Παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο για ένα ημίχρονο, η Ρεάλ Σοσιεδάδ έδειξε πως μόνο τυχαία δεν βρίσκεται στο Champions League, επικράτησε άνετα της Μπενφίκα με σκορ 3-1 εντός έδρας στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων και περιμένει το ματς της Ίντερ με τη Σάλτσμπουργκ για να κλείσει από σήμερα εισιτήριο για τους «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Από την άλλη πλευρά, οι Πορτογάλοι συνέχισαν να μην πείθουν φέτος στην Ευρώπη, ηττήθηκαν για τέταρτο συνεχόμενο ματς, έμειναν στον πάτο της βαθμολογίας του ομίλου και κυνηγάνε τη Σάλτσμπουργκ (έχει τρεις βαθμούς) για την 3η θέση που οδηγεί στο Europa League.

Απίθανο ξεκίνημα και 2-0 από νωρίς

Οι Βάσκοι έδειξαν από την πρώτη στιγμή τις προθέσεις τους και μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, με τη Μπενφίκα να μοιάζει πως βρίσκεται μία ταχύτητα κάτω, έχοντας παράλληλα μεγάλα αμυντικά προβλήματα. Μόλις στο 6ο λεπτό, η ομάδα του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ άνοιξε το σκορ και έδειξε τι θα ακολουθήσει στην αναμέτρηση.

Από ένα κόρνερ, οι αμυντικοί των «Αετών» δεν κατάφεραν να διώξουν τη μπάλα από την περιοχή, ο Μιουνόθ επιχείρησε ένα σουτ το οποίο του βγήκε περισσότερο ως σέντρα, ο Μικέλ Μερίνο μπήκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά από κοντά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, με τους οπαδούς στο Ανοέτα να ξεκινούν ένα ξέφρενο πάρτι στις κερκίδες.

Πέντε λεπτά αργότερα, η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς, με την άμυνα της Μπενφίκα να κάνει ένα μεγάλο λάθος. Ο Φλορεντίνο γύρισε άσχημα προς τα πίσω, ο Νικολάς Οταμένεντι δεν πρόλαβε να φτάσει πρώτος στη μπάλα, με τον Μικέλ Ογιαρθάμπαλ να κλέβει, να βγαίνει τετ-α-τετ και να νικά τον Τρουμπίν για το 2-0 στο 11ο λεπτό.

Με το πόδι στο γκάζι

Η Σοσιεδάδ δεν σταμάτησε να πιέζει, καθώς πλέον είχε «μυρίσει αίμα»! Η Μπενφίκα έμοιαζε χαμένη στον αγωνιστικό χώρο και οι Ισπανοί βρήκαν δίχτυα για 3η φορά στο ματς στο 15΄, χωρίς ωστόσο να μετρά αυτή τη φορά το γκολ. Ο Μερίνο ήταν αυτός που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από μία κόντρα με τον Τρουμπίν, με τη μπάλα να βρίσκει και στο χέρι του Ισπανού μέσου και έτσι να μην μετρά το γκολ. Στο 19' οι Βάσκοι βρήκαν ξανά στόχο με τον Ογιαρθάμπαλ, όμως πάλι σωστά δεν μέτρησε το γκολ για οφσάιντ, σε μία φάση παρόμοια με το 1-0.

Ανήμποροι να αντιδράσουν οι Πορτογάλοι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και σκόραραν τελικά και τρίτο τέρμα. Στο 21ο λεπτό ο Μπαρενετσέα πάτησε περιοχή, απέφυγε υπέροχα τον Ζοάο Νέβες, έστρωσε τη μπάλα στο δεξί και με ένα πανέμορφο πλασέ σκόραρε για το 3-0. Μάλιστα, υπήρξε τεράστια ευκαιρία και για το 4-0, ωστόσο 29'  ο Μπραίς Μέντεθ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με πέναλτι που κέρδισε ο Ογιαρθάμπαλ αδειάζοντας υπέροχα τον Οταμέντι.

Άλλη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ήταν αργά

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Μπενφίκα έμοιαζε να «ξύπνησε». Σε αυτό βοήθησε και η αλλαγή του Ρότζερ Σμιντ στο 30΄, με τον Γιουράσεκ να μπαίνει στο ματς στη θέση του Φλορεντίνο. Στο 49΄ οι Πορτογάλοι δημιούργησαν για πρώτη φορά μία απειλή για την αντίπαλη εστία και σκόραραν το πρώτο τους γκολ στο φετινό Champions League.

Ο Νικολάς Οταμέντι βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή, γύρισε ωραία τη μπάλα και εκεί βρέθηκε ο Ράφα Σίλβα, με τον 30χρονο Πορτογάλο να σκοράρει, νικώντας τον Ρεμίρο για το 3-1. Ωστόσο, ήταν πλέον αργά για τους «Αετούς». Οι Ισπανοί έριχναν τον ρυθμό όποτε χρειαζόταν, αμύνθηκαν εξαιρετικά και κράτησαν το υπέρ τους 3-1 μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης.