• 62' Ροντρίγκο Γκάλο
  • 76' Ντε Πο
  • 90' Γιώργος Μανούσος
  • 94' Χαβιέρ Ούμπιδες

Ο Ατρόμητος έφυγε με το... τρίποντο από το «Κλεάνθης Βικελίδης» κερδίζοντας τον Άρη με 1-2 και ρίχνοντας τους «κιτρινόμαυρους» στην έκτη θέση της Super League 1 με (34 βαθμούς) και κατακτώντας με τη σειρά του την έβδομη θέση που οδηγεί στα Play out με (32 βαθμούς).

Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν στον αγωνιστικό χώρο διατεθειμένες να κάνουν το παιχνίδι τους και πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με εκατέρωθεν ευκαιρίες, αλλά χωρίς κάποιο τέρμα από τις δύο ομάδες και τον Άρη να τον έλεγχο της μπάλας.

Ο Ατρόμητος άγγιξε το γκολ στο 41ο λεπτό όταν ο Ντε Πο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ενσικουλού έκανε την κεφαλιά από κοντά, με τον Έμαν να πραγματοποιεί μια εξαιρετική επέμβαση με το ένα χέρι.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου Άρης πήρε το προβάδισμα με τον Ντιγκινί να πλασάρει στο 48ο λεπτό τον Μανδά για το 1-0, ωστόσο η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ με τον Ενσικουλού να απαντάει στο 52', κάνοντας 1-1.

Την ανατροπή του Ατρομήτου ολοκλήρωσε ο Ροντρίγκο Γκάλο, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, πετυχαίνοντας ένα σπάνιας ομορφιάς τέρμα με τον Έμαν να μην μπορεί να αντιδράσει.

Στα τελευταία λεπτά ο Άρης έψαξε την ισοφάριση, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει με τον νεαρό Μανδά να φέρει μεγάλη «ευθύνη» για τη νίκη της ομάδας του.

• 10

Ο Μίχαελ Ένινγκ επέλεξε να κάνει ροτέισον και να δώσει ευκαιρίες ενόψει της αναμέτρησης του Κυπέλλου με την ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» παρατάχθηκαν με το γνώριμο πλέον σχηματισμό 4-4-1-1 και προσπάθησαν να επιτεθούν από την αρχή, παίζοντας ανοιχτά. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γερμανός τεχνικός πέρασε στο παιχνίδι τους Τόνσο, Ντιγκινί με τον τελευταίο να σκοράρει στην πρώτη του επαφή. Παρόλα αυτά η ομάδα του Άρη δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το προβάδισμα της και γνώρισε την ήττα.

• 9

Ο Ατρόμητος του Σάββα Παντελίδη παρατάχθηκε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με 4-2-3-1 και χωρίς την άμεση πίεση της νίκης. Η ομάδα του Περιστερίου προσπάθησε να επιτεθεί στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, αλλά σταδιακά ο Άρης πήρε τον έλεγχο της μπάλας στα πόδια του. Η ομάδα του Περιστερίου βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 48', αλλά κατάφερε να επανέλθει και να πάρει κεφάλι στο σκορ.

60'

Ο Ροντρίγκο Γκάλο με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Έμαν, με τον Αυστριακό τερματοφύλακα του Άρη να μην μπορεί να απομακρύνει το σουτ του Βραζιλιάνου μπακ.

• 11’

Ευκαιρία για τον Άρη! Μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Ματίγια, ο Σόουζα πήρε την κεφαλιά με τον Μανδά να μπλοκάρει τη μπάλα πάνω στη γραμμή.

• 17’

Καλή ανάπτυξη του Άρη με Λάρσον, Μαντσίνι και Σάσα μέσα στην περιοχή, με τον Γκάμα να σουτάρει από καλή θέση, η μπάλα όμως πέρασε άουτ.

• 24’

Ωραία ενέργεια και σουτ του Φετφατζίδη, με τον Μανδά να αποκρούει.

• 32’

Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο! Ο Μανούσος με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και σούταρε, ο Γκάλο πήρε το «ριμπάουντ», έκανε ένα δυνατό ευθύβολο σουτ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Έμαν.

• 41’

Τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Ο Ντε Πο κάνει την σέντρα από αριστερά, ο Ενσικουλού από την μικρή περιοχή βρίσκει την μπάλα, με τον Έμαν να αποκρούει ενστικτωδώς σε κόρνερ.

• 48’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Μαντσίνι «άνοιξε» ωραία την μπάλα στον Ντιγκινί που μπήκε μέσα στην περιοχή και με ωραίο πλασέ, έστειλε την μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ του Μανδά που έκανε την έξοδο αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει την μπάλα.

• 52’

ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο! Ο Μανούσος πέρασε στον Χαρίση, αυτός ανέβηκε αρκετά μέτρα κι έκανε το γύρισμα, ο Ανδρούτσος άφησε έξυπνα στον Ενσικουλού ο οποίος πλάσαρε για το 1-1.

• 60’

ΓΚΟΛ ο Ατρόμητος! Ο Γκάλο με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Έμαν που βρήκε την μπάλα.

• 66’

Ο Τόνσο κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μανδά.

• 71’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Σέντρα του Ντιγκινί, κεφαλιά του Τόνσο, με τον Μανδά να αποκρούει ενστικτωδώς και στην συνέχεια να απομακρύνει την μπάλα ο Στρούγγης

• 87’

Ευκαιρία για τον Άρη! Ο Μαντσίνι πλάσαρε, ο Μανδάς μπλόκαρε!

• 1

Ο Άρης επέλεξε να ξεκουράσει σημαντικό αριθμό παικτών ενόψει της αναμέτρηση του Κυπέλλου με την ΑΕΚ, με τους «κιτρινόμαυρους» να μην παρουσιάζονται έτσι όπως θα ήθελαν και τον Ατρόμητο να εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες του και να φτάνει σε μια νίκη, κάνοντας μάλιστα και την ανατροπή.

• 2

Ο Ντιγκινί με την είσοδο του στο παιχνίδι σκόραρε στο 48ο λεπτό και έδωσε το προβάδισμα στον Άρη, ωστόσο ο Ατρόμητος είχε άμεση απάντηση και με πρωταγωνιστή τον Ενσικουλού έφτασε στην ισοφάριση μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, βάζοντας απότομο φρένο στους «κιτρινόμαυρους».

• 3

Ο Σάββας Παντελίδης επέλεξε να δώσει φανέλα βασικού στον νεαρό Μανδά ο οποίος είχε σημαντικές επεμβάσεις και βοήθησε την ομάδα του να αποδράσει από το «Κλεάνθης Βικελίδης» με τους τρεις βαθμούς.

Το «πολυεργαλείο» του Άρη ο Λίντεϊ Ρόουζ με τις εμφανίσεις του έχει κερδίσει τους φίλους του Άρη κάτι που φαίνεται και από την φωτογραφία με την φίλη των «κιτρινόμαυρων» να ζητά την φανέλα του 28χρονου αμυντικού.

12
Ροντρίγκο Γκάλο
Ο Βραζιλιάνος μπακ ήταν αυτός που με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-1 για τον Ατρόμητο και ολοκλήρωσε την ανατροπή της ομάδας. Επιπλέον όμως ο Γκάλο πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση, κλείνοντας καλά τον Μαντσίνι ο οποίος δεν βρήκε τους απαραίτητους χώρους για να γίνει επικίνδυνος και αποτελώντας έναν εκ των πιο επικίνδυνων ποδοσφαιριστών του Σάββα Παντελίδη απειλώντας αρκετές φορές με ενέργειες του.

24
Ντάνιελ Μαντσίνι
Ο Αργεντινός πήρε φανέλα βασικού από τον Μίχαελ Ένινγκ ωστόσο δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να γίνει απειλητικός και να δημιουργήσει... μπελάδες στην άμυνα του Ατρομήτου. Ο Γκάλο βγήκε νικητής στις περισσότερες μονομαχίες των δύο. Με αποτέλεσμα ο Μαντσίνι να τραβιέται πολλές φορές προς τον άξονα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και πάλι.

35
Χρήστος Μανδάς
Ο νεαρός πορτιέρε του Ατρομήτου άρπαξε την ευκαιρία που του έδωσε ο Σάββας Παντελίδης και πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση. Όταν χρειάστηκε ήταν σταθερός στις επεμβάσεις του, κρατώντας τους επιθετικούς του Άρη μακριά από το γκολ. Στη φάση του 48ου λεπτού όπου ο Ντιγκινί πετυχαίνει το 1-0 δεν φέρει ευθύνη με τον Γάλλο να βγαίνει τετ-α-τετ.

Η αναμέτρηση του Άρη με τον Ατρόμητο κύλησε χωρίς κάποια δύσκολη στιγμή για τον διαιτητή της αναμέτρηση Αθανάσιο Τζήλο. Ο Έλληνας διαιτητής μοίρασε αρκετές κίτρινες κάρτες τιμωρώντας το δυνατό παιχνίδι και τα... νεύρα που υπήρξαν μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

ΑΕΚ: Νέο κάλεσμα οπαδών για συνοδεία της αποστολής από το ξενοδοχείο, στην OPAP Arena