1η αγωνιστική Volley League
3 0
ΟΦΗ
ΟΦΗ

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ξεπέρασε γρήγορα τον αποκλεισμό από τον Φοίνικα Σύρου στο Λιγκ Καπ και δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στην ομάδα της Κρήτης. Ο ΟΦΗ φάνηκε ανταγωνιστικός μόνο στο τρίτο σετ, χωρίς ωστόσο να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το ματς.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 6-6 στο πρώτο σετ. Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πάτησε γκάζι και προηγήθηκε με 9-6 και 12-7. Ο ΟΦΗ μείωσε προσωρινά αλλά το τριφύλλι πήρε ξανά προβάδισμα οκτώ πόντων (18-10) για να κατακτήσει τελικά το σετ με 25-16.

Παρόμοια εικόνα είχε το δεύτερο σετ. Μετά το 7-7 οι γηπεδούχοι έχτισαν σερί φτάνοντας στο 14-7 και το double score. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά στους 4 πόντους για το 15-11. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έκανε νέο σερί, έφτασε στο 24-13 και κατέκτησε με μεγάλη άνεση και το δεύτερο σετ.

Ο ΟΦΗ φάνηκε πιο ανταγωνιστικός στο τρίτο σετ. Το τριφύλλι προηγήθηκε με 11-6 και 14-9 αλλά η ομάδα της Κρήτη ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε σε 15-13 και 19-18 στη τελική ευθεία του σετ. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έχτισαν σερί και προηγήθηκαν με 23-19 κατακτώντας το σετ και τη νίκη με 3-0.

Τα σετ 3-0 (25-16, 25-14, 25-21)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 7 (4/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ. - 33% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (6/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (6/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 50% άριστες), Ράπτης 18 (14/19 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Συναδινός (λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Ρουσόπουλος, Πανταλέων.

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Χαντ 9 (8/21 επ., 1 άσσος, 53% υπ. - 32% άριστες), Μαρκς 11 (11/30 επ.), Ρουμελιωτάκης 3 (3/14 επ., 67% υπ. - 42% άριστες), Τάλερ, Μανωλάκης 1 (1/4 επ.) / Βελούδης (λ, 56% υπ. - 28% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος, 12% υπ. - 0% άριστες), Γαλιώτος, Φραγκιαδάκης.