Ακόμα ένα εύκολο απόγευμα για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς, που έφτασε τις 15 νίκες στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στη 2η θέση περιμένοντας την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Μάντισον και Μπαρνς ήταν η πρωταγωνιστές των «Αλεπούδων» στο Βίλα Παρκ, καθώς από το 19ο έως το 23ο λεπτό πέτυχαν δύο τέρματα. Ο Μάντισον έκανε την αρχή μετά από ασίστ του Μπαρνς, ενώ λίγα λεπτά μετά ο δημιουργός έγινε εκτελεστής για το 2-0 του ημιχρόνου.

Με το... καλημέρα στην επανάληψη ο Τραορέ (48') μείωσε σε 2-1 για την Άστον Βίλα που όμως, δεν κατάφερε ποτέ να βρει το κάτι παραπάνω στην αναμέτρηση μετά από εξαιρετική διαχείρηση των φιλοξενούμενων.

Έτσι η Άστον Βίλα έμεινε στην 8η θέση με 36 βαθμούς και την επόμενη εβδομάδα αντιμετωπίζει εκτός την Λιντς.

Άστον Βίλα - Λέστερ 1-2