάουλ, ο Βράνιες στην προσπάθεια του να απομακρύνει στρώνει την μπάλα στον Γκιγέρμε, ο οποίος από την μικρή περιοχή πλασάρει στο οριζόντιο δοκάρι.

Όπως συνέβη στο πρώτο ματς του Καραϊσκάκη, η Μυρτώ και η Τόνια ξανάσμιξαν στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ να ανταποδίδει τη φιλοξενία στην φίλαθλο του Ολυμπιακού. Τα χαμόγελα των δύο κοριτσιών, από τις πλέον ευχάριστες εικόνες που έχει προσφέρει το ελληνικό ποδόσφαιρο εδώ και πολλά χρόνια.

5
Ανδρέας Μπουχαλάκης
Ο κεντρικός χαφ του Ολυμπιακού, όπως έδειξε στην τηλεοπτική μετάδοση και το στατιστικό με το heat map, όργωσε σχεδόν όλο το μήκος και το πλάτος του αγωνιστικού χώρου. Βγήκε νικητής σε όλες τις κρίσιμες προσωπικές μονομαχίες, έβγαλε πολλές καλές πάσες, ενώ είχε και 2-3 καλές τελικές για να σκοράρει, όντας μάλλον ο πιο επικίνδυνος παίκτης των «ερυθρόλευκων».

4
Μάριος ΟΙκονόμου
Πάρα πολλά λάθη από τον στόπερ της Ένωσης σε αυτό το ματς, ορισμένα εκ των οποίων επικίνδυνα για την εστία της ομάδας του. Είχε επίσης αρκετές λανθασμένες τοποθετήσεις και κάποιες στιγμές που καθυστέρησε να αποφασίσει τι ήθελε να κάνει.

8
Γκιγιέρμε
Ο Ολυμπιακός πήρε τη μάχη της μεσαίας γραμμής και αυτό οφείλεται φυσικά στην απόδοση τόσο του MVP Μπουχαλάκη, όσο και του Βραζιλιάνιου «οχταριού». Έκανε όλη τη βρώμικη δουλειά, καθαρίζοντας τις φάσεις στον χώρο δράσης του, με πολλή και έντονη πίεση και γενικότερα πολύ δυναμική παρουσία.

Πολύ ψύχραιμος ο Σλοβένος ρέφερι, Ματέι Γιουνγκ, με.. πυροσβεστική διάθεση όποτε οι τόνοι ανέβαιναν είτε μεταξύ ποδοσφαιριστών, είτε σε γκρίνια για τις αποφάσεις του. Θέλησε να ελέγξει από νωρίς το ματς και να το «βγάλει» ήρεμα, χωρίς πολλά σφυρίγματα και κάρτες. Ματς χωρίς δύσκολες φάσεις και αμφισβήτηση, ενώ στο φινάλε σωστά απέβαλε τον Σιμόες με δεύτερη κίτρινη. Πέρασε απαρατήρητο το κομμάτι της διαιτησίας σε αυτό το ντέρμπι.

«Γκάζια» Καρέρα: «Στην εξέδρα όποιος κατεβάζει μούτρα»