MENU
:root { --competition-primary-color:#00A3E0; --competition-secondary-color:#00205B; --competition-solid-color:#00205B; }
EUROBASKET 2022

Σε αυτό το section μπορείτε να δείτε όλες τις ειδήσεις για το Eurobasket, μαζί με τα ρόστερ των ομάδων, τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και όλα όσα χρειάζεστε για την διοργάνωση!

Advertisement

Όλα τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα των αγώνων από τους ομίλους μέχρι τους τελικούς και τον δρόμο προς το μεγάλο τρόπαιο της διοργάνωσης...

Παρακάτω όλο το πανόραμα του Eurobasket: 

Α’ όμιλος (Τιφλίδα)

  1. Ισπανία 4-1*
  2. Τουρκία 3-2*
  3. Μαυροβούνιο 3-2
  4. Βέλγιο 3-2*
  5. Βουλγαρία 1-4
  6. Γεωργία 1-4

*Εξασφάλισαν την πρόκριση στους "16"

Αγωνιστική Ημερομηνία – Ώρα Παιχνίδι
Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 14:30 Ισπανία – Βουλγαρία 114-87
Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 17:15 Τουρκία – Μαυροβούνιο 72-68
Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 20:00 Βέλγιο – Γεωργία 79-76
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 14:30 Μαυροβούνιο – Βέλγιο 76-70
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 17:15 Βουλγαρία – Τουρκία 87-101
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 20:00 Γεωργία – Ισπανία 64-90
Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 14:30 Βουλγαρία – Μαυροβούνιο 81-91
Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 17:15 Ισπανία – Βέλγιο 73-83
Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 20:00 Τουρκία – Γεωργία 83-88
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 14:30 Βέλγιο – Τουρκία 63-78
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 17:15 Μαυροβούνιο – Ισπανία 65-82
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 20:00 Γεωργία – Βουλγαρία 80-92
Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 14:30 Τουρκία – Ισπανία 69-72
Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 17:15 Βουλγαρία – Βέλγιο 80-89
Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 20:00 Γεωργία – Μαυροβούνιο 73-81

Β’ όμιλος (Κολωνία)

  1. Σλοβενία 4-1*
  2. Γερμανία 4-1*
  3. Γαλλία 3-3*
  4. Λιθουανία 2-3*
  5. Bοσνία 2-3
  6. Ουγγαρία 0-5

*Εξασφάλισαν την πρόκριση στους "16"

Αγωνιστική Ημερομηνία – Ώρα Παιχνίδι
Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 15:30 Βοσνία – Ουγγαρία 95-85
Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 18:15 Σλοβενία – Λιθουανία 92-85
Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 21:30 Γαλλία – Γερμανία 63-76
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 15:30 Γερμανία – Βοσνία 92-82
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 18:45 Λιθουανία – Γαλλία 73-77
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 21:30 Ουγγαρία – Σλοβενία 88-103
Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 15:30 Λιθουανία – Γερμανία 107-109
Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 18:45 Σλοβενία – Βοσνία 93-97
Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 21:30 Γαλλία – Ουγγαρία 78-74
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 15:30 Βοσνία – Γαλλία 68-81
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 18:15 Ουγγαρία – Λιθουανία 64-87
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 21:30 Γερμανία – Σλοβενία 80-88
Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 15:30 Λιθουανία – Βοσνία 87-70
Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 18:15 Γαλλία – Σλοβενία 82-88
Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 21:30 Ουγγαρία – Γερμανία 71-106

Γ’ όμιλος (Μιλάνο)

  1. Ελλάδα 4-0*
  2. Ουκρανία 3-2*
  3. Κροατία 3-2*
  4. Ιταλία 3-2*
  5. Eσθονία 1-4
  6. Μ. Βρετανία 0-5

*Εξασφάλισαν την πρόκριση στους "16"

