«Μελίνα Μερκούρη»/ ΕΡΤ 3HD
1ος Τελικός
3 1
  • Βασιλειάδης, Γεροθόδωρος

Σε ένα παιχνίδι όπου ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και έκανε το 0-1, ο Ολυμπιακός απάντησε με τρία απανωτά κερδισμένα σετ και όντας καλύτερος από τον αντίπαλό του, έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών. Το Σάββατο (22/4) ο δεύτερος τελικός στο Παλατάκι.

Ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι επέλεξε για την αρχική του σύνθεση τους Τράβιτσα, Κουμεντάκη, Ιντάλγκο, Στερν, Λινάρδο, Τζιάβρα και Παγένκ, ενώ ο Γιόσκο Μιλενκόσκι τους Ουόλς, Γιόρνα, Ράπτη, Ντεν Ντρις, Κοκκινάκη, Βουλκίδη και Σκριέντοφ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 4-7 και 6-10, κάνοντας μεγάλη ζημιά στην υποδοχή του Ολυμπιακού από το σερβίς και τελειώνοντας τις φάσεις κυρίως με τους Ντεν Ντρις και Ράπτη.

Με δική του αντεπίθεση και τις... φωτοβολίδες του Ιντάλγκο, οι γηπεδούχοι με σερί προσπέρασαν με 13-12, με τις δύο ομάδες από εκεί και έπειτα να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Ένα ξέσπσμα του Δικεφάλου στους τελευταίους πόντους έβαλε τους ασπρόμαυρους σε θέση οδηγού με 20-23, ενώ με πάιπ του Ράπτη η ομάδα του Μιλενκόσκι έκανε το 0-1 με 20-25, ανοίγοντας το σκορ στον τελικό.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και ήταν αυτός που πήρε προβάδισμα με 7-3, διαφορά την οποία συνέχισε να διατηρεί σταθερά στην πάροδο του σετ, με τον Τράβιτσα να βάζει τους Κουμεντάκη και Ιντάλγκο παραπάνω στο παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε και μείωσε σε 14-12 και 16-14, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αποφασισμένοι για την ισοφάριση, κάτι που φάνηκε και από το πάθος που έδειξαν στο γήπεδο. Κάπως έτσι, η ομάδα του Τζουλιάνι έκανε εύκολα το 1-1 με 25-17 και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου σετ, με τον Ολυμπιακό να ξεκινά με ψυχολογία και φόρα και να προηγείται με 9-5 και 13-9, έχοντας αυτός το μομέντουμ στο παιχνίδι.

Ο Δικέφαλος έριξε την διαφορά στο 15-12, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν και πάλι το πόδι στο... γκάζι και με εξαιρετικές επιδόσεις από την γραμμή του σερβίς, εν αντιθέσει με τους φιλοξενούμενους που έκαναν πολλά λάθη, ξέφυγαν με 20-14 και έκαναν το 2-1 με 25-19, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ.

Στο τέταρτο σετ οι Πειραιώτες ξεκίνησαν προηγούμενοι με 7-4, αλλά ο ΠΑΟΚ με δική του αντεπίθεση πέρασε μπροστά με 11-13 και 16-18, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Αλέξανδρο Ράπτη ο οποίος... κουβαλούσε επιθετικά την ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 που προήλθε από ωραίες ενέργειες του Κουμεντάκη προσπέρασε με 20-19 και με καλές επιλογές στο φινάλε και άσσο του Ιντάλγκο τελείωσε το ματς με 25-21 και 3-1.

Τα σετ: 20-25, 25-17, 25-19, 25-21

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-1