Δεν μπήκε καλά στο ματς η Μίλαν και αντιμετώπιζε προβλήματα αποο την πίεση της Σαλερνιτάνα και την ικανότητά της να κρατά μπάλα. Χαρακτηριστικό είναι το ότι η πρώτη υποψία καλής στιγμής ήταν στο 23’ όταν ο Λεάο έκανε σέντρα σουτ και κανένας δεν μπήκε στην πορεία της μπάλας, ενώ στο 29’ το ανάποδο ψαλίδι του Ζιρού πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο.

Στο μισάωρο, οι Rossoneri ήταν εκείνοι που φάνηκε ότι ανεβαίνουν, όμως ήταν η ομάδα του Πάουλο Σόουζα που έχασε δύο απίστευτες ευκαιρίες έπειτα από ισάριθμα σοβαρά ατομικά λάθη από τους γηπεδούχους. Στο 33’ ο Μπενασέρ έκανε το πρώτο γυρίζοντας επικίνδυνα στον Μενιάν, ο Κάστανος πήρε, όμως το αριστερό σουτ του πέρασε μόλις έξω και στο 43’ ο Τιάο έκανε κακή εκτίμηση ως τελευταίος παίκτης, ο Ντιά έφυγε ολομόναχος στο ξέφωτο, όμως ο Γάλλος keeper βγήκε και εκτός περιοχής τον έκοψε με προβολή.

Και αφού η Σαλερνιτάνα δεν αξιοποίησε καμία από τις σούπερ φάσεις της, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, δέχθηκε εκείνη το γκολ, όταν ο Μπενασέρ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ζιρού νίκησε τους αμυντικούς για το 1-0.

Δυστυχώς για τους Rossoneri, αυτό δεν έμελλε να διατηρηθεί. Στο 61′ ο Μπράνταριτς γύρισε για τον Ντιά που βρέθηκε ανέλπιστα μόνος και πλάσαρε στην κίνηση για το 1-1. Από εκεί και πέρα, δουλειά έπιασε ο Οτσόα. Οσες ευκαιρίες δημιούργησαν οι πρωταθλητές, ο Μεξικάνος τερματοφύλακας της Σαλερνιτάνα είχε τις απαντήσεις στερώντας μάλιστα δύο φορές το γκολ από τον Ζλάταν και κρατώντας τον βαθμό για την ομάδα του.

Μίλαν - Σαλερνιτάνα 1-1