Ακόμα ένας αποκλεισμός από τα... πρώτα νοκ - άουτ για τις «μικρές» Εθνικές, που δεν καταφέρουν να ξεχωρίσουν και να διακριθούν μέχρι στιγμής το φετινό καλοκαίρι. Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε από την Ιταλία στο Eurobasket που διεξάγεται στην Τουρκία, καθώς δεν «πλήρωσε» μόνο την απουσία του τραυματία Αλέξανδρου Σαμοντούροβ, αλλά και τα κακά ποσοστά της (23% τρίποντο), σε συνδυασμό με την... κατάρρευση της 3ης περιόδου (18-8 επιμέρους σκορ) και την αναλογία ασίστ/ λαθών (9 ασίστ/ 19 λάθη). Έτσι, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, που... ξύπνησε στην 4η περίοδο αλλά ήταν πια αργά, θα παίξει για τις θέσεις 9-16.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Νικολό Μορέτι (15π., 6ασ., 5κλ.), Ματέο Βισίντιν (15π., 5ρ., 6ασ.) και Εμάνουελ Ινοσέντι (14π., 8ρ.). Διψήφιος από την ελληνική ομάδα ήταν μόνο ο Κωνσταντίνος Κορκοντζέλος (13π. με 4/11 σουτ), που είχε και 8 ριμπάουντ, ενώ κοντά στο double - double βρέθηκε και ο Βαγγέλης Ζούγρης (8π., 10ρ.).

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν μοιρασμένο (16-16 στο 10'), με τη «γαλανόλευκη» να βρίσκει απαντήσεις στο «ξέσπασμα» του Νικολό Μορέτι (8π. με 4/4 δίποντα). Στη 2η περίοδο η Ελλάδα προσπάθησε να «σφίξει» την άμυνά της, αλλά ήταν άστοχη στην επίθεση (5/14 2π., 2/10 3π., 6λ.), γεγονός που έφερε το 22-18 του 15'. Σε εκείνο το σημείο ο Κωνσταντίνος Κορκοντζέλος βγήκε μπροστά και βοήθησε στο σκοράρισμα (8π.), αλλά οι Ιταλοί διατήρησαν το «πάνω χέρι» (33-25 στο 20'), καθώς βρήκαν επιθετικές λύσεις με τον Μορέτι, που έμοιαζε ασταμάτητος (13π. με 5/7 σουτ, 2ρ., 1ασ., 2κλ.).

Ο δυναμικός Εμάνουελ Ινοσέντι έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στο σύνολο του Αντρέα Καπομπιάνκο (35-25 στο 22') και έβαλε ακόμα πιο δύσκολα στην Εθνική Εφήβων. Ήταν φανερό πως οι Έλληνες διεθνείς δεν είχαν πια το απαιτούμενο «καθαρό μυαλό», συνέχισαν να είναι άστοχοι και δεν χρησιμοποιούσαν σωστά τα φάουλ. Παράλληλα, έκαναν λάθη, ενώ το ποσοστό πίσω από τα 6,75μ. ήταν μόλις 12% στο 28' (2/16 3π.), με την Ιταλία να προηγείται με +15 (46-31). Ουσιαστικά, οι αντίπαλοι της «γαλανόλευκης» είχαν... κάνει τη δουλειά από την 3η περίοδο (51-33).

Το 4ο δεκάλεπτο έμοιαζε με... τυπική διαδικασία για τους Ιταλούς, που είχαν ένα μεγάλο προβάδισμα για να διαχειριστούν (58-37 στο 33'), αλλά η Ελλάδα με πίεση σε όλο το γήπεδο προσπάθησε να αλλάξει τα δεδομένα. Τα τρίποντα του Εμμανουήλ Δήμου έφεραν την απόσταση σε μονοψήφιο (58-49 στο 36') και με 100'' για το φινάλε η «γαλανόλευκη» πλησίασε στο -7 (60-53). Όμως, ήταν πλέον αργά... Το τελικό 64-55 έστειλε την Ιταλία στα προημιτελικά και την Εθνική Εφήβων στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-16.

Τα Δεκάλεπτα: 16-16, 33-25, 51-33, 64-55.

Ελλάδα (Καντζούρης): Ευσταθίου 4, Κορκόντζελος 13 (8 ριμπ., 4 ασίστ), Λαγός 6 (5 ριμπ.), Πλώτας 6, Σπρίντζιος 9 (5 ριμπ.), Μπιλάλης 2, Καλατζής, Καλλιοντζής 1, Κωνσταντινίδης, Ζούγρης 8 (10 ριμπ.), Δήμου 6 (2/3 τριπ.).

Διαιτητές: Μπισουέλ (Γαλλία), Μπακί (Τουρκία), Πίπαν (Σλοβενία).

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Ιταλία - Ελλάδα 64-55