• 6' Ιβάν Νάσμπεργκ
  • 82' Μπράντον Τόμας
  • 63' Ιβάν Νάσμπεργκ
  • 90+2' Zίβκο Ζίβκοβιτς

Μάθημα πρώτο, κανένα παιχνίδι δεν τελειώνει πριν το σφύριγμα του διαιτητή. Και αυτό το μάθημα το πήρε στην Τρίπολη ο ΠΑΟΚ, με τον πιο σκληρό τρόπο, γκρεμίζοντας τα πάντα μέσα σε τρία λεπτά!

Ό,τι είχε να επιδείξει σε όλο το ματς, το κατέστρεψε στο φινάλε με τρομερή αφέλεια... Ιδανικός αυτόχειρας ο Δικέφαλος, σε ένα πρώτο ημίχρονο που πήρε και πάλι το μίνιμουμ, έχοντας ένα γεμάτο και απολαυστικό 45λεπτο στο «Θ.Κολοκοτρώνης».

Σε μία έδρα που αποδείχθηκε με «παγίδα» για τους διεκδικητές του τίτλου και παραδοσιακά βάζει δύσκολα στους Θεσσαλονικείς. Απέναντι σε μία άκρως μαχητική ομάδα που δέχεται δύσκολα γκολ και μετρά μόλις μία ήττα στο σπίτι της, σε μία ιδιόμορφη σεζόν για τους Αρκάδες.

Με το... καλημέρα της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα μέτρα του. Περιόρισε τον αντίπαλό του σε ένα παθητικό ρόλο και «χτύπησε» μόλις στο 6' με το πρώτο γκολ του Νάσμπεργκ. Ο Νάρεϊ εκτέλεσε το κόρνερ, Ολιβέιρα και Νάσμπεργκ συνδυάστηκαν αποτελεσματικά και ο Νορβηγός άνοιξε από κοντά το σκορ, σε μία στιγμή αδράνειας των γηπεδούχων.

Θεωρητικά, ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να κάνει ευκολότερη τη ζωή του και να... καθαρίσει από νωρίς το ματς αλλά εγκλωβίστηκε εκ νέου στις κακές αποφάσεις στην εκτέλεση και στον εγωισμό του, κάτι που έθιξε δημοσίως και πρόσφατα ο Ραζβάν Λουτσέσκου. Στο 10ο λεπτό, ο ορεξάτος και ιδιαίτερα κινητικός Νάρεϊ, έγινε αποδέκτης της μπάλας από τα δεξιά αλλά στην τελική ενέργεια, πήρε λάθος απόφαση, καθώς προτίμησε να σουτάρει αντί να πασάρει, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει σε κόρνερ. Γεγονός που έφερε και την αντίδραση του Ραζβάν Λουτσέσκου, κάνοντας λόγο για... πρόστιμο 5.000 ευρώ.

Ο Αστέρας όφειλε να βγάλει αντίδραση και έστειλε ένα πρώτο μήνυμα στον Δικέφαλο με την εξαιρετική μπαλιά του Ριέρα στον Ρεγκίς, με τον Ισπανό να πιάνει το δεξί σουτ στην κίνηση και τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ! Ένα γκολ και δύο εξαιρετικές φάσεις σε μόλις 13 λεπτά αγώνα, προμηνύοντας σπουδαίο θέαμα στην Τρίπολη. Με την υποσημείωση πως οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν στο μεσοδιάστημα, αν και ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά τον πρώτο λόγο και κυρίως στο φινάλε του ημιχρόνου.

Νωρίτερα οι δύο ομάδες τράνταξαν εκατέρωθεν τα δοκάρια. Η αρχή έγινε με τον Νάρεϊ, ο οποίος στο 36΄με ωραίο φαλτσαριστό σουτ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Παπαδόπουλο αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αστέρα. Σκυτάλη πήρε τρία λεπτά αργότερα ο Σίτο, εξαπολύοντας το σουτ, με τον Ζίβκοβιτς ν' αποκρούει εντυπωσιακά, έχοντας στη συνέχεια τη συνδρομή του δοκαριού για να αποσοβήσει τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Φινάλε α΄μέρους με Γιάννη Κωνσταντέλια, απειλώντας δις τους Αρκάδες με χαρακτηριστικότερη αυτήν της αντεπίθεσης στην αντίπαλη περιοχή, με τον 19χρονο να πλασάρει ωραία, βλέποντας τη μπάλα να περνάει βασανιστικά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου! Με το γκολ του Νάσμπεργκ να χωρίζει τις δύο ομάδες, Αστέρας και ΠΑΟΚ αναχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Σε διαφορετικό τέμπο το δεύτερο 45λεπτο, με τον ΠΑΟΚ να έχει σταθερά τον πρώτο λόγο, κλείνοντας στο μεγαλύτερο διάστημα τους Αρκάδες στο μισό γήπεδο. Χαρακτηριστικό είναι δε το γεγονός πως στο 65' η αντιστοιχία των κόρνερ ήταν 1-8, ενδεικτικό της πίεσης ψηλά του Δικεφάλου. Λίγα πράγματα όμως σε επίπεδο αξιόλογων φάσεων από τους Θεσσαλονικείς έχοντας να επιδείξουν σταθερά τον Νάρεϊ επιθετικά...

Το 1-0 φάνταζε και αποδείχθηκε εξαιρετικά εύθραυστο για τον ΠΑΟΚ και κυρίως απέναντι σε μία ομάδα που θα πουλούσε ακριβά τον εαυτό της. Από το 65΄και έπειτα, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να προχωρά στις αλλαγές των Ολιβέιρα - Κωνσταντέλια, έγινε σαφές πως στο μυαλό του Δικεφάλου υπήρχε και η διαχείριση. Η είσοδος του Μπράντον Τόμας φάνταζε με κίνηση ματ, με τον Ισπανό να δίνει στο 80΄αέρα δύο τερμάτων, δίνοντας προφανώς και την λανθασμένη εντύπωση στους ασπρόμαυρους πως τα πάντα έχουν κριθεί.

Στο 84' , ο Αστέρας έκανε ακόμη μία υπενθύμιση και στο 90' ο Σίτο με πλασέ από κοντά μείωσε για το 1-2, σε φάση που ξεκίνησε από μαγική μπαλιά του Ρεγκίς με το εξωτερικό φάλτσο. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήρθε η απόλυτη κατάρρευση για τους Θεσσαλονικείς που δέχθηκαν τελειωτική μαχαιριά από τον Ατιένθα και το τελικό 2-2. Τρομερή εξέλιξη στο ματς, ισοπαλία σοκ για τον ΠΑΟΚ.