9η αγωνιστική
Bayern Munich
BAYERN MUNICH
85 82

Ένα ματς που έμοιαζε δικό του μέχρι τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου έχασε ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες παρουσίασαν πολύ άσχημη εικόνα στο τελευταίο δεκάλεπτο και άφησαν το ματς να φύγει από τα χέρια τους, υποχωρώντας έτσι στο 3-6 κι επιτρέποντας στην Μπάγερν να ανέβει στο 4-5.

Ουσιαστικά, οι παίκτες του Κεμζούρα έμοιαζαν σαν να... σταμάτησαν να παίζουν στην τέταρτη περίοδο και δεν μπόρεσαν να βγάλουν σχεδόν καμία άμυνα. Είναι χαρακτηριστικό πως στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασαν να προηγούνται ακόμη και με +12 και φαινόταν πως οδεύουν προς ένα πολύτιμο διπλό, το οποίο εν τέλει τους γλίστρησε.

Ο Μάοντο Λο (19π., 7ασ.) ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους νικητές, που πήραν σημαντικές λύσεις και από τους Ντανιλο Μπάρτελ (18π.) - Γκρεγκ Μονρό (15π.), ενώ ο Ολυμπιακός βασίστηκε σε μεγάλο μέρος του αγώνα στον Ουέιντ Μπόλντγουιν (19π.) που δήλωσε παρών και είχε επίσης σε καλό βράδυ τον Κώστα Παπανικολάου (10π., 4ριμπ., 2ασ., 2κλ.).

Η «διαβολοβδομάδα» συνεχίζεται για τον Ολυμπιακό με ένα ακόμη παιχνίδι στην Γερμανία κόντρα στην Άλμπα (21/11, 21:00), ενώ η Μπάγερν θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό μία μέρα αργότερα (22/11, 21:30).

• 10

Ο Ράντονιτς φάνηκε να δυσκολεύεται να παρέμβει προπονητικά από τον πάγκο, σε επίπεδο τακτικής, αφού για 35 λεπτά είδαμε την Μπάγερν να επιτίθεται με πανομοιότυπο, μονοδιάστατο τρόπο. Κι όμως, το ξέσπασμα του Λο στο φινάλε αποδείχθηκε αρκετό για να γυρίσει ο διακόπτης, ενώ σίγουρα έχει μερίδιο στην επιτυχία διατηρώντας την πίστη της ομάδας του.

• 11

Ο Κεμζούρα φάνηκε αποφασισμένος εξαρχής να επιτρέψει στην Μπάγερν να δράσει κοντά στο καλάθι, αλλά να μην βρει ελεύθερα σουτ αποφεύγοντας «βαθιές» βοήθειες. Το αποτέλεσμα τον δικαίωνε σε μεγάλο βαθμό μέχρι να πάρει το... όπλο του ο Λο και να σφίξει η άμυνα των Γερμανών στην άλλη πλευρά. Ίσως, στην τέταρτη περίοδο, να κράτησε τον Ρότσεστι στον πάγκο περισσότερο από όσο έπρεπε.

39

Με γκολ-φάουλ του Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός είχε μειώσει σε 77-75, αλλά ο Μάοντο Λο έβαλε... τρίποντο-μαχαιριά για το καταδικαστικό +5.

