78 88
  • Ρόμπερτ Λοτερμόζερ
  • Εμίλιο Πέρεζ
  • Μίλαν Νέντοβιτς.

«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν στην Euroleague, ύστερα από ένα ματς - θρίλερ στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, ένα παιχνίδι - διαφήμιση για το ελληνικό μπάσκετ.

Ο πιο έτοιμος και πιο «δεμένος» Ολυμπιακός παρά την κομβική απουσία του Μουσταφά Φαλ, αλλά και εκείνη του Ίγκνας Μπραζντέικις, καθώς και το -10 που βρέθηκε να χάνει στη 2η περίοδο, έβγαλε στο παρκέ την ποιότητά του, βρήκε σκορ από διαφορετικούς πρωταγωνιστές και ξεκίνησε την Euroleague με το... δεξί. Οι Πειραιώτες «χτύπησαν» την «πράσινη» αδυναμία στην περιφερειακή άμυνα, έβαλαν 15 τρίποντα (15/32, 46,9%), εκμεταλλεύτηκαν τους αυτοματισμούς τους σε κρίσιμα σημεία της οριακής αναμέτρησης και πήραν το διπλό στην παράταση. Στην αντίπερα όχθη, ο Παναθηναϊκός δίχως τους Ιωάννη Παπαπέτρου - Ντίνο Μήτογλου κοίταξε στα μάτια του αντιπάλους του, είχε υψηλά επίπεδα ενέργειας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά στην τελική ευθεία έκανε λάθη, έχασε μαζεμένες προσπάθειες και έδειξε να μένει από δυνάμεις.

Το δίδυμο των γκαρντ του Γιώργου Μπαρτζώκα «υπέγραψε» το διπλό του Ολυμπιακού, με τον εξαιρετικό Τόμας Ουόκαπ να μετράει 17 πόντους (5/10 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα και τον ορεξάτο Νάιτζελ Ουίλιαμς - Γκος να έχει 16 πόντους και 3 ασίστ. Σπουδαία δουλειά από τον Άλεκ Πίτερς, που τελείωσε το ματς με ένα επιβλητικό double - double (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ σε 37'). «Κατάθεση ψυχής» έκανε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, όντας ο μοναδικός διαθέσιμος σέντερ των νταμπλούχων Ελλάδας (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ σε 36'), διψήφιος και ο Αϊζάια Κάνααν, που βρήκε μεγάλα σουτ (14 πόντοι με 4/6 τρίποντα).

Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός ήταν σίγουρα καλύτερος από την εικόνα του τελικού του Super Cup, βρήκε «εκρηκτικά» διαστήματα, είχε 41% πίσω από το τρίποντο (10/24 3π.), αλλά δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» το ματς και το πλήρωσε. Διψήφιος ο Κώστας Σλούκας (20 πόντοι με 7/15 σουτ), που χρειαζόταν συμπαραστάτες στο φινάλε και υπέπεσε σε 7 λάθη. Πολύτιμος ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ), double - double και από τον Ματίας Λεσόρ (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ), που όμως στο τέλος δεν ήταν καλός. Υψηλού επιπέδου εμφάνιση από τον Μάριους Γκριγκόνις, που κλήθηκε να καλύψει και το «2» και το «3», έβαλε 17 πόντους με 4/6 τρίποντα, αλλά -και εκείνος με τη σειρά- στην τελική ευθεία... έμεινε από ανάσες. Περισσότερα τα λάθη (19λ.) από τις ασίστ (15ασ.), δείγμα του ότι ο Παναθηναϊκός χρειάζεται χρόνο για να βρει τα πατήματά του στο παρκέ.

Υψηλό τέμπο, παράγοντας ο Μπαλτσερόφσκι, πολύτιμος ο Ουόκαπ

Ο Εργκίν Αταμάν επεφύλασσε εκπλήξεις στην αρχική πεντάδα, καθώς άρχισε το ντέρμπι με τους Λούκα Βιλντόζα - Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι αντί των Κώστα Σλούκα - Ματίας Λεσόρ. Αντιθέτως, ο Γιώργος Μπαρτζώκας άρχισε το ματς με τη... γνωστή συνταγή. Οι «πράσινοι» είχαν μεγάλη ενέργεια στο ξεκίνημα (8-5 στο 3'), την οποία αντλούσαν -κυρίως- από τον κόσμο τους, αλλά ο εξαιρετικός Τόμας Ουόκαπ (8π. με 2/4 3π. και 2ασ.) και δύο τρίποντα του Άλεκ Πίτερς έβαλαν μπροστά τους φιλοξενούμενους (10-14 στο 5'). Ο Μπαλτσερόφσκι έγινε παράγοντας του ντέρμπι (7π., 2ρ., 1κλ.) και ο Αταμάν έριξε τους Σλούκα, Γκάι και Λεσόρ στο παρκέ (15-16 στο 7'). Συνολικά, η 1η περίοδος είχε υψηλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να... κοιτάζονται στα μάτια (22-23 στο 10').

Το χαμηλό σχήμα μπέρδεψε τον Ολυμπιακό και ο ορεξάτος Σλούκας το εκμεταλλεύτηκε

Ο Μιλουτίνοφ άρχισε το 2ο δεκάλεπτο μαζί με τη second unit των νταμπλούχων Ελλάδας, αλλά χρεώθηκε το 2ο φάουλ του στο 11'. Έτσι, ο Μπαρτζώκας εν τη απουσία του Μουσταφά Φαλ χαμήλωσε αρχικά το σχήμα του, χρησιμοποιώντας το δίδυμο Παπανικολάου - Σίκμα στη front line. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός ήταν φανερό πως δεν μπορούσε να προστατεύσει το καλάθι του με αυτή την πεντάδα, με το «τριφύλλι» να φτάνει στο bonus με 7'55'' για το ημίχρονο. Ο Σλούκας έδωσε ρυθμό στους γηπεδούχους (30-27 στο 13' με 6π. του Έλληνα γκαρντ), οι παίκτες του Μπαρτζώκα έχασαν τη συγκέντρωσή τους και μετά το αντιαθλητικό φάουλ του Σακίελ ΜακΚίσικ η διαφορά πήγε στο +6 (35-29 στο 15'). Οι Πειραιώτες ήταν άστοχοι (4/13 τρίποντα), ο Σλούκας δεν είχε αντίπαλο (11π. σε 8') και η απόσταση «έγραψε» για πρώτη φορά διψήφια τιμή (39-29 στο 17'). Ο Ουόκαπ άργησε να επιστρέψει (μπήκε στο 19'), ο αρχηγός του Παναθηναϊκού μέτρησε 13π. στο πρώτο μέρος με 4/7 σουτ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 43-36. Σημαντικοί για το σύνολο του Αταμάν ήταν και ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (5π., 5ρ., 2ασ., 1κλ., 1κοψ. και σχεδόν 18' παρουσίας στο 1ο ημίχρονο), αλλά και ο Τζέριαν Γκραντ (4π., 2ρ., 3ασ., 2κλ.), ενώ ο Μπαρτζώκας δεν ήταν ευχαριστημένος από την αναλογία ασίστ/ λαθών της ομάδας του (10 ασίστ/ 8 λάθη).

Αντέδρασαν οι Πειραιώτες, βρήκε ενέργεια και κράτησε τη διαφορά η ομάδα του Αταμάν

Στην επανάληψη οι ποιοτικοί starters των φιναλίστ της περσινής Euroleague θέλησαν να βγάλουν αντίδραση και «ροκάνισαν» τη διαφορά με πρωταγωνιστές τους Ουόκαπ - Παπανικολάου (48-44 στο 24' και 51-49 στο 25'). Ο Παναθηναϊκός είχε «κολλήσει» επιθετικά, οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν ανεβάσει... στροφές στην άμυνα και το τρίποντο του διψήφιου Αϊζάια Κάνααν έστειλε το ντέρμπι στον πόντο (53-52 στο 27'), με τον Αταμάν να δοκιμάζει για πρώτη φορά μαζί στο παρκέ το δίδυμο Σλούκα - Βιλντόζα (55-52 στο 28'). Σε εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» έβγαλαν τρεις άμυνες μέσα από τις οποίες... απελευθερώθηκαν. Οι Λεσόρ - Βιλντόζα έδωσαν σκορ, η εξέδρα πήρε... φωτιά και το σκηνικό στο ΟΑΚΑ δεν άλλαξε (59-52 στο 30'). Ήταν φανερό πως ο Ολυμπιακός βάσιζε πολλά στο σουτ του πίσω από τα 6.75μ., αλλά δεν εκμεταλλευόταν το 39% που είχε (9/23 τρίποντα).

Ουόκαπ vs Γκριγκόνις, ματς - θρίλερ και... παράταση

Ο Ολυμπιακός για άλλη μια φορά έριξε τη διαφορά (59-57 στο 32' με καλάθια των ψηλών του) και ο Αταμάν έκανε μια δοκιμή - έκπληξη, χρησιμοποιώντας ένα πανύψηλο σχήμα: Σλούκας, Γκραντ, Ερνανγκόμεθ, Λεσόρ και Μπαλτσερόφσκι. Το «ερυθρόλευκο» σερί, όμως, συνεχίστηκε και το τρίποντο του Ουίλιαμς - Γκος έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους (59-62 στο 33' με 11-0 σερί). Αμέσως μετά, λοιπόν, ο Γκάι επέστρεψε αντί του Μπαλτσερόφσκι, με το σχήμα να γίνεται ξανά πιο ορθολογικό. Ο Λεσόρ, όμως, έκανε λάθος και οι βολές του Ουίλιαμς - Γκος ισοφάρισαν το μεγαλύτερο προβάδισμα των φιλοξενούμενων στη βραδιά (+4, 59-63 στο 34').

Κάπου εκεί χτύπησε ο... πράσινος συναγερμός. Ο κόουτς Αταμάν έβαλε ξανά στο ματς τον Γκριγκόνις και οι «πράσινοι» αντέδρασαν με εμφατικό τρόπο: με ένα καλάθι του Λιθουανού, ένα τρίποντο του αρχηγού και ένα κλέψιμο και κάρφωμα του Λεσόρ (66-63 στο 36' με 7-0 σερί). Μετά το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα η επίθεση των Πειραιωτών έβγαλε ελεύθερο τρίποντο στον Λαρεντζάκη, αλλά ο Έλληνας γκαρντ έκανε airball και ο προπονητής του τον αντικατέστησε με τον Κάνααν. Ωστόσο, τίποτα δεν είχε τελειώσει. Η προσπάθεια για κάρφωμα του Χουάντσο σταμάτησε στο σίδερο, ο εξαιρετικός Ουίλιαμς Γκος ισοφάρισε (66-66), το σουτ του Σλούκα δεν βρήκε στόχο και ο Ουόκαπ έβαλε και πάλι την ομάδα του σε θέση οδηγού (66-69 στο 37'), με τον Αταμάν να παίρνει με τη σειρά του τάιμ άουτ. Σε εκείνο το σημείο, λοιπόν, ο Γκριγκόνις ανέλαβε δράση και με δύο δικά του τρίποντα άλλαξε για άλλη μια φορά χέρια στο προβάδισμα (72-69 στο 38'). Βέβαια, ο Ουόκαπ με το 5ο (!) τρίποντο του στο ντέρμπι διαμόρφωσε μια νέα ισοπαλία (72-72 με 100'' για το φινάλε).

Στην πιο κρίσιμη ώρα ο Σλούκας έβαλε ένα δίποντο (74-72), αλλά ο Πίτερς «απάντησε» (74-74 στο 39'). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν φάουλ να δώσουν και τα έκαναν με τους Κάνααν και Ουόκαπ, αφήνοντας 43'' στο ρολόι. Σε μια φάση - κλειδί ο Ουόκαπ κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Σλούκα (39'20''), αλλά αστόχησε στο τρίποντο για το προσπέρασμα. Ο Λεσόρ κατέβασε το ριμπάουντ, αλλά στη συνεργασία του με τον Γκριγκόνις έγινε ένα φτηνό λάθος και η μπάλα κατέληξε εκτός, αφήνοντας στον Ολυμπιακό 20'' μετά το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα. Ο Αταμάν επέλεξε να παίξει την άμυνα του αγώνα με τους Σλούκα - Βιλντόζα μαζί στο παρκέ και ο Μπαρτζώκας έδωσε την μπάλα στα χέρια του Ουόκαπ. Ο πλέι μέικερ του Ολυμπιακού απέφυγε τον Βιλντόζα στα πόδια αλλά αστόχησε και ο Σλούκας έκανε το coast to coast για την νίκη. Όμως, η προσπάθειά του ήταν εκτός ισορροπίας και εκτός στόχου, με το ματς να οδηγείται στην παράταση (74-74).

«Μίλησε» η ετοιμότητα και η χημεία του Ολυμπιακού, «ερυθρόλευκο» το ντέρμπι

Το επιπλέον πεντάλεπτο άρχισε με τρεις βιαστικές «πράσινες» επιθετικές επιλογές και ένα 5-0 δια χειρός Κάνααν - Πίτερς (74-79 στο 42'). Σε μια αλληλουχία ψυχολογίας και ουσίας ο Μιλουτίνοφ πρώτα έκοψε τον Σλούκα και μετά κάρφωσε «πάνω» στον Λεσόρ για το +7 της ομάδας του (74-81 με 2'19'' για την λήξη), βάζοντας «βάσεις νίκης». Ο Αταμάν επανέφερε τους Γκραντ - Μπαλτσερόφσκι αντί των Σλούκα - Λεσόρ, αλλά το airball του Πολωνού σέντερ πίσω από τα 6,75μ. έμοιαζε καταδικαστικό για το «τριφύλλι». Ο Ουίλιαμς - Γκος έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο ματς με ένα εύστοχο τρίποντο πίσω από τα 7,5μ. (74-84, 4' δίχως σκορ ο Παναθηναϊκός στην παράταση) και στην τελική ευθεία τίποτα δεν γινόταν να αλλάξει, με τον Ολυμπιακό να «επενδύει» στους αυτοματισμούς του, να δικαιώνεται και να πανηγυρίζει το διπλό στο ΟΑΚΑ (78-88).

Τα Δεκάλεπτα: 22-23, 43-36, 59-52, 74-74.

Η παράταση: 78-88.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 78-88