Αγωνιστική Ημερομηνία – Ώρα Παιχνίδι
Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 15:15 Ουκρανία – Μ. Βρετανία 90-61
Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 18:00 Κροατία – Ελλάδα 85-89
Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 22:00 Ιταλία – Εσθονία 83-62
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 15:15 Μ. Βρετανία – Κροατία 65-86
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 18:00 Εσθονία – Ουκρανία 73-74
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 22:00 Ελλάδα – Ιταλία 85-81
Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 15:15 Κροατία – Εσθονία 73-70
Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 18:00 Μ. Βρετανία – Ελλάδα 77-93
Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 22:00 Ουκρανία – Ιταλία 84-73
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 15:15 Εσθονία – Μ. Βρετανία 94-62
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 18:00 Ελλάδα – Ουκρανία 99-79
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 22:00 Ιταλία – Κροατία 81-76
Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 15:15 Κροατία – Ουκρανία 90-85
Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 18:00 Εσθονία – Ελλάδα 69-90
Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 22:00 Μ. Βρετανία – Ιταλία 56-90

Δ’ όμιλος (Πράγα)

  1. Σερβία 5-0*
  2. Φινλανδία 3-2*
  3. Πολωνία 3-2*
  4. Τσεχία 2-3*
  5. Ισραήλ 2-3
  6. Ολλανδία 0-5

*Εξασφάλισαν την πρόκριση στους "16"

Αγωνιστική Ημερομηνία – Ώρα Παιχνίδι
Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 15:00 Ισραήλ – Φινλανδία 89-87
Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 18:30 Πολωνία – Τσεχία 99-84
Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 22:00 Σερβία – Ολλανδία 100-76
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 15:00 Φινλανδία – Πολωνία 89-59
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 18:30 Τσεχία – Σερβία 68-81
Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 22:00 Ολλανδία – Ισραήλ 67-74
Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 15:00 Πολωνία – Ισραήλ 85-76
Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 18:30 Τσεχία – Ολλανδία 88-80
Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 22:00 Σερβία – Φινλανδία 100-70
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 15:00 Ολλανδία – Πολωνία 69-75
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 18:30 Φινλανδία – Τσεχία 98-88
Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 22:00 Ισραήλ – Σερβία 78-89
Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 15:00 Φινλανδία – Ολλανδία 88-67
Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 18:30 Τσεχία – Ισραήλ 88-77
Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 22:00 Σερβία – Πολωνία 96-69

Φάση των “16” (Βερολίνο)

Αριθμός αγώνα Ημερομηνία  Ζευγάρι
61 Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου - 19:00 Γερμανία – Μαυροβούνιο 85-79
63 Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου - 21:45 Ισπανία – Λιθουανία 102-94
65 Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου - 15:45 Σλοβενία – Βέλγιο 88-72
67 Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου - 13:00 Τουρκία – Γαλλία 86-87
62 Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου  - 21:45 Ελλάδα – Τσεχία 94-88
64 Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου  - 15:45 Φινλανδία – Κροατία 94-86
66 Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου  - 13:00 Ουκρανία – Πολωνία 86-94
68 Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου  - 19:00 Σερβία – Ιταλία 86-94

Προημιτελικά (Βερολίνο)

Αριθμός αγώνα Ημερομηνία  Ζευγάρι
69 Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου - 21:30 Γερμανία – Ελλάδα 107-96
70 Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου - 18:15 Ισπανία – Φινλανδία 100-90
71 Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου - 21:30 Σλοβενία – Πολωνία 87-90
72 Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου - 18:15 Γαλλία – Ιταλία 93-85

Ημιτελικά (Βερολίνο)

Αριθμός αγώνα Ημερομηνία  Ζευγάρι
73 Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου - 21:30 Γερμανία – Ισπανία 91-96
74 Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου - 18:15 Πολωνία – Γαλλία 54-95

Τελικοί (Βερολίνο)

  Ημερομηνία/ώρα
Μικρός τελικός Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου - 18:15 Γερμανία – Πολωνία 82-69
Τελικός Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου - 21:30 Ισπανία – Γαλλία 88-76

Tο πρόγραμμα της φάσης των ομίλων όπως δημοσιεύτηκε από τη FIBA (οι ώρες Ελλάδας είναι GMT+3 ώρες)

Όμιλοι

Το πρόγραμμα της τελικής φάσης όπως δημοσιεύτηκε από τη FIBA (οι ώρες Ελλάδας είναι +1 από τις αναγραφόμενες)

Τελική φάση

 

 

Πανόραμα Eurobasket 2022: Από τους ομίλους μέχρι τον τελικό και το τρόπαιο!
EVENTS