83 65
  • Πιτσίλκας
  • Κατραχούρας
  • Καρπάνος

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε στην πλάτη της την κούραση από τη σειρά κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, είχε και το μυαλό στο Κάουνας και έδωσε δικαίωμα στον ΠΑΟΚ για 28 λεπτά, όμως στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό, πίεσε στην άμυνα και με ένα επιμέρους 21-7 έφτασε τελικά εύκολα στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους. Στους 16 ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και στους 13 ο Άλεκ Πίτερς. Στους 10 ο Μιχάλης Λούντζης.

Από την πλευρά του ΠΑΟΚ, πρωταγωνιστής ήταν ο Τζόρνταν Σάιμπερτ με 15 πόντους, με τον Τζέιλεν Ράιλι να προσθέτει άλλους 12.

Προβάδισμα χάρη στα τρίποντα για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια, με τους φιλοξενούμενους να έχουν στην εκκίνηση της αναμέτρησης 3/3 τρίποντα και να παίρνουν προβάδισμα με 5-11 στο 3'. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ανέβασε την πίεση στην άμυνα και βρήκε πόντους στον αιφνιδιασμό, μειώνοντας σε 9-11 στο 5', με την ομάδα του Τακιανού να παίρνει και πάλι προβάδισμα με 9-14 στο 6'. Η άνοδος στην απόδοση του Βεζένκοφ (8 π.) έφερε τους «ερυθρόλευκους» στην ισοφάριση στο 7' (14-14) και στο πρώτο προβάδισμα στο παιχνίδι με 17-16 στο 9' με λέι απ του Παπανικολάου. Ο ΠΑΟΚ όμως έκλεισε μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο με buzzer beater τρίποντο του Χαντς, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν συνολικά 5/11 σουτ έξω από τα 6,75μ.

«Καυτή» από την περιφέρεια η ομάδα του Τακιανού πήγε μπροστά στα αποδυτήρια

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Τακιανού συνέχισε το... κονσέρτο από την περιφέρεια και με νέο τρίποντο του Χαντς πήρε και πάλι διαφορά 5 πόντων (17-22), με τον Ολυμπιακό να απαντά με πρωταγωνιστές τους Πίτερς και Λαρεντζάκη και να «τρέχει» ένα σερί 8-0 για να περάσει μπροστά με 25-24 στο 14'. Ο ΠΑΟΚ όμως ήταν ασταμάτητος έξω από τα 6,75μ., είχε 9/16 τρίποντα και απάντησε στους «ερυθρόλευκους» με ένα δικό του επιμέρους 6-0 στη συνέχεια, για να προηγηθεί με 30-35 στο 17', με τους Ράιλι και Χαντς να έχουν από 9 πόντους. Ο Ολυμπιακός απάντησε με νέο σερί 5-0 και με μπροστάρη τον Πίτερς (13 π.) σε 35-35, όμως η ομάδα του Τακιανού έβλεπε το καλάθι σαν... βαρέλι, προηγήθηκε και πάλι με 35-40 και με 40-45, έχοντας 11/20 τρίποντα, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 42-45.

Έσφιξε την άμυνα και γύρισε το ματς ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός με την έναρξη της τρίτης περιόδου ανέβασε αισθητά την πίεσή του στην άμυνα, έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ και κατάφερε άμεσα να πάρει και πάλι το προβάδισμα με 46-45 στο 21', με τους Θεσσαλονικείς να αποδεικνύονται... σκληρό καρύδι και με σερί 5-0 να προηγούνται ξανά με 46-50 στο 23'. Οι «ερυθρόλευκοι» στηρίχθηκαν εκ νέου στον Βεζένκοφ, που πήρε προσωπικές προσπάθειες, κάτι που έφερε τον Ολυμπιακό στα ηνία της αναμέτρησης στο 25' (54-50). Η ομάδα του Μπαρτζώκα ανέβασε τον ρυθμό, άνοιξε το γήπεδο και στο 28' έφτασε για πρώτη φορά στο +7 (59-52), με τον ΠΑΟΚ να έχει «κολλήσει» στην επίθεση από την πιεστική άμυνα των «ερυθρόλευκων». Η ομάδα του Μπαρτζώκα μάλιστα στο φινάλε του δεκαλέπτου έθεσε τις βάσεις για τη νίκη, αφού προηγήθηκε με 63-52, έχοντας επιμέρους σκορ στην περίοδο 21-7.

Χαλαρά τελικά στο 1-0 οι «ερυθρόλευκοι» με ξέσπασμα

Η τελική ευθεία του ματς είχε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο Ολυμπιακός είχε βάλει το νερό στο... αυλάκι, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν βρει ρυθμό για τα καλά και το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ ήταν να μειώσει σε 65-58 στο 32' με τρομερό κάρφωμα του Σάιμπερτ. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως στη συνέχεια πάτησαν και πάλι το... γκάζι και με πρωταγωνιστές τους Λούντζη και ΜακΚίσικ έφτασαν για πρώτη φορά στο +21 (79-58) στο 35', «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να έχει επιμέρους σκορ 16-6 στην τέταρτη περίοδο. Το τελικό 83-65 σφράγισε και τυπικά την επικράτηση του Ολυμπιακού, που συνεχίζει αήττητος στην Ελλάδα, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 42-45, 63-52, 83-65