23 29
ΟΦ Νέας Ιωνίας
ΟΦ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ
  • Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν

Με μία σπουδαία συλλογική εμφάνιση και κυρίως από την τερματοφύλακα, Μάγδα Κεπεσίδου, η Νέα Ιωνία σήκωσε το κύπελλο Ελλάδας στην Ηγουμενίτσα, κερδίζοντας το νωχελικό ΠΑΟΚ με 23-29.

Η Νέα Ιωνία μπήκε καλύτερα στον τελικό με δυο γκολ της Νταβίντοβατς στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 2-4. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με τις Χατζηπαρασίδου-Ζυγούρα να αναλαμβάνουν δράσεις έπιασε την αντίπαλό του στα 6 γκολ στο εικοσάλεπτο, ενώ λίγο αργότερα η Γκομες έβαλε μπροστά τον Δικέφαλο (7-6).

Σε εκείνο το σημείο, η Κεπεσίδου πραγματοποίησε μερικές δύσκολες επεμβάσεις και βρίσκοντας σκορ κυρίως από το πέναλτι, η Αθηναϊκή ομάδα πήρε και πάλι τα ηνία του ματς και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 11-13

Στο δεύτερο μέρος η Νέα Ιωνία μπήκε πολύ δυνατά και ανέβασε ακόμη περισσότερο το προβάδισμα της, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ με +6 (12-18) με γκολ της Κμίροβα στο 38’. Οι «ασπρόμαυρες» αντέδρασαν και με τις αλλαγές του Δημήτρη Πελεκίδη να δίνουν ενέργεια, μείωσαν σε 20-23 στο 48' και μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση του τίτλου.

Δείχνοντας απόλυτη ψυχραιμία, η ομάδα της Φιλαδέλφειας έκανε επί μέρους 1-5, ξεφεύγοντας και πάλι με 21-28, για να πάρει το πολυπόθητο τρόπαιο με το τελικό 23-29.

ΠΑΟΚ - Νέα Ιωνία 23-29