• 22' Ζορντάν Φοσέ
  • 02' Βασίλης Φασίδης
  • 65' Φάμπιο Στάρτζεον
  • 91' Πέταρ Τζουρίτσκοβιτς

Mε μία μόλις αλλαγή κι αυτή αναγκαστική, παρέταξε ο Μίχαελ Ενινγκ τον Αρη, με τον Ντανιέλ Μαντσίνι να παίρνει τη θέση του τραυματία Μπρούνο Γκάμα. Ο Γερμανός τεχνικός επί της ουσίας εμπιστεύτηκε για τέταρτο σερί παιχνίδι, μέσα σε δέκα ημέρες τους ίδιους ποδοσφαιριστές.

Στην αντίπερα όχθη, η Ξάνθη, φρέσκαρε την ενδεκάδα της, με νέα πρόσωπα και διαφορετικό σχηματισμό (4-4-2) συγκριτικά με το πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων (είχε παίξει με 4-2-3-1), με τον Ελληνα τεχνικό να παίζει με δίδυμο στην επίθεση.

Ο Αρης ξεκίνησε φουριόζος, είχε ευκαιρία στο πρώτο λεπτό να σκοράρει με τον Ρόουζ, όμως η συνέχεια ανήκε στη Ξάνθη, που θέλησε να αιφνιδιάσει τους Κιτρίνους, σε ένα παιχνίδι που γενικώς στο πρώτο ημίωρο είχε υψηλό ρυθμό, με τους θρακιώτες να πετυχαίνουν τον στόχο τους βρίσκοντας γκολ στο 22' με τον Φοσέ (ήταν εκτεθειμένος την στιγμή που έγινε κάτοχος της μπάλας), έπειτα από ωραία μπαλιά του Μπαριέντος, με τον Γάλλο επιθετικό στην εξέλιξη της φάσης να κάνει το 0-1.

Το γκολ αυτό «αφύπνισε» τον Αρη που ήταν καταιγιστικός και έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει με μεγαλύτερη όλων αυτή του Ιντέγε στο 34'. Τελικά, το γκολ της ισοφάρισης, ήρθε στην εκπνοή του ημιχρόνου, με τον Λούκας Σάσα, να βρίσκει και πάλι δίχτυα (4ο φετινό του γκολ).

Ο Αρης ήταν καταιγιστικός και στο δεύτερο ημίχρονο, βγάζοντας την μία φάση πίσω από την άλλη με τον Μπέντο όμως να βγαίνει νικητής σε όλες τις επιθετικές προσπάθειες των παικτών των γηπεδούχων, όντας ο κορυφαίος παίκτης από πλευράς φιλοξενούμενων. Η πίεση του Αρη ήταν ασφυκτική και ο Μπράουν Ιντέγε στο 60' κατάφερε στην 5η τελική του στο παιχνίδι να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Λάρσον, όμως στο ξεκίνημα της φάσης να είναι εκτεθειμένος.

Το γκολ αυτό του Νιγηριανού ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση, με τον Αρη να σφραγίζει το εισιτήριο για τους «8» του κυπέλλου Ελλάδος, πετυχαίνοντας δύο νίκες επί της Ξάνθης.

• 11

Για τέταρτο σερί παιχνίδι μέσα σε διάστημα δέκα ημερών ο Μίχαελ Ενινγκ παρέταξε την ίδια ενδεκάδα, κάνοντας μόλις μία αλλαγή και αυτή αναγκαστική. Ο Μαντσίνι πήρε την θέση του Γκάμα που έμεινε εκτός αποστολής, με τον Γερμανό τεχνικό να επιλέγει και πάλι τον σχηματισμό του 4-4-1-1, με τον Λάρσον να παίζει πίσω από τον Ιντέγε.

• 87

Ο Γιώργος Παράσχος επέλεξε να παρατάξει την Ξάνθη με σχηματισμό 4-4-2, ρίχνοντας περισσότερη βαρύτητα στο επιθετικό κομμάτι και θέλοντας να ανατρέψει το σκορ του πρώτου παιχνιδιού (0-1). Η ακριτική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Φοσέ, ωστόσο λίγο αργότερα ο Σάσα έφερε το ματς στα ίσια, με τον Ιντέγε να ανατρέπει το σκορ.

• 2’

Δυνατό σουτ του Ρόουζ μέσα από την περιοχή, με τον Μπέντο να απομακρύνει.

• 14’

Ο Κάστρο βρέθηκε στην περιοχή του Άρη έκανε του σουτ, με την μπάλα να βρίσκει στην πλάτη του Βέλεθ και να φεύγει κόρνερ.

• 22’

ΓΚΟΛ για την Ξάνθη! Κάθετη πάσα του Μπαριέντος για τον Φοσέ που πήρε την μπάλα από θέση οφσάιτ, βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα, πέρασε τον Ισπανό τερματοφύλακα και πλάσαρε για το 0-1.