2’ 2 - 4
4’ 8 - 6
6’ 15 - 6
8’ 19 - 11
10’ 23 - 17
1η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Αν και προηγήθηκε γρήγορα με 0-4, το καλό ξεκίνημα δεν ήταν ενδεικτικό του τι θα ακολουθούσε στην πρώτη περίοδο για τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες έκαναν πολλά λάθη, ήταν αδύναμοι στην άμυνα κοντά στο καλάθι και η Μπάγερν τα εκμεταλλεύτηκε με επί μέρους 17-2. Ο ψυχωμένος Παπανικολάου έδωσε ανάσα στην ομάδα του και ο Μπόλντγουιν επιθετικές λύσεις, αλλά οι Γερμανοί είχαν τον έλεγχο (23-17) ως το φινάλε του δεκαλέπτου.
12’ 28 - 22
14’ 33 - 29
16’ 37 - 35
18’ 39 - 40
20’ 43 - 44
2η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Ο Ρότσεστι «ζεστάθηκε» σύντομα και σκόραρε συνεχώς, ενώ ψεγάδι για τον βελτιωμένο Ολυμπιακό παρέμενε το αμυντικό πρόβλημα κοντά στο καλάθι. Η διαφορά μειώθηκε κι άλλο και η είσοδος Σπανούλη έφερε ερυθρόλευκο προβάδισμα (39-40). Η εικόνα ήταν ριζικά διαφοροποιημένη και η Μπάγερν πια εγκλωβισμένη. Ο Πρίντεζης πήρε τη σκυτάλη από τον «Kili Bill» και το ημίχρονο έκλεισε με 43-44.
22’ 43 - 48
24’ 49 - 52
26’ 49 - 59
28’ 54 - 61
30’ 55 - 63
3η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Με μεγάλη προσήλωση μπήκαν στο παρκέ μετά την άναπαυλα οι «ερυθρόλευκοι» και ο απρόσμενος ήρωας, Ουέιντ Μπόλντγουιν, έδινε φόρα επιθετικά. Ο Μιλουτίνοφ κάρφωσε για το διψήφιο 49-59 και παρά το γεγονός πως οι Γερμανοί προσπάθησαν να ανακάμψουν, οι παίκτες του Κεμζούρα διατήρησαν την κατάσταση στα χέρια τους (55-63).
32’ 60 - 67
34’ 63 - 69
36’ 68 - 71
38’ 77 - 72
40’ 85 - 82
4η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Ένα τρίποντο του Λο έδωσε ανάσα στην Μπάγερν, που είχε σφυγμό. Ο Μπάρτελ και ο Ολυμπιακός έμοιαζε σε... σύγχυση, ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε και προβάδισμα (72-71) για τους Γερμανούς. Αν και ο Σπανούλης ισοφάρισε με μία βολή, ακολούθησε αντιαθλητικό φάουλ στον Λο που έβαλε τις βολές και τρίποντο για το 77-72 στο 38'. Η αντίδραση ήρθε με γκολ-φάουλ του Μιλουτίνοφ, αλλά ο Λο έβαλε τρίτο τρίποντο και... τσάκισε τους φιλοξενούμενους που δεν βρήκαν λύσεις ως το τέλος.

• 1

Ασφαλώς η άμυνα του Ολυμπιακού στην τέταρτη περίοδο, που ουσιαστικά... δεν υπήρχε. Αν και τα πήγαιναν πολύ καλά για 30', οι Πειραιώτες δέχθηκαν 30 πόντους και κατάφεραν να γκρεμίσουν ο,τι έχτιζαν.

• 2

Συνολικά η παρουσία του Ολυμπιακού κοντά στα καλάθια. Από νωρίς διαφάνηκε πρόβλημα στην αντιμετώπιση του Μονρό, αλλά και του Μπάρτελ, και ουσιαστικά δεν βρέθηκε ποτέ «αντίδοτο» σ' αυτό το θέμα. Η Μπάγερν εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της σ' αυτό το κομμάτι.

• 3

Πολλά λάθη από τους Πειραιώτες, που τέλειωσαν το ματς με 16 και είχαν μόλις 12 ασίστ. Αυτή η αναλογία αναδεικνύει... ζήτημα στο κομμάτι της δημιουργίας. Αντίθετα, οι Βαυαροί είχαν 19 ασίστ για 11 λάθη.

Φωτογραφία που τραβήχτηκε στο 2ο λεπτό του αγώνα και αποτυπώνει τη θέληση που είχαν οι παίκτες των δύο ομάδων για να φτάσουν στη νίκη. Για την ιστορία, ο Παπανικολάου έκλεψε από τον Λούσιτς και σκόραρε.

12
Mάοντο Λο
Μεγάλη εμφάνιση από τον Μάοντο Λο που πήρε... φωτιά στην τελευταία περίοδο με τρία τρίποντα και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους και 7 ασίστ.

3
Μπράντον Πολ
Ο Μπράντον Πολ είχε ανέβει το τελευταίο διάστημα, αλλά στο Μόναχο ήταν εκτός... αγώνα μένοντας στους 3 πόντους με 1/4 τρίποντα, αλλά και 2 λάθη σε 16' συμμετοχής.