Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έφτασε τους 16 βαθμούς και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, έναν βαθμό πίσω από τον Ολυμπιακό. Θυμίζουμε ότι η αγωνιστική ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με το ντέρμπι «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη.

Ο Φίλιππος από την άλλη, που φάνηκε ανταγωνιστικός στα δύο πρώτα σετ έμεινε στους 3 βαθμούς. Η ομάδα της Βέροιας βρίσκεται στην έβδομη θέση της βαθμολογίας.

Με λάθος επίθεση του Ρουμελιωτάκη και μπλοκ του Μπράουν ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 12-9 στο πρώτο σετ. Οι δύο ομάδες έκαναν λάθη από τη γραμμή του σερβίς και ο Φίλιππος πλησίασε για το 17-16 μετά από άουτ επίθεση του Κουμεντάκη. Με επίθεση του Ούντρις και παράβαση των φιλοξενούμενων ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 20-17 και 22-18 με άσο του Κουκλίνσκι. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο με επίθεση του Στουντίνσκι αλλά ο Κουμεντάκης καθάρισε για τον ΠΑΟΚ για το 25-23 και το 1-0 στα σετ.

Με πρώτο χρόνο του Γιάγκου και επίθεση του Ρουμελιωτάκη ο Φίλιππος Βέροιας προηγήθηκε με 6-8 στο δεύτερο σετ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με Κουμεντάκη και Ούντρις με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν για το 11-14 με τον Ρουμελιωτάκη.

Οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν στον πόντο μετά από παράβαση του Προύσαλη με την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη να ισοφαρίζει σε 18-18 με μπλοκ του Μπράουν. Με πέρασμα του Προύσαλη ο Φίλιππος έφτασε στο τριπλό σετ μπολ (21-24) με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στον πόντο με τον Σωτηρίου. Ο Γιάγκος εν τέλει έδωσε το σετ στην ομάδα της Βέροιας που ισοφάρισε σε 1-1.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαδίζη έφτασε στο 8-4 με τον Πετρέα στο τρίτο σετ. Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και έφτασε στο 17-11 με μπλοκ του Πετρέα. Η διαφορά έφτασε στους επτά πόντους (20-13) με τον Τακουρίδη με τον Φίλιππο να πλησιάζει με μπλοκ πάνω στον Κουκλίνσκι. Με επίθεση του Λευκορώσου ακραίου ο ΠΑΟΚ έφτασε σε συνθήκες σετ μπολ και το κατέκτησε με άνεση με άσο του ίδιου παίκτη.

Ο Φίλιππος έφτασε στο 6-8 στο τέταρτο σετ με τον Σονάρι. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σχεδόν αμέσως και έφτασε στο 13-11 με τον Κουκλίνσκι. Με τον Πετρέα στην γραμμή του σερβίς (ένας άσος) η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έχτισε σερί για το 20-13 με τον Κουκλίνσκι. Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα με τον ΠΑΟΚ να κλείνει το ματς με σχετική άνεση.

Τα σετ 3-1 (25-23, 23-25, 25-17, 25-19)

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 5π. (3/8επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (9/15επ., 93%υπ., 86%αρ.), Γάτσης 2 (2/3επ.), Κουκλίνσκι 22 (19/31επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 82%υπ., 55%αρ.), Ούντρις 20 (17/28επ., 3 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. - 85%υπ., 54%αρ.), Τερζής, Πετρέας 7 (5/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σωτηρίου 3 (3/8επ., 90%υπ., 60%αρ.), Τακουρίδης 4 (2/3επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μπούτος.

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τάκης Χριστοφορίδης): Γιάγκος 7π. (6/6επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1/3επ.), Ρουμελιωτάκης 14 (14/27επ., 57%υπ., 48%αρ.), Βαρβεσιώτης 6 (6/16επ.), Σονάρι 11 (8/14επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στουντζίνσκι 15 (15/28επ., 58%υπ., 28%αρ.) / Μπουράκης (λ. - 50%υπ., 33%αρ.), Στεφανίδης 3 (3/7επ.), Μιχελάκης (λ), Σιούτης, Κουπατσιάρης.

ΠΑΟΚ - Φίλιππος Βέροιας 3-1