• 27’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάρσον από μακριά, έδιωξε Μπέντο, ο Ρόουζ πήρε το «ριμπάουντ» αλλά σούταρε ψηλά άουτ

• 35’

Ο Κόρχουτ με μια ωραία ενέργεια τροφοδότησε τον Ιντέγε ο οποίος πλάσαρε από πλάγια θέση, ωστόσο η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Μπέντο.

• 38’

Σέντρα-σουτ του Ματίγια με τον Ιντέγε να κάνει κίνηση προς τη μπάλα αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

• 42’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Λάρσον γύρισε την μπάλα για τον Σάσα, με τον βραζιλιάνο να πετυχαίνει με ένα ωραίο σουτ το 1-1 για την ομάδα του.

• 47’

Ωραία πάσα του Φετφατζίδη για τον Ιντέγε, με τον Νιγηριανό να σουτάρει και την μπάλα να βρίσκει στα σώματα, καταλήγοντας κόρνερ.

• 51’

Ο Ιντέγε βρέθηκε μέσα στην περιοχή της Ξάνθης έκανε το γυριστό σουτ, αλλά ο Μπέντο αντέδρασε σωστά απομακρύνοντας σε κόρνερ.

• 52’

Ο Μαντσίνι μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα στην περιοχή της Ξάνθης έκανε το πλασέ αλλά ο Μπέντο έβαλε το σώμα του απομακρύνοντας σε κόρνερ.

• 60’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Λάρσον, πριν κάνει τη σέντρα, ξεκίνησε από θέση οφσάιντ με τον Ιντέγε στην εξέλιξη της φάσης να σκοράρει με προβολή.

• 79’

Σουτ του Στάρτζεον έξω από την περιοχή, μπλοκάρει την μπάλα ο Κουέστα.

• 86’

Ο Μαρτίνες μετά από ατομική προσπάθεια, έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπέντο

Η ΠΑΕ Αρης και οι παλαίμαχοι ποδοσφαιριστές του αγώνα τίμησαν την μνήμη του πρώην προέδρου της ομάδας, Δήμου Δασυγένη, με την κατάθεση στεφανιού στο ειδικό μνημείο που υπάρχει στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

88
Λούκας Σάσα
Ο Βραζιλιάνος μέσος κυριάρχησε στη μεσαία γραμμή, βοήθησε στην ανάπτυξη του Άρη, παίρνοντας αρκετές επιθετικές πρωτοβουλίες. Μάλιστα στο 42ο λεπτό με ένα ωραίο σουτ, λίγο έξω από την περιοχή της Ξάνθης νίκησε τον Μπέντο πετυχαίνοντας το 1-1 για την ομάδα του, το οποίο παράλληλα έμελλε να είναι και καθοριστικό για την πρόκριση του Αρη.

8
Κάσα Καμαρά
Ο μέσος της Ξάνθης αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα με την μεσαία γραμμή του Άρη. Η ομάδα του έχασε τον έλεγχο του κέντρου, με αποτέλεσμα Σάσα και Ματίγια να παίρνουν παραπάνω μέτρα και να έχουν μεγάλη συμμετοχή στο δημιουργικό αλλά εκτελεστικό παιχνίδι του Άρη.

92
Σάο Μπέντο
Ο πορτιέρε της Ξάνθης είχε αρκετή δουλειά κόντρα στον Άρη, ιδίως μετά το 0-1. Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας αποσόβησε αρκετές ευκαιρίες των «κιτρινόμαυρων» κάνοντας μάλιστα και δύσκολες επεμβάσεις. Δεν φέρει ευθύνη στα δύο τέρματα που πέτυχε η ομάδα του Άρη.

Μαντάρα τα έκανε ο Κουτσιαύτης και o ένας εκ των δύο βοηθών του, ο Νικόλας Σάββας. Η Ξάνθη προηγήθηκε με καθαρό γκολ οφσάιντ του Φοσέ, με τον β' βοηθό της αναμέτρησης, να χάνει την φάση, ενώ αυτό δεν ήταν και το μοναδικό λάθος, χάνοντας ακόμα και ξεκάθαρες φάσεις κόρνερ ή άουτ για τις δύο ομάδες. Σαν να μην έφτανε αυτό και πάλι ο β' βοηθός, Σάββας, έχασε την φάση του δεύτερου γκολ του Άρη, αφού όπως φάνηκε στο ριπλέι ο Λάρσον, στο ξεκίνημα της φάσης του γκολ του Ιντέγε ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο Άρης «φωνάζει» και για πέναλτι σε χέρι του Λισγάρα στο 84' με τον Κουτσιαύτη να δείχνει παίζετε.