Ο Γιαννιώτης πρωταθλητής μας πήρε την 2η θέση στον προημιτελικό του σκιφ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών - γυναικών με 6.51.81 και προκρίθηκε στα 12 κορυφαία πληρώματα του κόσμου.

Πλέον θα έχει την ευκαιρία στον ημιτελικό να διεκδικήσει το ένα απο τα εννέα εισιτήρια που σφραγίζουν την πρόκριση στο Τόκιο είτε περνώντας στον τελικό (που θα σημάνει αυτόματα και πρόκριση στους Ολυμπιακούς) είτε διεκδικώντας μια από τις τρεις πρώτες θέσεις στον μικρό τελικό αν αγωνιστεί εκεί.

Ο ασημένιος παγκόσμιο πρωταθλητής στη κατηγηρία Νέων ανδρών ήταν σταθερά στις πρώτες θέσεις σε όλη τη διάρκεια τη κούρσας διεκδικώντας ακόμη και την πρώτη αλλά κυρίως την ουσία που ήταν η πρώτη τριάδα που έδινε πρόκριση για τα ημιτελικά.