• 25' Ντάνιελ Μαντσίνι
  • 31' Λίντσεϊ Ροζ
  • 44' Εμάνουελ Σάκιτς
  • 90+6' Ζακαρί Μπουσέ

Ο Άρης έφυγε για πρώτη φορά μετά από 13 χρόνια με το διπλό από την έδρα του «τριφυλλιού». Σε ένα ματς που οι πράσινοι κατάφεραν να βγάλουν ένταση στο παιχνίδι τους μονάχα στο τελευταίο 25λεπτο της αναμέτρησης. Ο Άρης είχε συνοχή και ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος στο στόχο του, σε αντίθεση με τους πράσινους που τους πήρε 75 λεπτά για να …. μπουν στο κλίμα.

Ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον Παναθηναϊκό ήταν ο απόλυτος  κυρίαρχος. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο  είχαν κατά βάση την κατοχή της μπάλας . Το βασικό πρόβλημα όμως δεν ήταν αυτό. Ο Παναθηναϊκός είχε σοβαρά κενά σε κέντρο και άμυνα, με αποτέλεσμα ο Άρης να γίνεται ιδιαίτερα απειλητικός.

Αφού ο Άρης λοιπόν προειδοποίησε στο 18΄ και στο 24΄, τελικά τιμώρησε τον Παναθηναϊκό στο 25ο λεπτό με τον Μαντσίνι. Το τριφύλλι δεν είχε καθόλου ένταση στο παιχνίδι του, ενώ δεν μπορούσε να αναπτυχθεί ορθολογικά σε κανένα σημείο του πρώτου κομματιού.

Ο Καρλίτος στην κορυφή ήταν τελείως απομονωμένος ενώ οι πράσινοι μπορούσαν να απειλήσουν μόνο με στημένες φάσεις.  Η πρώτη μεγάλη φάση για τους παίκτες του Ντάνι Πογιάτος ήρθε στο 46ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Βέλεθ να κατεβάζει την μπάλα μέσα στην περιοχή, μετά από κόρνερ, αλλά τον Δεληζήση να διώχνει πάνω στη γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να απειλήσει και να βρει ένα γκολ. Η ομάδα όμως για ένα ακόμα ματς δεν είχε κανένα επιθετικό πλάνο. Με βαθιές μπαλιές και με ατομικές προσπάθειες κατά κύριο λόγο το τριφύλλι δεν μπορούσε να βρει λύση στο σοβαρό πρόβλημα του σκοραρίσματος. Ο Άρης από την άλλη ήταν πολύ καλά στημένος και παρότι δεχόταν πίεση κατάφερνε να ανταπεξέλθει με σχετική ευκολία. Στο 67ο λεπτό του αγώνα ο Αϊτόρ βρέθηκε με κενή εστία, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι το 0-1 παρέμεινε.

Η είσοδος των Σαβιέρ και Μακέντα βοήθησε τον Παναθηναϊκό. Κύριος εμπνευστής των επιθετικών ενεργειών του τριφυλλιού ήταν ο Τάσος Χατζηγιοβάνης.  Οι πράσινοι προσπαθούσαν να απειλήσουν και μάλιστα στο 78΄έφτασε μια ανάσα από το 1-1, όμως η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, μετά το σουτ του Μακέντα.

Τελικά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 1-0. Με τον τρόπο αυτό ο Παναθηναϊκός έμεινε στον 1 βαθμό μετά από 3 αγώνες, σε αντίθεση με τον Άρη που με τη συγκομιδή των 10 βαθμών βρίσκεται στην πρώτη θέση ενώ μάλιστα το ξεκίνημα του αυτό στο πρωτάθλημα είναι το καλύτερο που έχει πραγματοποιήσει τα τελευταία 20 χρόνια.

• 11

Ντάνι Πογιάτος: Ο Ντάνι Πογιάτος για άλλο ένα ματς επέλεξε να «κατεβάσει» τους πράσινους με σύστημα 4-3-3. Για πρώτη φορά σε ματς πρωταθλήματος επέλεξε δύο καθαρόαιμους εξτρέμ και άφησε εκτός του Φεντερίκο Μακέντα. Η ομάδα για άλλο ένα ματς δεν είχε ένταση ενώ αντιμετώπιζε σοβαρά προβλήματα στην άμυνα. Η αλλαγή του συστήματος σε 4-2-3-1 δεν βοήθησε καθόλου το τριφύλλι. Οι αλλαγές έβγαλαν ενέργεια , αλλά δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την ιστορία του αγώνα.

