Η Βουλιαγμένη παρά τις απουσίες που είχε και το γεγονός ότι βρέθηκε να κυνηγάει διαφορά τριών τερμάτων έδειξε ψυχικά αποθέματα και προηγήθηκε με 11-12 με τον Καπότση. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Φιλίποβιτς και είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη αλλά η προσπάθεια του Σέρβου σούπερ σταρ αποκρούστηκε από τον Ανδρεάδη.

Αυτή ήταν η πρώτη βαθμολογική απώλεια για τον Ολυμπιακό στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα των νοτίων προαστίων άνοιξε το σκορ με τον Κουρούβανη με τον Ολυμπιακό να μη μπορεί να βρει γκολ έχοντας 0/2 στον παίκτη παραπάνω στο ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-2 με τον Σκουμπάκη με τον Φιλίποβιτς να σκοράρει στον παίκτη παραπάνω τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Σέρβος σούπερ σταρ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ισοφάρισε το ματς με το 2-2 να είναι το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Η Βουλιαγμένη προηγήθηκε και πάλι με το ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει με τον Μουρίκη στον παίκτη παραπάνω. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και πάλι με τον Λόζινα με τον Φιλίποβιτς να διαμορφώνει το 4-4 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 5-4 με το δεύτερο γκολ του Μουρίκη τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου.  Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου με γκολ του Δερβίση στον παίκτη παραπάνω και του Φουντούλη με πέναλτι έφτασε στο 7-4 με τη Βουλιαγμένη να μειώνει με τον Γκιουβέτση. Ο Γενηδουνιάς διαμόρφωσε το 8-5 της δεύτερης περιόδου.

Η Βουλιαγμένη μείωσε σε 8-7 με γκολ του Πάπαριτς και του Λόζινα στο τρίτο οκτάλεπτο. Οι γηπεδούχοι με νέο γκολ του Μουρίκη έκαναν το 9-7, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Με γκολ του Γούβη στο ξεκίνημα του τέταρτου οκταλέπτου ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι προβάδισμα τριών τερμάτων (10-7) με τη Βουλιαγμένη να απαντά με τον Καλογερόπουλο. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι προβάδισμα τριών τερμάτων με τον Χρυσοσπάθη με την ομάδα των νοτίων προαστίων να μειώνει σε 11-9 με τον Σκουμπάκη.

Η Βουλιαγμένη μείωσε στο γκολ (11-10) με τον Γκιουβέτση, 4:27 πριν το τέλος του ματς. Με νέο γκολ του Χιώτη περιφερειακού στον παίκτη παραπάνω οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 11-11 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στα τελευταία τρία λεπτά του ματς. Με τρομερό γκολ του Μάριου Καπότση η Βουλιαγμένη προηγήθηκε με 11-12 με τον Φιλίποβιτς να ισοφαρίζει σε 12-12 και το ματς να ολοκληρώνεται χωρίς να αλλάζει κάτι στο σκορ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 12-12

Οκτάλεπτα: 2-2, 6-3, 1-2, 3-5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός, Γκίλλας, Γεννηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 3, Χρυσοσπάθης 1, Φιλίποβιτς 4, Σύρμας, Μαθιόπουλος.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Χρβόγε Κόλιανιν): Ανδρεάδης, Μυλωνάκης, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 3, Σαπουνάκης, Πάπαριτς 2, Καλογερόπουλος 1, Χαλυβόπουλος Α., Καπότσης, Κουρούβανης 1, Σκουμπάκης 2, Λεβαντής, Καστρινάκης, Κωνσταντόπουλος.

Ολυμπιακός - Βουλιαγμένη 12-12