Άρης
76 75
KK Buducnost
KK BUDUCNOST

Ο Άρης δεν ήταν σε καλή βραδιά, βρέθηκε και στο -11, όμως με τα τρίποντα των Χάρελ και Τολιόπουλου γύρισε το παιχνίδι και με το σπουδαίο… σαν buzzer beater του Γκάλινατ πήρε μια μεγάλη νίκη, με τον κόσμο και την ομάδα στο τέλος να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς. Και όλα αυτά με... αέρα πρόκρισης από τον ποδοσφαιρικό Άρη, που κατά τη διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου σφράγισε την πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου και στο Παλέ επικράτησε... πανζουρλισμός! Αυτή η τρέλα και η ενέργεια μεταφέρθηκε και στο παρκέ, με τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να κάνουν την ανατροπή.

Ο ήρωας του Άρη, Ρομπέρτο Γκάλινατ με το νικητήριο καλάθι έφτασε τους 14 πόντους, ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 20 πόντους με 4/8 τρίποντα, ενώ κομβικοί στην τέταρτη περίοδο σε άμυνα και επίθεση ήταν οι Ίσμαελ Σανόγκο (6π., 4ριμπ.) και Ρόνι Χάρελ (6π., 5ριμπ.). Από την άλλη πλευρά ο ΜακΚίνλεϊ Ράιτ είχε 14 πόντους και ο Γιόγκι Φέρελ 13 πόντους.

«Ξύπνησε» με Τολιόπουλο, «κόλλησε» και -11

Μετά από ένα ισορροπημένο αλλά παράλληλα αργό πρώτο πεντάλεπτο λόγω καθυστέρησης των διαιτητών να πάρουν απλές αποφάσεις, ο Άρης πήρε το πρώτο του προβάδισμα με 9-7 με κάρφωμα του Μπάνκστον που ξεσήκωσε το Παλέ. Βάζοντας περισσότερη πίεση στην άμυνα και με τον Τολιόπουλο να αναλαμβάνει επιθετική δράση οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν μπροστά (17-13), όμως η Μπούντουτσνοστ με σερί βολών έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με 17-18.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία μέχρι που ο Άρης ξέμεινε από σωστές επιθετικές επιλογές. Έτσι, χωρίς λύσεις είδε τους φιλοξενούμενους να τρέχουν σερί 0-11 με τους Μακουντού και Ράιτ και να ξεφεύγουν με 24-35. Ο Κατσίβελης διέκοψε το σερί με 1/2 βολές και ο Μπλούμπεργκς με τρίποντο μείωσε σε 29-36, με το ημίχρονο να λήγει στο 34-39 και τον Άρη να μετράει ήδη 12 λάθη.

Ανατροπή με Τολιόπουλο, Xάρελ και σούπερ Γκάλινατ

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μπήκαν με διάθεση να πλησιάσουν, ο Μποχωρίδης με τρίποντο έκανε το 41-45, όμως ο Τανάσκοβιτς με επιθετικά ριμπάουντ και καλάθια κράτησε την ομάδα του μπροστά (43-51). Τα λάθη από πλευράς γηπεδούχων συνεχίζονταν, ο ρυθμός έλειπε ξεκάθαρα και ο ΜακΓκι με τρίποντο και φάουλ έγραψε το 45-55. Ντε Σόουζα και Σανόγκο έδωσαν κάποιες λύσεις, όμως η Μπούντουτσνοστ ήταν επίσης αποτελεσματική, κλείνοντας έτσι το τρίτο δεκάλεπτο στο 54-63.

Ο Σανόγκο ήταν ο παίκτης που έδωσε ενέργεια, ριμπάουντ και σκορ στον Άρη, μειώνοντας σε 58-63. Ο Φέρελ έδωσε τρίποντη ανάσα στην ομάδα του, όμως απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Χάρελ και ο Τολιόπουλος έφερε τον Άρη σε απόσταση ενός καλαθιού (63-66 στο 34’). Ο Έλληνας γκαρντ με νέο τρίποντο έβαλε τους «κιτρινόμαυρους» μπροστά με 71-68 και ακόμα ένα δικό του τρίποντο απάντησε σε εκείνο του Φέρελ για το 74-73 στο 1’30’’ πριν το φινάλε.

Σε μια «σκοτωμένη» επίθεση ο Τζόουνς σημείωσε το 74-75, ο Σανόγκο έκανε λάθος στα 38’’ και στην επόμενη κατοχή, ο Χάρελ μάζεψε το ριμπάουντ από το σουτ του Ράιτ στα 10’’ και διασχίζοντας το γήπεδο εκτέλεσε για τρεις. Το σουτ ήταν άστοχο, όμως ο Γκάλινατ πήδηξε στο… θεό για το φόλοου κάρφωμα και το 76-75 που έμεινε τελικό, καθώς στα 0,8’’ η Μπούντουτσνοστ δεν πρόλαβε να κάνει σωστή επίθεση μετά το τάιμ άουτ.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 34-39, 54-63, 76-75