• 11

Άκης Μάντζιος: Ο Άκης Μάντζιος παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1. Οι παίκτες του Άρη είχαν σωστή ανάπτυξη, ενώ με το σύστημα αυτό μπλόκαρε οποιαδήποτε επιθετική ανάπτυξη του τριφυλλιού. Ο προπονητής του Άρη έριξε το βάρος στην συνοχή των γραμμών αλλά και στην σωστή κυκλοφορία της μπάλας.Οι αλλαγές του ήταν σωστές και έπαιξε σημαντικό ρόλο

35΄

O Άρης άνοιξε υπέροχα την άμυνα του Παναθηναϊκού, με τον Μαντσίνι να περνάει τον Διούδη για το 1-0 των φιλοξενούμενων που έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του Άκη Μάντζιου.

• 18΄’

Πρώτη ευκαιρία στο ματς για τον Άρη! Ο Ματίγια μπήκε μέσα στην περιοχή, πάτησε την μπάλα, με τον Μαντσίνι να σουτάρει και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

• 24΄’

Δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Λόπεθ πήρε την κεφαλιά, με τον Μαντσίνι να κάνει το σουτ, αλλά την μπάλα να καταλήγει άουτ.

• 25΄’

Γκολ για τον Άρη! Το κενό στην άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν μεγάλο, με τον Μαντσίνι να παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, να περνάει τον Διούδη και να σκοράρει.

• 35΄’

Ευκαιρία για τον Άρη! Ο Γκάμα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Διούδης απέκρουσε με υπερένταση , ο Μπερόγλιο έκανε το γύρισμα αλλά ο Λόπεθ δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

• 46΄’

Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Βέλεθ κατέβασε την μπάλα μέσα στην περιοχή μετά από κόρνερ, με το σουτ του όμως να σταματάει πάνω στη γραμμή ο Δεληζήσης.

• 57΄’

Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Κουρμπέλης με μεγάλη μπαλιά βρήκε τον Καρλίτος, ο οποίος κατέβασε την μπάλα, την έστρωσε στον Χατζηγιοβάνη, αλλά το σουτ του τελευταίο έφυγε άουτ.

• 67΄’

Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Χουάνκαρ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά , ο Χατζηγιοβάνης έκανε το γύρισμα και ο Αϊτόρ σε κενή εστία αστόχησε.

• 78΄’

Δοκάρι για τον Παναθηναικό! Ο Χουανκάρ ανέβηκε από τα αριστερά, πάσαρε μέσα στην περιοχή, με τον Μακέντα να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

• 1

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πλάνο στο παιχνίδι καθ΄ όλη τη διάρκεια. Οι πράσινοι δεν μπορούσαν ούτε να αναπτυχθούν σωστά, ούτε να αντιμετωπίσουν με επιτυχία τα προβλήματα που δημιουργούσαν οι παίκτες του Άρη.

• 2

Η συγκέντρωση και η προσήλωση των παικτών του Άρη καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου έδειξαν από την αρχή το πόσο θέλουν τη νίκη μέχρι φυσικά και το τελευταίο λεπτό.

• 3

Η απουσία έντασης ήταν εμφανής στο τριφύλλι. Σε όλα αυτά πρέπει να προσθέσουμε και την επιθετική δυστοκία των πρασίνων, καθώς τις λίγες φάσεις που είχαν δεν κατάφεραν να τις κάνουν γκολ.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού σε κάθε επίθεση κατέληγε έτσι και με τον Χατζηγιοβάνη να... κοπανιέται

7
Ντάνιελ Μαντσίνι
Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός του Άρη ήταν σε εξαιρετική κατάσταση απέναντι στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα της ομάδας του Πογιάτος, ενώ ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με το τέρμα του στο 25ο λεπτό.

22
Αϊτόρ
Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού από τον οποίο περιμένει πολλά ο Πογιάτος, σήμερα σπατάλησε τις ευκαιρίες που είχε η ομάδα του. Ενώ στο 67ο λεπτό έχασε τρομερή στιγμή για το 1-1. αφού σε κενή εστία από κοντά πλάσαρε άουτ.

5
Γιώργος Δεληζήσης
Ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός και αρχηγός του Άρη ήταν εξαιρετικός στο ΟΑΚΑ. Ήταν αρκετά σταθερός στην απόδοσή του «καθάρισε» αρκετές ευκαιρίες του Παναθηναϊκού, ενώ στο πρώτο μέρος κράτησε το μηδέν αφού έδιωξε πάνω στη γραμμή ευκαιρία των «πράσινων».

Ο Τσαγκαράκης είχε ένα καλό απόγευμα σήμερα, καθώς με τις αποφάσεις του δεν επηρέασε σε κανένα σημείο την εξέλιξη της αναμέτρησης. Καλή η διαιτησία του λοιπόν σε γενικές γραμμές.

Υπόκλιση των Μεξικανών στον Πινέδα: «Αποτελεί είδωλο για τον κόσμο της ΑΕΚ»