VALENCIA BC
82 80
Maccabi Tel Aviv
MACCABI TEL AVIV

Απίστευτο κι όμως... μπασκετικό. Σε άν παιχνίδι που έδειχνε πως θα κατέληγε στα χέρια της Μακάμπι Τελ Αβίβ, η Βαλένθια όχι μόνο έμεινε ζωντανή, αλλά με τεράστια ανατροπή στα τελευταία λεπτά πήρε μια απίστευτη νίκη, που την ανεβάζει βαθμολογικά και -κυρίως- ψυχολογικά για τη συνέχεια.

Οι παίκτες του Χάουμε Πονσαρνάου έκανα το 2/2 στην «διαβολοβδομάδα» και ανέβηκε στο 6-3, με το πέρας 10 αγωνιστικών, τη στιγμή που η Μακάμπι δεν κατάφερε να ξεφύγει από τα χαμηλά πατώματα, υποχωρώντας πλέον στο 3-7, μετά και τη 10η αγωνιστική.

Το μεγάλο παιχνίδι του Κλέμεν Πρέπελιτς με 22 πόντους και 8/11 σουτ ήταν οδηγός για τους νικητές, με τον Ντέρικ Ουίλιαμς να είναι το... κλειδί της ανατροπής με 15 πόντους και 6 ασίστ, αλλά και μεγάλα σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα. Από την Μακάμπι ο Σκότι Ουίλμπεκιν έκανε τα... πάντα στο παρκέ, μέτρησε 25 πόντους, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7/14 τρίποντα, όμως δεν ήταν αρκετή η εμφάνισή του για να οδηγήσει τους φιλοξενούμενους στη νίκη. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ στα 18'38'' που έμεινε στο παρκέ μέτρησε 1 πόντο (0/2 δίποντα, 1/2 βολές), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος.

Ο Κλέμεν Πρέπελιτς ήταν ορεξάτος από τα πρώτα λεπτά του αγώνα κια η Βαλένθια κατάφερε να πάρει τα ηνία (11-5, 4'). Η Μακάμπι είχε υπομονή στο παιχνίδι της και χάρη σε Χάντερ και Ουίλμπεκιν μείωσε σε απόσταση βολής (16-14, 8'). Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα, παρά τις προσπάθειες του Ουίλμπεκιν, για το 19-17. Ο Άντζελο Καλοϊάρο μπήκε στην... εξίσωση και οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν (25-26, 13'). Η Βαλένθια ανέβασε στροφές και χάρη σε Ουίλιαμς και Πρέπελιτς «έχτισε» διαφορά (35-30, 16'). Ο Ντούμπλιεβιτς φώναξε παρών και με τη βοήθεια του Λαμπεϊρί το ημίχρονο έκλεισε στο +6 (43-37).

Ουίλμπεκιν και Καλοιάρο φώναξαν παρών στο δεύτερο μέρος και η Μακάμπι κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ (47-50, 26'').Ο Πρέπελιτς συνέχισε να.. εκτελεί, αλλά οι παίκτες του Σφαιρόπουλου διατήρησαν τα ηνία, ως και το τέλος της τρίτης περιόδου για το 58-59. Οι παίκτες του Πονσαρνάου πατούσαν καλύτερα στα πόδια τους και κατάφεραν να πάρουν εκ νέου προβάδισμα με τον Τόμπι (66-60, 33'). Η αντίδραση της Μακάμπι ήρθε και πάλι. Ο Σκότι Ουίλμπεκιν πήρε τ' όπλο του και με δικές του προσπάθειες ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση (70-77, 37'). Οι γηπεδούχοι επανήλθαν στο ματς χάρη στον Ουίλιαμς που ανέλαβε δράση και ισοφάρισε με τρίποντο (80-80, 7'' για το τέλος).

Και εκεί που νομίζαμε πως τα είδαμε όλα, ήρθε η τελευταία φάση. Ο Άντε Ζίζιτς έκανε λάθος, ο Ντούμπλιεβιτς έκλεψε και ο Σαμ Βαν Ρόσομ με εύστοχη προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό 82-80, χαρίζοντας μια ανέλπιστη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 43-37, 58-59, 82-80.